خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها کارمند موقت کميسيون مستقل انتخابات از عدم پرداخت معاشات شان شاکى اند

اجتماع

آرشيف

فيچرها

آرشيف

صدها کارمند موقت کميسيون مستقل انتخابات از عدم پرداخت معاشات شان شاکى اند

Nov 04, 2019 - 15:34

کابل (پژواک،١٣عقرب ٩٨): صدها تن از کارمندان موقت کميسيون مستقل انتخابات در انتخابات هاى ولسی جرگه سال گذشته و رياست جمهورى سال روان، شکايت دارند که تا کنون معاش شان از سوى کميسيون پرداخت نشده است.

انتخابات ولسى جرگه، در ٢٨ و ٢٩ ميزان سال ١٣٩٧ و انتخابات رياست جمهورى، به تاريخ ششم ميزان سال روان برگزار گرديد.

آژانس خبرى پژواک، با شمارى از اين کارمندان در کابل و برخى ولايات، مصاحبه هايى را انجام داده است. آنان مى گويند که بايد کميسيون مستقل انتخابات، در پايان روز هردو انتخابات، معاش آنان را پرداخت مى کرد؛ اما تا هنوز معاش شان پرداخت نشده است.

کارمندان موقت کميسيون درکابل

بصيره يک تن از کارمندان حکومت که در انتخابات ولسى جرگه در ماه ميزان سال ١٣٩٧ به صفت کارمند موقت کميسيون براى يک روز به کار جذب شده بود، به آژانس خبرى پژواک گفت: «مه با ١٢ تن ديگر در يکى از سايت هاى انتخاباتى در ولسوالى خاک جبار کابل توظيف شده بودم، کميسيون براى ما وعده کرده بود که در ختم روز، صد دالر براى ما مى دهد؛ اما تاحال براى ما نداده است.»

وى افزود که در انتخابات يادشده، تنها از خانوادۀ او پنج تن به صفت کارمندان موقت کميسيون کار کرده بودند، همۀ شان تاحال امتياز خود را به دست نياورده اند.

موصوف افزود: «ما چندين بار با کميسيون و بارها با نمايندگان خود تماس گرفتيم، ولى هيچ فايده نکرد، آخر پشتش را رها کرديم؛ چرا که همۀ ما کارمندان رسمى دولت هستيم، نميشه که هر روز غيرحاضرى کنيم و پشت آب رفته برويم.»

محمد عارف کروخيل يک تن از کارمندان وزارت معارف در ولسوالى خاک جبار کابل، به پژواک گفت: «ما ١٢ نفر در يک محل راى دهى به حيث کارمند موقت استخدام شده بوديم و تا شام کار کرديم، زحمت کشيديم، ولى تاحال ما مزدخوده دريافت نکرديم، بيشتر از يک سال شد.»

او درحاليکه مى گفت با رها به کميسيون مراجعه کرده، ولى کسى حاضر به حل مشکل اين کارمندان نشده است افزود: « تعدادى از کارمندان موقت در انتخابات قبلى را مى شناسم که تاحال معاش خود را به دست نياورده اند، شمار شان از حساب تير است.»

وى گفت به همين دليل که تاحال معاش انتخابات ولسى جرگه خود را به دست نياورده است، در کنار اينکه در انتخابات رياست جمهورى، به صفت کارمند موقت کار نکرد، راى نيز نداده است.

اما به گفته او خواهرزاده اش، محمد نذير يک تن از محصلين پوهنتون کابل که در انتخابات رياست جمهورى در يکى از محلات راى دهى در ولسوالى سروبى براى يک روز کار کرده بود، نيز تاحال معاش خود را به دست نياورده است.

اما اين تنها کابل نيست که شمارى از کارمندان موقت کميسيون مستقل انتخابات، از عدم اجراى معاشات شان شکايت دارند؛ در شمارى از ولايات نيز چنين شکاياتى وجود دارد.

محمد یک ‌تن از کارمندان موقت انتخابات ولایت نیمروز به پژواک گفت که در روز انتخابات رياست جمهورى سال روان، در يکى از محلات هاى انتخاباتى در شهر رزنج وظيفه اجرا کرده؛ اما تاکنون معاشش اجرا نشده است.

وى افزود: «ما در شرایط سخت و دشوار با تهدیدهای بلند امنیتی که هر لحظه وقوع يک انفجار مى رفت؛ اما ما تا ناوقت ها کار کرديم، ولى تاحال امتياز خود را به دست نياورديم و هيچ نمى دانيم که چرا تاحال معاش ما پرداخت نشده است، وقتى به کميسيون مراجعه مى کنيم، امروز و فردا مى کنند. »

موصوف از نهاد های مسئول خواست که در این زمینه توجه‌ کند.

یک ‌کار مند موقت  دیگر انتخابات با نام مستعار امید گفت: «ميلیون ها دالر صرف انتخابات شد و ۳۰۰۰ افغانی معاش ما تاهنوز پرداخت نشده است.» 

در همين حال عبدالروف ريیس يکى از محلات راى دهى در شهرفيروز کوه ولايت غور نيز اين چنين شکايتى دارد و گفت که او تا اکنون، هیچ امتیازى را از سوی کمیسیون انتخابات دریافت نکرده است.

اما  به گفتۀ او، بعضی از کارمندان موقت کميسيون در اين ولايت، امتیازات شان را دریافت کرده اند.

موصوف اظهار اميدوارى کرد که اين مشکل رفع شود و براى تمام کارمندان موقت کميسيون، معاشات شان پرداخت شود.

همچنان امرالدین حبیبی باشندۀ ديگر شهر فيروزکوه و يک تن از کارمندان موقت کميسيون مستقل انتخابات، در انتخابات ولسى جرگه سال گذشته نيز از عدم دريافت معاشش شکايت دارد.   

وى افزود: «ميلیون ها دالر صرف انتخابات شد، ولى ۳۰۰۰ افغانی معاش ما تاهنوز پرداخت نشده؛ براى کميسيون مستقل انتخابات شرم است.» 

موصوف در ادامه گفت: «همی گدودی انتخابات را که میبینم به ما کس پول نخواهد داد، هيچ باورم نميشه، از کميسيون ريشخندى جور شده است.»

نهادهای ناظر انتخاباتی نيز مى گويند که اين گونه شکايات وجود دارد.

یوسف رشید رئیس اجرایی موسسۀ انتخابات آزاد و عادلانه افغانستان (فیفا) مى گويد که اين چنين مشکل وجود دارد و حتى شمارى از کارمندان موقت کميسيون، از انتخابات ولسى جرگه سال گذشته نيز معاش خود را دريافت نکرده اند.

موصوف گفت که این تأخیر، ناشی از نداشتن راهکار درست برای تعیین کارمندان در کمیسیون انتخابات است و از کميسيون خواست که جهت رفع اين مشکل  توجه جدى کند.

پاسخ مسئولان

مسوولان ولايتى کميسيون مستقل انتخابات، اين مشکل را مى پذيرند؛ اما مى گويند که به زودى اين مشکل حل خواهد شد.

حبیب الله آزاد رئیس کمیسیون مستقل انتخابات نیمروز تایید کرد که معاش کارمندان موقت پرداخت نشده و جزئیات بیشتر ارايه ننموده و بيشتر صحبت نکرد.

یک‌ کارمند ریاست کمیسیون مستقل انتخابات نیمروز که نخواست نام وی گرفته شود گفت که معاشات ۱۸۸۰  کار مند موقت مرکز زرنج و ولسوالی ها، به حساب کمیسیون به بانک واریز شده، ولی نسبت بعضی کار های اداری، معطل و در آینده توزیع خواهد شد.

همچنان محمد نذیر نصرت معاون عملیاتی کمیسیون انتخابات ولایت غور، به پژواک گفت: «ما ۵۰ درصد از کارمندان قراردادی انتخابات پارلمانی را تاهنوز پول توزیع کرده ایم، ۵۰ درصد دیگر آن هم که اسنادهای شان مشکل داشته تکمیل شده، که دیروز روند توزیع آن آغاز شده و تا چند روز دیگر همه توزیع خواهد شد.» 

اما مسئولان کميسيون مستقل انتخابات در دفتر مرکزى چه پاسخ دارند؟

آژانس خبرى پژواک  تلاش نمود تا دراين زمينه پاسخ مسئولان کميسيون مستقل انتخابات در کابل را نيز داشته باشد؛ اما با تلاش و تماس پيهم که داشتيم، مسئولان حاضر به ارايه معلومات در اين زمينه نشدند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement