خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

بیش از یک میلیون دالر در بخش های ارتوپیدی و بانک خون شفاخانۀ وزیراکبرخان هزینه شد

بیش از یک میلیون دالر در بخش های ارتوپیدی و بانک خون شفاخانۀ وزیراکبرخان هزینه شد

Nov 05, 2019 - 16:03

کابل (پژواک، ١٤میزان ۹۸): بخش ارتوپیدی، به هزینۀ یک میلیون دالر از کمک اتحادیه اروپا و کمیتۀ سویدن و بانک خون به کمک صد هزار دالر سازمان صحی جهان، در شفاخانۀ وزیر محمداکبرخان کابل، با وسایل و امکانات لازم تجهیز گردید.

دفتر مطبوعاتی وزارت صحت عامه، ضمن بیان این مطلب به آژانس خبری پژواک گفت که تا حال این دو بخش در این شفاخانه وجود داشت؛ اما اکنون بر علاوه اینکه برای هر دو بخش ساختمان های جدید ساخته شده، با وسایل پیشرفته نیز تجهیز شده است.

این دو بخش، امروز به بهره برداری سپرده شد.

بخش ارتوپیدی

به اساس معلومات وزارت صحت عامه، در مرکز ارتوپیدی یادشده؛ خدمات ارتوپیدی، تهیه اعضای مصنوعی و دیگر موارد بازتوانایی ارایه می ‌گردد.

فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، امروز در این مراسم، بخش ارتوپیدی را یک نیاز مبرم در راستای بهبود خدمات بازتوانایی در کشورعنوان نموده گفت: "معلولیت یک چالش عمده در افغانستان به شمار می‌رود. در حال حاضر، حدود یک میلیون تن در کشور دچار معلولیت اند. جنگ، انفجار، حادثات ترافیکی و آفات طبیعی از عوامل عمده معلولیت در کشور محسوب می‌شود."

بر بنیاد معلومات او، صحت عامه ۲۲ مرکز ارتوپیدی را در ۱۶ ولایت کشور ایجاد نموده است و در تلاش است تا شمار این مراکز را افزایش دهد.

سونی مانسون رئیس کمیته سویدن در افغانستان، هدف از ایجاد این مرکز را کمک به معلولین خوانده گفت که کمیته سویدن، در حال حاضر از طریق ۱۲ مرکز ارتوپیدی برای ۲۵ هزار تن در افغانستان خدمات بازتوانایی ارایه می ‌کند.

مانسون تصریح کرد که کمیته سویدن افزون بر این، برنامه های آموزشی را در بخش فزیوتراپی نیز دارد.

بانک خون

وزیر صحت عامه کشور، در اشاره به بانک خون گفت: "ایجاد این مرکز ما را در راستای ارایه خدمات در بخش اهدا و نهگداری خون کمک می‌ کند. این بانک خون در کنار شفاخانه وزیر محمد اکبر خان، شفاخانه های هم‌جوار آنرا نیز تحت پوشش قرار می‌هد."

فیروز، در اشاره به جنگ جاری در کشور گفت که افزایش بانک‌های خون، یک امر مهم و ضروی می‌باشد و این وزارت علاوه بر این، ۱۶ شعبه بانک خون را در پانزده ولایت کشور ایجاد نموده است.

داکتر پیپرکورن نماینده سازمان صحی جهان در افغانستان، در این مراسم گفت که این سازمان، وزارت صحت عامه افغانستان را در راستای ایجاد بانک های خون معیاری و خدمات تروما کمک می‌کند و متعهد بر حمایت سکتور صحت در این راستا می‌باشد.

ضربه یا تروما(Trauma)؛ به هر نوع آسیب دیدگی، ضربه، جراحت، شوک، آسیب و حادثهٔ وارد شده به بدن انسان گفته می‌شود؛ با این شرط که از خارج به بدن وارد شود و عامل درونی یا بیماری در بدن، علت ایجاد آسیب نباشد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan