خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دانش: صلح بدون مالکیت افغان ها صلح یکجانبه و غیر عملی است

دانش: صلح بدون مالکیت افغان ها صلح یکجانبه و غیر عملی است

Nov 08, 2019 - 15:50

کابل (پژواک، ۱۷ عقرب ۹۸): معاون دوم ریاست جمهوری ضمن تاکید بر عدم مداخله تیم های انتخاباتی در امور داخلی کمیسیون های انتخاباتی می گوید که برای آغاز گفتگوهای بین الافغانی نیاز به اعتماد سازی میان دولت و گروه طالبان است.

سرور دانش معاون دوم ریاست جمهوری امروز در مراسمی که به منظور گرامی داشت از شهدای ۱۵ عقرب سال ۱۳۸۶ در خیمه لویه جرگه در کابل برگزار شده بود، گفت که به عنوان حکومت و هم به عنوان تیم دولت ساز، به قوانین نافذه در کشور، رای مردم، استقلال و بی طرفی کمیسیون ها و فیصله آنها احترام دارند و از شفافیت، پاکسازی آرای سیاه و سفید و پذیرفتن نتایج انتخابات برعلاوه حمایت دفاع نیز می کند.

وی افزود: «ما از همه هموطنان، مخصوصاً تیم های انتخاباتی و احزاب سیاسی و نهادهای مدنی نیز می خواهیم که به این پنج اصل احترام بگذارند، هیچ کسی حق ندارد که به انتخابات به عنوان یک ابزار بنگرد و هر زمان که به نفعش باشد، آن را بپذیرد و اگر به نفعش نباشد، آن را زیر سؤال ببرد و به همین جهت نباید کسی و یا تیمی کمیسیون ها را تحت فشار قرار دهد و یا در امور داخلی آن ها مداخله کند و نظر خاصی را بر آنان تحمیل نماید.»

دانش می افزاید که همه تیم های انتخاباتی حق دارند شکایت های خویش را به صورت مستند و قانونی به هر دو کمیسیون ارائه کنند، ولی باید اجازه داده شود که کمیسیون های انتخاباتی مطابق قوانین و اسناد قانونی خود تصمیم بگیرند و فیصله کنند و همگی به فیصله آن ها احترام بگذارند.

به گفته موصوف، انتخابات عنصر اصلی مشروعیت نظام است و نباید کسی به خاطر منافع شخصی و گروهی خود مشروعیت نظام را زیر سؤال ببرد.

او از کمیسیون های انتخاباتی خواست که از قانون و طرزالعمل ها و تقویم انتخابات تخطی نکنند و مردم افغانستان را بیش از این منتظر نگذارند.

وی گفت: «کمیسیون ها نباید تحت تأثیر شرایط سیاسی قرار گیرند و اجازه ندهند که هر گروهی به خاطر منافع خود انتخابات را به چالش بکشد و کمیسیون را به گروگان بگیرد، کمیسیون باید هر چه زودتر نتایج ابتدایی و نهایی انتخابات را اعلان کنند، تا سرنوشت سیاسی کشور معین و روشن گردد.»

 

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال روان برگزار شد و قرار بود که نتایج ابتدایی در ۲۷ عقرب اعلام شود، اما کمیسیون مستقل انتخابات به دلیل تامین شفافیت در اين روند اعلام کرد که نتایج ابتدایی را در ۲۳ عقرب اعلام می کند.

صلح
معاون دوم ریاست جمهور در اشاره به پروسه صلح گفت: «واقعاً ختم جنگ و برقراری امنیت و صلح پایدار گمشده همیشگی مردم افغانستان و آرزوی تک تک شهروندان این سرزمین است، ما در حکومت در مورد صلح نیز دیدگاه های بسیار واضح و روشن داریم.»

به گفته او حکومت افغانستان به تمام معنی از پروسه صلح استقبال و حمایت می کند و ادعاهایی مبتنی بر این که حکومت افغانستان یا شخص رئیس جمهور تمایل به صلح ندارد و یا مخالف صلح است، کاملاً بی اساس و ناشی از رقابت های سیاسی است.

دانش می گوید که حکومت برای صلح هم طرح و برنامه دارد و با جدیت تعقیب می کند.

وی افزود: «در ماه های گذشته برخی تردیدها ناشی از این بود که برخی صلح را در مقابل انتخابات قرار می دادند و با تأکید بر این که صلح یک اولویت است، خواستار تعویق انتخابات بودند و ما در مقابل این طرح نابجا و خطرناک موضع گرفتیم و بر برگزاری انتخابات پافشاری کردیم که کاملاً یک موضع بجا و منطقی و به نفع مردم و کشور ما بود.»

وی در ادامه گفت: «ایالات متحده آمریکا یک متحد استراتژیک افغانستان بوده و در طول سالیان گذشته ما باهم منافع مشترک داشته ایم و به طور مشترک مبارزه علیه تروریزم و افراطیت را رهبری کرده ایم و در این راه قربانی های فراوان داده ایم و اکنون برای برقراری صلح نیز به طور متحد و مشترک همکاری خواهیم کرد.»

او اعتماد سازی را شرط اول موفقیت مذاکرات صلح خوانده گفت که حکومت در این جهت حاضر به هر نوع همکاری بوده و می باشد.

دانش می گوید که به همین جهت در رهایی زندانیان طالبان نیز در چوکات قوانین کشور آمادگی وجود دارد، اما کاهش خشونت و برقراری آتش بس و آغاز مذاکره مستقیم، کلید اصلی اعتماد سازی بوده و موفقیت مذاکرات را تضمین خواهد کرد.

معاون دوم ریاست جمهوری گفت که منافع ملی واقعی مردم افغانستان به جمهوریت و حقوق شهروندی گره خورده است.

وی افزود: «به همین جهات نظام مبتنی بر انتخابات و جمهوریت و حقوق بشر و حقوق زنان و آزادی بیان جزء اصول اساسی و خطوط سرخ دولت و مردم افغانستان است، به نظر ما انتخابات بهترین میکانیزم انتقال مسالمت آمیز قدرت و تحقق صلح است و از سوی دیگر بدون رعایت حقوق بشر و حقوق شهروندی و تأمین عدالت، هیچ طرح صلحی عادلانه و پایدار نخواهد بود.»

به گفته او، صلح بدون مالکیت افغان ها صلح یکجانبه و غیر عملی است و تا کنون متأسفانه پروسه ای که آغاز شده به طور عمده بین نمایندگان ایالات متحده آمریکا و گروه طالبان جریان پیدا کرده و جانب افغانستان دخیل نبوده است.

دانش گفت: «ما بر این باوریم که در این پروسه مالکیت افغان ها باید به طور واقعی و معنی دار تأمین گردد»

به باور او، مالکیت افغان ها هم بدون محوریت دولت افغانستان هیچ معنا و مفهوم روشنی ندارد و صلح بدون محوریت دولت، یکجانبه و غیر عملی است.

او گفت که صلح و جنگ هم از نگاه قانون اساسی و هم از نگاه حقوق بین الملل در حیطه صلاحیت دولت ها است، نه گروه های سیاسی.

وی می گوید که دولت افغانستان امروز از مردم و سرزمین و حاکمیت ملی نمایندگی می کند و حالا افغانستان در شرایط سال 1380 نیست که در وضعیت فقدان دولت به معنای واقعی آن بودیم و به جای دولت، احزاب و محورهای سیاسی تصمیم گیرنده بودند.

به گفته او، برخی از احزاب شرایط امروز را با شرایط 19 سال پیش اشتباه گرفته اند و هنوز هم فکر می کنند که افغانستان باید به صورت جزایر پراګنده قدرت، اداره شود.

وی افزود: «این جزایر قدرت بودند که در آن سال ها عامل بروز جنگ ها و ظهور طالبان شدند و همین جزایر قدرت بودند که در مقابل طالبان شکست خوردند و اگر حادثه 11 سپتمبر نمی بود این جزایر قدرت هم به تدریج برچیده شده و افغانستان برای همیشه در کام تروریزم سقوط می کرد. امروز باید احزاب سیاسی و نهادهای مدنی بر محوریت دولت گردهم بیایند و در پروسه صلح سهم بگیرند و اگر دولت افغانستان مطرح نباشد، نه صلحی برقرار خواهد شد و نه گروه طالبان به کسی دیگری بهایی قایل خواهد شد.»

او جایگاه قانون اساسی افغانستان رادر گفتگو های صلح مهم خوانده افزود که قانون اساسی وثیقه ملی و تنها عنصر تضمین کننده بقای دولت و نظام فعلی است و کنار گذاشتن آن هرچند به قیمت صلح به هیچ صورت قابل قبول نیست.

وی گفت: «کنار گذاشتن قانون اساسی به معنای فروپاشی نظام و رجعت به 19 سال پیش است، اگر هم به مقتضای توافقات صلح، تعدیل قانون اساسی لازم باشد، باید از راه قانونی آن تعدیل شود، نه این که این قانون از اساس لغو شود، قانون اساسی ما هیچ نقص و کاستی ای ندارد که از اساس لغو شود و ما مجبور باشیم که برای نظام سازی و دولت سازی کار را از صفر آغاز کنیم.»

وی می گوید که در این شرایط که قرار است تا چندی دیگر نتایج اعلام شود و حکومت جدید کار خود را آغاز کند، برای مدیریت و رهبری پروسه صلح، هیچ نیازی به طرح هایی مانند اداره موقت و امثال آن نیست.

دانش در ادامه افزود: «ما مذاکرات صلح را باید در چوکات نظام سیاسی و قانون اساسی خود رهبری و مدیریت کنیم، زمزمه های حکومت موقت و مانند آن ما را به بیراهه و بلکه به بحران دیگری سوق می دهد، به این زمزمه ها تنها کسانی خوشنود هستند و یا دل به آن خوش می کنند که می خواهند خارج از روندهای دموکراتیک و قانونی یکبار دیگر قانون اساسی و منافع ملی افغانستان را دور بزنند و به بهانه های صلح و حد اقل به نام اداره موقت، قدرت را به دست بگیرند و یا در آن شریک شوند.»

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement