خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

حاصلات انار فراه یازده درصد افزایش یافته است

حاصلات انار فراه یازده درصد افزایش یافته است

Nov 10, 2019 - 13:49

فراه (پژواک، ۱۹عقرب ۹۸): امسال حاصلات باغ های انار در ولایت فراه با افزایش یازده درصدی نسبت به سال گذشته، به ۱۴۵ هزار متریک تُن رسیده است.

عبدالمنان متین رئیس زراعت، آبیاری و مالداری فراه در صحبت با آژانس خبری پژواک گفت که در این ولایت در بیش از۸۲۸۴ هزارهکتار زمین باغ های انار وجود دارد و امسال ۱۴۵هزار تُن حاصل داشته است.

او می گوید که سال گذشته از۷۸۴۰ هزار هکتار زمین باغ های انار بیش از ۱۳۰ هزار تُن حاصل برداشت شده بود.   

وی می افزاید که امسال انار ولایت فراه علاوه بر صادر شدن به ولایات هرات، نیمروز، هلمند، غور، بادغیس و کابل هزاران تُن توسط تجار به پاکستان نیز صادر شده است.

حاجی گل آغا یک تن از باغداران انار در فراه ضمن ابراز خرسندی از افزایش محصولات زراعتی می گوید که انار این ولایت امسال از کیفیت خوب تر برخوردار است، اما قیمت آن نسبت به سال گذشته تغییری نکرده است.

به گفته وی، امسال نیز چون سال گذشته در این ولایت یک کیلو گرام انار اعلی به نام "سوزک" حدود ۲۵ افغانی فروخته می شود.

وی از حکومت می خواهد که باغداران انار فراه را در بازاریابی بهتر همکاری کند تا انار به قیمت مناسب فروخته شود.

این درحالی است که به اساس یک گزارش پژواک، امسال در ولایت قندهار نیز حاصلات انار ۲۰ درصد افزایش یافته اما آفات طبیعی به هفتاد درصد این انار زیان رسانده است.

به اساس گزارش، قیمت انار قندهار امسال نسبت به سال گذشته پنجا درصد کاهش یافته و امسال یک کیلوگرام ۵۰ افغانی فروخته می شود.

باغداران قندهار شکایت دارند که پاکستان بر اناری که به پاکستان صادر می شود، تکس را بلند برده و در کنار خراب شدن کیفیت انار، این مشکل سبب شده است که قیمت انار نسبت به سال گذشته کاهش یابد.  

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement