خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسئولان صحی: ١٧ هزار تن در هرات مبتلا به بیماری "دیابت" اند

مسئولان صحی: ١٧ هزار تن در هرات مبتلا به بیماری "دیابت" اند

Nov 14, 2019 - 15:40

هرات (پژواك، ٢٣ عقرب ٩٨) مسئولان صحی در هرات، به مناسبت "١٤نوامبر" روز جهانی "دیابت"، برنامۀ پیاده روی را در منطقۀ "تخت سفر"، اين شهر راه اندازی کردند.

این مسئولان، از افزایش روزافزون بیماری دیابت یا مرض شکر در میان شهروندان کشور هشدار داده، میگویند که تنها راه مبارزه با این بیماری، فعالیت های فیزیکی به ویژه قدم زدن ورژیم غذایی مناسب است.

داکتراحمد ضیا محتسب زاده مسئول دیپارتمت دیابت ریاست صحت عامه هرات، در این برنامه گفت که درحال حاضر بیش از ١٧ هزار فرد مصاب به دیابت، در این بخش صحت عامه اين ولايت ثبت شده اند.

وی افزود که تنها راه مبارزه با این بیماری، فعالیت های فیزیکی به ویژه قدم زدن و رژیم غذایی مناسب می باشد.

او از شهروندان به ویژه افرادیکه مبتلا به بیماری دیابت اند، خواست که برای وقایع این بیماری، حداقل روزانه برای نیم ساعت پیاده روی کنند.

موصوف گفت: "آماریکه ما در دیپارتمت دیابت خود داریم اضافه تر از 17 هزار تن ما ثبت داریم و هدف از برنامه تجلیل از این روز و مبارزه با دیابت است."

داکتر شمس الحق سلیم رئیس انجمن طبی داکتران افغانستان در زون غرب، کم تحرکی مردم را از عوامل اصلی افزایش بیماری دیابت خواند.

او گفت: "دیابت از وقتی رو به افزایش گذاشته که متاسفانه استفاده از وسایل مدرن به میان آمده و مردم تحرک کمتر دارند و این، سبب افزایش بیمار دیابت شده است."

شماری از افراد مصاب به بیماری دیابت، تنها راه مبارزه با این بیماری را " پیاده روی" میدانند.

آنان می گویند که با پیاده روی صبح‌گاهی، توانسته اند این بیماری را از وجود شان گم کنند.

فیروز لطیفی یکی از شهروندان هرات که قبلا مبتلا به بیماری دیابت بود، به پژواک گفت: "من قبلاً دیابت داشتم؛ اما از یک سال به این طرف هر صبح ورزش میکنم؛ شکر خدا حالا صحتمند شدم و هیچ مشکلی ندارم."

 داوود علوی یکی دیگر از شهروندان هرات که قبلاً مرض شکر داشت نیز به پژواک گفت: "از دوسال که من ورزش میکنم، تا حالی روی مریضی به خصوص قند و چربی جگر را ندیدم. "

مسئولان صحی در هرات می گويند که اکنون بیش از ٤٢٥ میلیون فرد در جهان مصاب به بیماری دیابت اند و بررسی ها نشان میدهد که این آمار، تا سال ٢٠٣٥، به دو برابر افزایش خواهد یافت.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan