خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«تبادلۀ سه عضو گروه طالبان با دو استاد پوهنتون امریکایی انجام نشد»

«تبادلۀ سه عضو گروه طالبان با دو استاد پوهنتون امریکایی انجام نشد»

Nov 15, 2019 - 14:22

کابل (پژواک، ۲۴ عقرب ۹۸): اظهارات رولا غنی همسر محمد اشرف غنی و برخی گزارش ها نشان می دهد که تبادلۀ سه عضو برجستۀ گروه طالبان با دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان تا حال ناکام بوده است.

محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، سه شنبه (۲۱ عقرب) گفته بود که سه عضو مهم گروه طالبان (انس حقانی، حاجی مالی خان و حافظ رشید عمری) را در بدل رهایی دو استاد پوهنتون امریکایی افغانستان که در اسارت طالبان قرار دارند، از حبس رها می شوند.

پس از این، گزارش هایی منتشر شد که سه عضو یادشده گروه طالبان به قطر رسیده اند، اما برخی منابع به طلوع نیوز گفته اند که این مبادله انجام نشد و انس حقانی، حافظ رشید و مالی خان دوباره به زندان بگرام منتقل شده اند.

به اساس گزارش صدای امریکا، رولا غنی همسر رییس جمهور افغانستان روز پنجشنبه (۲۳ عقرب) در یک سخنرانی در انستيتیوت صلح ایالات متحده در شهر واشنگتن گفته است تبادلۀ سه عضو گروه طالبان با دو استاد امریکایی انجام نشد. 

به گفته او دقیقاً نمی داند چرا معامله تبادله سه عضو ارشد گروه طالبان که در حبس حکومت افغانستان اند، با استادان پوهنتون امریکایی انجام نشد.

رولا غنی در مورد ناکام شدن معامله تبادله استادان امریکایی با سه عضو کلیدی گروه طالبان گفته است: «وضعیت بسیار پیچیده بوده و (این وضعیت) ساده نیست. قسمی که گفتید این کار (تبادله زندانیان) انجام نشد. مطمئن نیستم که چرا این کار نشد، اما شاید یکی از طرف ها به وعده که داده بود، عمل نکرد و متاسفانه دو استاد (پوهنتون امریکایی) رها نخواهند شد.»

سخنگویان حکومت افغانستان تا حال در مورد ناکامی و یا تاخیر در این تبادله چیزی نگفته اند، اما ذبیح الله مجاهد به آژانس خبری پژواک گفت که سه زندانی آنان به این گروه تسلیم داده نشده و امریکایی ها به وعده خود وفا نکردند.      

پژواک تلاش کرد در مورد با دفتر سخنگوی رییس جمهور افغانستان گفتگو کند، اما تماس برقرار نشد.  

رییس جمهور غنی، روز سه شنبۀ گذشته گفته بود که هدف از رهايى سه عضو یادشده طالبان این است که در کنار رهایی دو استاد امریکایی، زمینه برای دستیابی به صلح و ثبات ازطریق مذاکرات رو در روی حکومت افغانستان با طالبان در افغانستان مساعد شود.

رولا غنی، در انستیتیوت صلح ایالات متحده امریکا در واشنگتن دی سی در پاسخ به این پرسش که خط سرخ او در مذاکرات با گروه طالبان چیست گفته است که خط سرخ وی، خط سرخ زنان افغان است و به گفته او "تغییر نظام و قانون اساسی افغانستان" خط سرخ زنان افغان در مذاکره با گروه طالبان می باشد.

او  گفته است که زنان افغان می توانند نقش قابل توجهی در آوردن صلح و کاهش خشونت ها داشته باشند.

به گفته او زنان افغان اکنون به نقطه ای رسیده اند که کسی نمی تواند "اهمیت نقش و حضور" آنان را نادیده بگیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement