خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در غور، سردخانۀ معيارى براى نگهدارى محصولات باغداران وجود ندارد

در غور، سردخانۀ معيارى براى نگهدارى محصولات باغداران وجود ندارد

Nov 17, 2019 - 13:38

فيروزکوه(پژواک،٢٦عقرب٩٨): شمارى از باغداران و دهاقين در غور، از نبود سردخانه­ها براى نگهداری محصولات شان شکايت دارند و از حکومت مى خواهند که در قسمت ايجاد سردخانه ها دراين ولايت توجه جدى کند.

شکايات اين باغداران و دهاقين، درحالى صورت مى گيرد که  حاصلات باغها و زمين هاى شان، در حال افزايش مى باشد و آنان از حکومت مى خواهند که هرچه زودتر در قسمت ايجاد سردخانه ها اقدام کند؛ درغيرآن سال آينده زيان اقتصادى آنان بيشتر از امسال خواهد بود.  

سید یحيی حسینی یک تن از باغ داران در شهر فيروزکوه، به آژانس خبرى پژواک گفت که تا حالا هيچ سردخانۀ معيارى براى باغداران در اين ولايت وجود ندارد.

وى که درحال جمع آورى حاصلات سيب از باغش بود، افزود: "امسال از باغ خود بيش از دو هزار کيلوگرام سيب حاصل برداشتم؛ چيزى که مره حيران ساخته است، نگهدارى اين سيب مى باشد تا وقتى که تمام آن به فروش برسد، خراب نشود."

 او گفت که سال به سال حاصلات دهاقين و باغداران در غور، در حال افزايش مى باشد؛ اگر حکومت در قسمت ايجاد سردخانه ها توجه نکند، باغداران و دهاقين، شديداُ متضرر خواهند شد.   

عبدالمعروف يک تن ديگر از باغداران درشهر فيروزکوه اين ولايت نيز از نبود سردخانه و عدم توجه حکومت در قسمت ايجاد آن انتقاد مى کند.

او افزود: "حاصلات باغ ما هرسال بيشتر مى شود. امسال به فضل خداوند محصولات ناک وسيب زياد بود که حتى به جمع نمى رسيديم؛ اما فروش آن به قيمت درست کار آسان نيست، ترس ما از اين است که مقدار زياد حاصلات ما از بين بروند."

موصوف گفت که اگر سردخانه هاى معيارى و با ظرفيت بلند در اين ولايت وجود داشته باشد،  محصولات زراعتى و باغدارى هرگز خراب نخواهد شد.

وى درحاليکه از حکومت مى خواست که در اين قسمت توجه جدى داشته باشد؛ اضافه کرد: "حاصلات زراعتى ما که از کیفیت بالايی برخوردار هستند، حتى به خارج از کشور صادر و به قيمت خوب به فروش مى رسند."

Bottom of Form

تمام اين زمين دین محمد یعقوبی يک تن از زمين داران در منطقۀ پوزلیچ شهر فیروزکوه، به پژواک گفت که درسال روان از زمين خود مقدار زيادى بادنجان رومى و بادرنگ حاصلات برداشته است؛ اما به دليل اينکه سردخانه وجود ندارد و فروشات آن کمتر بود، مقدار زيادى بادنجان رومى و بادرنگ حاصل شدۀ باغش، خراب شد.

وى افزود: "دگه سالها خیلی زياد حاصل نداشتیم، همين قدر مى شد که روزانه بازار میبردیم و مى فروختیم؛ اما امسال حاصلات ما خوب بود؛ بادنجان، مرچ و بادرنگ خیلی زیاد شده به قیمت ارزان دادیم و خیلی ها خراب شد از پیش ما، گفته مى تانم که صدها کیلو بادنجان و بادرنگ از پيش ما خراب شد."

تمام اين منابع از وزارت زراعت مى خواهند که در قسمت ايجاد سردخانه ها اقدام کند، تا که سال آينده مشکلات دهاقين و باغداران مرفوع باشد.

Top of Form

Bottom of Form

در همین حال، کارشناسان امور زراعتی نیز نبود سردخانه را از چالش های عمده در اين ولايت دانسته مى گويند که بايد در اين قسمت توجه جدى صورت گيرد. 

محمد جمعه متین يک تن از کارشناسان امور زراعتی در اين ولايت به پژواک گفت که باغداری در غور رشد خوبی کرده است؛ اما نبود سردخانه سبب شده تا میوه جات و ترکارى در غور، به قیمت پایين به فروش برسد.

 وى افزود: "رشد همه میوه جات خوب است، باغداری را مردم تازه یاد گرفتن، همه علاقه دارند که درختان میوه غرس کنند، سال به سال حاصلات باغداران و زمين داران بيشتر مى شود؛ اما سردخانه که وجود نداشته باشد، ضربه اقتصادى بزرگ به دهاقين و باغداران و حتى به اقتصاد ولايت مى باشد."

موصوف در حاليکه مى گفت خودش شاهد خراب شدن صدها کيلوگرام فرآورده هاى زمين داران در اين ولايت در سال روان بود، افزود: "خيلى ضرورى است که حکومت در قسمت ايجاد سردخانه ها اقدام کند و بايد تا سال آينده، حداقل چندين  سردخانه با ظرفيت بلند در غور ايجاد شود."

 مسئولان محلی در غور، نبود سردخانه جهت نگهداری محصولات باغداری و زراعتى را می پزیرند؛ اما می گویند که آنان تلاش می کنند تا سردخانه های محلی را در این ولایت ایجاد کنند.

عبدالظاهر توانا مسئول پروژه ملی باغداری و مالداری در غور، به آژانس خبرى پژواک گفت که آنان مشکلات نبود سردخانه را با مقام وزارت زراعت، مالدارى و آبيارى در ميان گذاشته اند؛ تا ايجاد سردخانه ها در غور در پلان کارى سال ١٣٩٩ گرفته شود.  

به گفتۀ موصوف، در حال حاضر هيچ سردخانه اى در غور وجود ندارد.

به اساس معلومات وى، غور يکى از ولایات زراعتی افغانستان است، که اکثر باشنده گان آن به زراعت، باغداری و مالدارى مصروفیت داشته و از این طریق، امرار معیشت می کنند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking