خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کمیسیون انتخابات: در شش ولایت دروازه های کمیسیون انتخابات مسدود شده است

کمیسیون انتخابات: در شش ولایت دروازه های کمیسیون انتخابات مسدود شده است

Nov 17, 2019 - 17:19

کابل(پژواک، ۲۶ عقرب ۹۸): کمیسیون مستقل انتخابات، از ختم روند تفتیش و بازشماری آراء در نُه ولایت کشور خبر داده و می­گوید که اين روند، امروز نیز در هفت ولایت با ممانعت ناظرین نامزدان انتخابات ریاست جمهوری مواجه شده است.

میرزا محمد حق پرست معاون سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات، به آژانس خبری پژواک گفت که کمیسیون مستقل انتخابات، روند بازشماری و تفتیش آراء را در ۲۸ ولایت که متوقف شده بود، امروز  دوباره آغاز کرد.

وی، از تکمیل پروسه تفتیش و بازشماری در برخی ولایت ها خبر داده و افزود که از میان ۳۴ ولایت، روند بازشماری و تفتیش آراء در ولایات نورستان، لوگر، بادغیس، ارزگان، بامیان، لغمان، میدان وردک، بلخ، و نیمروز به پایان رسیده است.

موصوف، با اشاره به مسدود شدن دروازه های ولایتی کمیسیون مستقل انتخابات، در برخی ولایات، علاوه کرد که در ولایت های سرپل، تخار، بدخشان، فاریاب، پنجشیر و پروان، روند باز شمارى با ممانعت ناظرین برخى نامزدان ریاست جمهوری روبرو شده است و دروازه هاى دفاتر ولايتى کميسيون مسدود ميباشد.

به گفته وی، همین اکنون پروسه تفتیش و بازشماری آراء در ولایات باقی مانده، در حضور ناظرین نامزدان ریاست جمهوری و ناظرین انتخاباتی، نماینده گان کمیسیون رسیده گی به شکایات انتخاباتی و مشاهدین عملا جریان دارد.

این درحالی است که این روند، به تاریخ ۱۸ عقرب در ۳۴ ولایت آغاز شد و در بعضی ولایات با مخالفت برخی از ستادهای انتخاباتی روبرو گردید و کمیسیون انتخابات، به دلیل پاسخ دادن به خواست‌های نامزدان ریاست جمهوری، این روند را متوقف کرد و پس از پاسخگویی به آنان، این روند را امورز دوباره آغاز نمود.

کميسيون مستقل انتخابات، برای جدا کردن آرای پاک از ناپاک، از جمع ۲۶۵۸۰ محل رای دهی، در ١٨عقرب سال روان، روند بازشمارى و تفتيش آراى ٨٢٥٥ محل را آغاز و اعلام کرد؛ اما اين پروسه با مخالفت شمارى از تکت هاى انتخاباتى ازجمله تيم هاى انتخاباتى عبدالله عبدالله، گلبدین حکمتیار و رحمت الله نبیل قرارگرفت.

به دلیل مخالفت اکثریت تیم های انتخاباتی ریاست جمهوری، در ۲۲ عقرب ماه روان کمیسیون مستقل انتخابات پروسه تفتیش و بازشماری را متوقف و اعلان نمود که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری نیز به تاخیر اعلام خواهد شد.

اما ديروز کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری در کابل گفت که پس از دوبار گفتگو با نماینده گان ستادهای انتخاباتی، روند تفتیش و بازشماری آرای محلات باقی مانده فردا اغاز مى شود.

انتخابات ریاست جمهوری، در ششم میزان سال روان برگزار شد. قرار تقويم انتخاباتی، نتایج ابتدايى بايد به تاریخ ۲۷ ميزان و نتایج نهایی در ۱۶عقرب اعلام می شد؛ اما به دليل تاخير در روند انتقال معلومات دستگاه بايومتريک در سرور، اعلان نتایج ابتدایی به تاخیر افتاد.

کمیسیون مستقل انتخابات، به تاریخ پنجم عقرب، در یک نشست خبری در کابل، گفت که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری را در ۲۳ عقرب اعلام می کند؛ اما این تاریخ نیز به مدت نامعلوم به تاخیر افتاد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement