خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای احیای مجدد گیاه هنگ در سمنگان به صدها دهقان پول داده شد

برای احیای مجدد گیاه هنگ در سمنگان به صدها دهقان پول داده شد

Nov 19, 2019 - 13:52

ایبک (پژواک، ۲۸ میزان ۹۸): سازمان غذایی جهان، ۲۴ میلیون افغانی را در دو مرحله که یک مرحلۀ آن قبلا انجام شده، به هدف احیای مجدد گیاه طبی «هنگ»، از طریق پروژۀ کار در بدل پول هزینه می کند. 

 هنگ یا انغوزه (Ferula assa-foetida) نوعی از گیاه دارویی وحشی است. این گیاه که از اقلام مهم صادراتی افغانستان بوده است، در کوه‌های ولایت‌های تخار و بدخشان در شمالشرق این کشور می‌روید. حدود دو دهه پیش این گیاه به دلیل برداشت بی‌رویه، به شدت کم شد و حتی نزدیک به انقراض رسید و باعث شد برخی ‌ها از درآمد حاصل از آن محروم شوند.

محمد رحمان ارغندیوال رئیس زراعت، مالداری و آبیاری سمنگان، به آژانس خبری پژواک گفت که شیرۀ سفیدرنگ، از ریشه های این گیاه به دست می آید و یک کیلوگرام آن در سمنگان، صد دالر امریکایی فروخته می شود.  

موصوف افزود که قبلا این گیاه در کوهای سمنگان می رویید؛ اما اکنون به دلیل برداشت بی رویه با انقراض مواجه شده است.  

اما او خاطر نشان کرد که وزارت زراعت تلاش دارد تا این گیاه در کوه ها کشت و احیای مجدد شود.    

به گفته ارغندیوال، برای رسیدن به این هدف، سازمان غذایی جهان، ۲۴ میلیون افغانی را از طریق برنامۀ کار در در بدل پول، در همکاری با ریاست زراعت به ۹۶۰ دهقان این ولایت توزیع می کند.

به اساس معلومات او، در مرحلۀ اول دو ماهه برای هر کدام این دهاقین ده هزار افغانی داده شده است و این دهاقین در کوه ها که ملکیت دولت است، برای کشت این گیاه زمینه سازی نموده و چقری ها را آماده ساخته اند.

موصوف خاطر نشان کرد که این چقری ها که تعداد آنها به ۷۰۰ هزار می رسد، در ۸۰۰ هکتار زمین در  قریه های دره زندان، رباتک، دو کوه، تخت رستم توته، لرغان، آینچه، کارته مامورین و گله قدوق مربوط  ایبک مرکز سمنگان کندنکاری شده است

موصوف گفت که در مرحلۀ دوم که سه ماه را در بر می گیرد، برای هر کدام این دهاقین پانزده هزار افغانی که مجموعۀ آن ۱۴.۴ میلیون افغانی می شود، داده می شود تا نهال هنگ را در زمین های آماده شده، غرس و پرورش نمایند.  

منبع افزود که سه ماه یادشده؛ شامل قوس سال روان و حمل و ثور سال آینده می باشد؛ زیرا نهال هنگ در ماه قوس غرس، در ماه  حمل نگهداری و در ماه ثور حاصل آن برداشت می شود.

ارغندیوال گفت که نهال هنگ، از سوی ریاست زراعت تهیه شده است.

  امان الله رئیس شورای انکشافی قریه رباتک مربوط ایبک مرکز این ولایت، از این اقدام خرسندى نموده گفت که آنان در یک صد جریب زمین در کوه رباتک، برای غرس ۱۵۰ هزار نهال هنگ آماده گی گرفته اند.

وی افزود که به خاطر آماده ساختن این چقرى ها،  براى غرس گیاه هنگ ۱۵۰ دهقان به مدت دو ماه کار نموده بود و برای هر دهقان، در بدل این کار ده هزار افغانی پرداخت شده است.  

 

او گفت که باشنده های رباتک، برای کار مرحله دوم این پروژه که کشت و پرورش این گیاه است، آمادگی گرفته اند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking