خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

منابع: طالبان استادان پوهنتون امریکایی را آزاد کردند

منابع: طالبان استادان پوهنتون امریکایی را آزاد کردند

Nov 19, 2019 - 18:36

کابل (پژواک، ٢٨ عقرب ٩٨): منابع نزدیک به طالبان و نظامیان امریکایی گفتند که طالبان مسلح، دو تن از استادان اختطاف شدۀ پوهنتون امریکایی را رها کرده اند.

رسانه های امریکایی، امروز به نقل قول از نیروهای مستقر در افغانستان خبرداده اند که این دو استاد، امروز از سوی طالبان رها شده اند.

منبع گفته است که طالبان مسلح، این اساتید را در مربوطات نوبهار ولایت زابل آزاد و به نیروهای امریکایی تسلیم کرده اند.

این دو استاد که یکی امریکایی و دیگرى تبعۀ استرالیا میباشد، در بدل انس حقانی و دو عضو مهم دیگر گروه طالبان آزاد شده اند.

انس حقانی و دو عضو دیگر گروه طالبان، شب گذشته از زندان بگرام به قطر رسیده اند، بر اساس توافقنامه، حقانی برای چند ماه در خانۀ خود در قطر نظربند خواهد بود.

از سوی دیگر، عمران خان نخست وزیر پاکستان در صفحۀ تویترش از رهایی این اساتید استقبال کرده و مدعی است که پاکستان در رهایی آنها نقش داشته است.

وی ابراز امیدواری کرده است که روند تبادلۀ زندانیان، به پروسه صلح افغانستان مفید باشد و تعهد کرده است که پاکستان در ایجاد سهولت ها در روند صلح، نقش بازی خواهد کرد.

هرچند  مذاکرات تبادلۀ این زندانیان، بین طالبان و امریکا از چند ماه قبل بدینسو جریان داشت؛ اما هفتۀ قبل اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، رهایی انس حقانی را رسماً اعلام کرد.

قرار بود چند روز قبل انس حقانی آزاد شود؛ اما از سبب حملات انتحاری در ولایات لوگر و کابل، این پروسه به تعویق افتاد.

این درحالیست که محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، با مایک پومپیو وزیر خارجه و اوبراین مشاور امنیت ملی امریکا، پیرامون تبادلۀ زندانیان صحبت تيلیفونی کرده است.

قبل از این، سفیر امریکا در کابل، از تصمیم محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان در خصوص به تعویق انداختن تبادلۀ زندانیان، حمایت کرده بود.

انس حقانی، در سال ٢٠١٤ در بحرین بازداشت شد و بعداً به قطر و بعد به افغانستان انتقال داده شد و نزد حکومت افغانستان زندانی بود.

طالبان مسلح، درسال ٢٠١٦، دو استاد پوهنتون امریکایی در کابل را اختطاف و در بدل رهایی آنها خواهان آزاد شدن انس حقانی شدند.

سیاسیون و فعالان مدنی، بیشتر بر این تصمیم غنی انتقاد کرده بودند.

برخی منابع میگویند که در موضوع تبادلۀ انس حقانی، بین دفتر سیاسی طالبان در قطر و قوماندانان نظامی این گروه اختلاف به میان آمده بود.

طالبان مسلح، تاهنوز به طور رسمی در این مورد چیزی نگفته اند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement