خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

خانواده های تسلیم شدۀ داعش مربوط به کدام کشورهايند؟

خانواده های تسلیم شدۀ داعش مربوط به کدام کشورهايند؟

Nov 20, 2019 - 17:32

جلال آباد (پژواک، ۲٩ عقرب ۹۸): پس از تسریع عملیات نیروهای امنیتی افغان در ولایت ننگرهار، ده ها خانواده و اعضای گروه داعش، به دولت افغانستان تسلیم شده اند.

خانواده های افراد تسلیم شدۀ داعش، نمی دانند که چرا به اینجا منتقل شده اند، اکنون چرا به حکومت تسلیم شده اند و زنده گی آیندۀ آنها چطور خواهد بود.

گروه داعش، حدود یک سال بعد از حضور و پیروزی ها در عراق و سوریه، در افغانستان نیز تحت نام ولایت خراسان آغاز به فعالیت کرد و ولسوالی های اچین و هسکه مینۀ ننگرهار را به صفت مرکز انتخاب کردند.

پس از آغاز فعالیت آنها، مردم زمانی در ترس قرار گرفتند که اعضای این گروه، یک نوار ويديويی را به نشر رساندند که در آن، متنفذین قومی با مواد انفجاری، انفجار داده شده بودند.

هرچند فعالیت های این گروه، تاحد زياد به چشم یک پروژه دولت دیده میشود؛ اما پس از حملات خونین انتحاری و گروهی در ننگرهار، حکومت افغانستان علیه این گروه عملیات گسترده را آغاز کرد.

منابع امنیتی ولایت ننگرهار میگویند که در افراد تسلیم شده؛ اتباع کشور های پاکستان، ایران، تاجکستان، آذربایجان، قزاقستان، مالدیف و ازبکستان نیز شامل اند.

مقامات ولایت ننگرهار میگویند که امسال برای سرکوبی این گروه، در ولسوالی های شینواری و خوگیانی عملیات پلان کرده بودند که در اثر آن، این گروه در ولایت ننگرهار با شکست کامل مواجه شد.

شاه محمود میاخیل والی ننگرهار گفت که در جریان هفتۀ قبل؛ ۲۲۵ جنگجو، ۱۹۰ زن و ۲۰۸ کودک گروه داعش به دولت افغانستان تسلیم شده اند.

جنگجویان گروه داعش از کجا می آمدند؟

دگر جنرال نظرعلی واحدی رئیس امنیت ملی ولایت ننگرهار، شبکۀ استخباراتی پاکستان (ISIinfo-icon) را متهم میکند که اعضای گروه داعش را آموزش می داد و برای جنگ در برابر نیروهای افغان، به افغانستان انتقال می داد.

وی به آژانس خبری پژواک گفت که هرچند در این گروه علاوه از افغان ها؛ اتباع پاکستان، ایران، تاجکستان، چیچنیا و کشورهای دیگر شامل اند؛ اما بخش عمدۀ آن را جنگجویان پاکستانى تشکیل میدهند.

نامبرده افزود: "من به ادارۀ پنجاب و استخبارات آنها میگویم که بیایید یتیمان و بیوه های خویش را بگیرید، اینجا مقبرۀ شما شد و بالای اتباع خویش دلسوزی نمایید."

جنگجویان داعش باکدام اندیشه وارد افغانستان می شدند؟

جنگجویان داعش که به تازه گی به حکومت افغانستان تسلیم شده اند، میگویند که از سوی ادارۀ استخباراتی پاکستان، برای شان تبلیغ صورت میگرفت که خارجی ها بالای افغانستان تجاوز کرده، در آن کشور جهاد جریان دارد و باید با گروه خلافت اسلامی (داعش) همراه شوند.

عبدالمالک یک تن از باشنده گان منطقۀ قبایلی تیرای پاکستان که در ۲۶ ماه عقرب، به ریاست امنیت ملی افغانستان تسلیم شده است، گفت که همه روزه پنج وقت از سوی امام قریۀ آنها که وی آن را فرد استخباراتى پاکستان میخواند، تبلیغ صورت میگرفت که در افغانستان جهاد روا است.

نامبرده افزود: "برای ما میگفتند که در اینجا کافران آمده و مردم آن مرتد اند، پس من هم حدود دو سال قبل وارد افغانستان شدم و با گروه داعش فعالیت را آغاز کردم."

محمدگل عضو مسلح دیگر این گروه و باشندۀ ولسوالی شلتن ولایت کنر  گفت که در مسجد قریۀ شان، برای آنها تبلیغ میشد که خلافت اسلامی اعلام شده است و برای جهاد، باید همۀ تان به آن بپیوندید.

 

 

 

 

 

نامبرده افزود که امام قریۀ آنها عضو استخبارات پاکستان بود و به فتوای مولانا فضل الرحمن، آنها را به جهاد تشویق ميکرد.

تسریع روند تسلیمی داعش:

هرچند ادارۀ ریاست امنیت ملی ولایت ننگرهار، از چندین سال بدینسو از تسلیمی برخی جنگجویان گروه داعش، با رسانه ها معلومات شریک میکرد؛ اما در حدود یک هفتۀ گذشته، این روند سرعت یافته و این موضوع، برای مردم پرسش برانگیز است.

هرچند مردم عام به گروه داعش به چشم پروژه نگاه میکنند و فکر میکنند که با ختم پروژه، جنگجویان داعش دوباره به دولت تسلیم شدند؛ اما مقامات افغان میگویند که تسریع روند تسلیمی داعش، نتیجۀ عملیات نیروهای افغان است.

تورن جنرال عبدالهادی ترین قوماندان قول اردوی ۲۰۱ سیلاب در شرق گفت که عامل عمدۀ تسلیمی این افراد، راه اندازی عملیات مشترک نیروهای امنیتی و دفاعی در ولسوالی های شینواری و شیرزاد ولایت ننگرهار است.

ایمل نیازی قوماندان امنیۀ ننگرهار نیز گفت که نیروهای امنیتی، با حمایت مردم و هماهنگی خوب، توانستند گروه داعش را در ولایت ننگرهار، با شکست مواجه کرده و افراد متباقی این گروه را وادار به تسلیمی نمایند.

جنگجوی تسلیم شدۀ داعش نیز یادآوری میکند که عملیات نیروهای افغان و مسدود شدن راه های اکمالاتی، آنها را وادار به تسلیمی کرده است.

رحمت الله  یک تن از باشنده گان اورکزی ایجنسی مناطق قبایلی گفت که برای جنگجویان داعش، به وسیلۀ قاطر تجهیزات می آورد؛ اما در این اواخر حلقه بالایش تنگ شده بود، راه های اکمالاتی مسدود شد و حتی نمی توانست مواد غذایی را به آسانی به دست بیاورد.

اما طالبان مسلح، در یک خبرنامه ادعاکردند که جنگجویان داعش، از سبب عملیات آنها فرار کرده و حکومت را متهم کردند که آنها جنگجویان داعش را نجات داده اند.

از سوی دیگر، دگر جنرال نظرعلی واحدی رئیس امنیت ملی ننگرهار، در جواب این ادعای طالبان گفته است: "همه باشنده گان ولایت ننگرهار شاهداند که طالبان نمی توانستند در برابر داعش یک لحظه بجنگند، شما در تنگی وزیر مشاهده کردید که طالبان، در این جنگ هم تلفات دیدند و هم موفق به فرار شدند."

خانواده های تسلیم شدۀ داعش، از سرنوشت خویش خبر ندارند.

باوجودیکه جنگجویان تسلیم شدۀ داعش در ننگرهار، منتظراند تا حکومت افغانستان در مورد سرنوشت آنها فیصله نماید که آنها را در زندان نگهداری می نماید؟ به کشور های شان تسلیم می کند؟ يا که در پی تلاش چارۀ دیگر است.

اما اعضای زن و کودکان این گروه نمی دانند که برای چه هدف، به مناطق داعش انتقال داده شده بودند، چرا تسلیم شدند و آیندۀ آنها چطور خواهد بود؟

در ولسوالی اچین ولایت ننگرهار، ضمن کودکان و زنان دیگر، یک باشندۀ ولایت کندز که به زبان دری سخن میگوید نیز در صف گروه افراد تسلیم شدۀ داعش به دولت افغانستان، نشسته است.

نامبرده که نمی خواست نام و صدایش نشر شود گفت که همراه با شوهرش، دو ماه قبل وارد این منطقه شده بود؛ اما نمی دانست که برای چه و چرا آمده اند.

وی افزود که نمی داند پس از این، زنده گی چطور خواهد داشت؛ اما حکایات تلخ زنده گى بیشتر آنان؛ از روی دستان یخ زده، رنگ اطفال و وضعیت بد شان معلوم میشد.

یک تن از باشنده گان گومل پکتیکا نیز با فرزندانش در جمع گروه تسلیم شدۀ داعش است.

وی به آژانس خبری پژواک گفت: "قبلاً در وزیرو بودم، پس از آن با شوهرم اینجا آمدیم، نمی دانم برای چه کار؟ اما از یک ماه بدینسو شوهرم ناپدید شده، جنگ بود، ما هم برآمدیم و اینجا آمدیم."

اسماعیل که باشندۀ ولسوالی اچین ولایت ننگرهار است گفت که خواهرش، به یک قریه دارش به نام ظاهرشاه به نکاح داده شده بود؛ اما از حدود یک و نیم سال بدینسو گم بود، اکنون خواهرش زنگ زده است که شوهرش از آن زمان، با گروه داعش همراه شده و چهار ماه قبل کشته شده است.

وی افزود که خواهرش از چند ماه گذشته بدینسو، در مناطق تحت کنترول داعش زنده گی کرده؛ اما اکنون از طرف شب، از منطقه فرار کرده است.

حکومت در مورد سرنوشت افراد مسلح تسلیم شده، چه تصميم ميگيرد؟

شاه محمود میاخیل والی ننگرهار گفت که بر اساس پالیسی حکومت؛ بیشتر افراد، زنان و اطفال تسلیم شدۀ افغان، به مناطق شان انتقال و به خانواده های شان تسلیم داده میشوند.

اما افراد مسلح، زنان و اطفالى که از کشورهای دیگر آمده اند، به کابل انتقال داده میشوند و حکومت مرکزی، در مورد آنها فیصله خواهد کرد.

وی به آژانس خبری پژواک گفت: "در مورد باشنده گان مناطق قبایلی، اکنون در کابل مشوره ها جریان دارد؛ اما اگر مقامات پاکستانی برای تسلیمی آنها وارد افغانستان شوند، ما اتباع آنها را برای شان تسلیم خواهيم کرد."

محمد اشرف غنی، در جریان سفر اخیرش به جلال آباد گفت که زنان و کودکان گروه داعش که باشنده گان مناطق قبایلی پاکستان اند، به حکومت پاکستان نه، بلکه به مردم مناطق فوق تسلیم داده میشوند.

اما گروه داعش در مورد سرکوبی، تسلیم شدن اعضاى این گروه و موضوعات دیگر، تاکنون چیزی نگفته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement