خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کميسيون حقوق بشر، وضعيت کودکان غورى را نگران کننده خواند

کميسيون حقوق بشر، وضعيت کودکان غورى را نگران کننده خواند

Nov 20, 2019 - 15:48

فيروزکوه (پژواک، ٢٩ عقرب ٩٨): کميسيون مستقل حقوق بشر در غور، وضعيت کودکان کارگر در اين ولايت را نگران کننده خوانده مى گويد که حکومت، بايد راهکارهاى عملى را براى حل مشکلات کودکان روى دست گيرد. 

سجاد ساحل سرپرست این دفتر که در مراسم تجليل از روز جهانى کودک صحبت مى کرد، گفت که شمار زيادى از کودکان افغان، در وضعيت بدى به سر مى برند، به درس و تعليم دسترسى ندارند، کارهاى شاقه انجام مى دهند و اعضاى خانواده هاى شان را در جنگ از دست مى دهند.

وى افزود: "به اساس بررسى هاى اين کميسيون، متاسفانه اطفال زیادی در ولایت غور مصروف کار های شاقه هستند؛ یعنی مصاحبه هايی که ما داشتیم، آنان گفتند که روزها تا شام حتى شب کار مى کنند؛ اما در عوض، مزد کمی به دست مى آورند؛ اين وضعيت خيلى نگران کننده است."

اما او در اين مورد جزييات بيشترى را ارايه نکرد.

موصوف بدون ارايه آمار گفت که در سال جاری، اطفال زیادی در ولایت غور در جنگ ها ازبین رفته اند و يک تعداد ديگر والدين و ديگر اعضاى خانوادۀ شان را از دست داده اند.

اما اين درحالى است که چندی پیش، دفتر ولایتی کمیسیون مستقل حقوق بشر ولایت غور، از افزایش هفتاد درصدی تلفات افراد ملکی بخصوص اطفال در این ولایت نگرانی کرده بود.

سجاد، وضعیت آموزشی در اين ولايت را نیز نگران کننده و اسفبار خواند و اضافه کرد: "متاسفانه باید بگویم که در غور، اطفال زیادی دسترسی به آموزش ندارند و يا در يک محيط آموزشى نامناسب مصروف درس و تعليم هستند، روى زمين در فضاى آزاد درس مى خوانند؛ اين يک وضعيت خيلى نامناسب است."

وى گفت که بايد حکومت درجهت حل مشکلات کودکان، راهکارهاى عملى را روى دست گيرد.

حبیب الله رادمنش معاون والى ولايت غور، در مراسم امروز ضمن تاييد مشکلات کودکان در اين ولايت، گفت که تلاش هاى جدى خواهند کرد تا مشکلات اين کودکان حل گردد.

وى افزود: "همۀ ما و شما در جریان هستیم که در کشور و در ولایت غور، در همه بخش ها مشکلات وجود دارد، که اطفال نیز از آن به دور نیستند؛ اما حکومت تلاش دارد که مطابق به قوانين نافذه کشور و کنوانسیون های بین المللی حقوق اطفال، هر آنچه به اطفال حق داده شده فراهم نماید."

کودکان دراين روز چه مى گويند؟ اين کودکان خواستار صلح هستند.

 سلیمان ١٢ ساله باشنده شهر فیروزکوه مرکز ولایت غور، به دلیل مشکلات اقتصادی روزانه موتر شويی مى کند و به مکتب رفته نمى تواند.

پدر اين کودک، در درگيرى ميان نيروهاى امنيتى و طالبان کشته شده است و خودش نان آورخانوادۀ خود است و روزانه، حدود دو صد افغانى کار مى کند.

 عبدالبصیر از دیگر کودکان کارگر در شهر فيروز کوه، گفت که نسبت مشکلات اقتصادى، به دروس خود ادامه داده نتوانسته است و در حال حاضر، خريطۀ پلاستيکى مى فروشد و روزانه ٥٠ تا ١٠٠ افغانى از اين بابت به دست مى آورد که مقدارى بوره و نان خشک خريدارى مى کند.

پدر اين کودک که سرباز اردوى ملى بود، دو سال قبل در جنگ با طالبان کشته شده است.

هردو کودک يادشده، ضمن اينکه از حکومت مى خواستند جهت رفع مشکلات شان اقدام صورت گيرد، از طرفين درگير جنگ خواستند که از راه مذاکره و مفاهمه پيش رفته و صلح نمايند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement