خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

برای از بین بردن موانع در مقابل بازشماری آراء در هفت ولایت گفتگو جریان دارد

برای از بین بردن موانع در مقابل بازشماری آراء در هفت ولایت گفتگو جریان دارد

Nov 21, 2019 - 17:58

کابل (پژواک، ٣٠ عقرب ٩٨): کمیسیون مستقل انتخابات میگوید که روند بازشماری آراء در هفت ولایت با مخالفت نامزدان مواجه شده و برای آغاز دوبارۀ این روند با مسئولان ولایت، نمایندگان تکت های انتخاباتی و رهبران قومی مذاکرات جریان دارد.

ذبیح الله سادات سرپرست دفتر سخنگوی کمیسیون انتخابات امروز به آژانس خبری پژواک گفت که در هفت ولایت کشور روند بازشماری آراء ۱۳۷۴ محل با مخالفت مواجه شده است.

بر اساس معلومات نامبرده از جمع ۱۳۷۴ محل، ٩ محل در ولایت پنجشیر، ۲۳۴ محل در ولایت فاریاب، ۴۳ محل در سرپل، ۱۳ محل در جوزجان، ۷۱۲ محل در بغلان و ۲۸۶ محل در ولایت بدخشان موقعیت دارد.

وی همچنان گفت که کمیسیون مستقل انتخابات تلاش دارد که این معضل حل و در ولایات فوق الذکر حمایت مردم از این روند را بدست بیاورد.

وی افزود: "ما با مسئولان ولایتی، نمایندگان تکت های انتخاباتی و بزرگان قومی مصروف گفتگو هستیم تا قناعت آنها را حاصل و روند بازشماری را دوباره آغاز نماییم و به اعلام نتایج ابتدایی نزدیک شویم."

نتایج ابتدایی با مشکلات سیاسی مواجه خواهد شد.

یوسف رشید رئیس نهاد انتخابات آزاد و عادلانه در افغانستان (فیفا) به آژانس خبری پژواک گفت که این معضل باید طی یک جلسه با نمایندگان نامزدان در موجودیت نمایندگان رسانه ها و نهادهای ناظر حل گردد.

وی افزود: "اکنون هم نامزدان یک دیگر را متهم مینمایند که از نیروهای امنیتی به نفع یک نامزد استفاده میشود و به یک دیگر هشدار میدهد که اگر کمیسیون مستقل انتخابات این معضل را حل نکند نتایج ابتدایی با مشکلات تخنیکی، سیاسی و حقوقی مواجه خواهد کرد."

در ۴۶۴۰ محل روند بازشماری پایان یافت

این درحالیست که شام دیروز سادات به آژانس خبری پژواک گفت که تفتیش و بازشماری آراء در ۱۷ ولایت پایان یافته و در ۱۰ ولایات دیگر نیز این روند به شکل عملی جریان دارد.

وی افزود که این روند از جمع ۳۴ ولایت در فراه، کندز، هرات، لوگر، کونر، بادغیس، زابل، ارزگان، بامیان، بلخ، میدان وردگ، نیمروز، سمنگان، دایکندی، غور و نورستان به پایان رسیده است.

به گفتۀ وی، در ولایات فوق ۴۶۴۰ محل بازشماری شده است.

این در حالیست که روند فوق به ۱۸ ماه عقرب به هدف جداکردن آرای پاک از ناپاک از جمله تمام ۲۶۵۸۰ محل تفتیش و بازشماری ۸۲۵۵ محل را اعلام کرد؛ اما در برخی ولایات با مخالفت بعضی تکت های انتخاباتی مواجه شد، بعداً کمیسیون انتخابات برای جوابگویی به خواسته های نامزدان این روند را متوقف کرد و پس از جوابگویی به خواسته های نامزدان چند روز قبل دوباره آغاز شد.

انتخابات ریاست جمهوری، در ششم میزان برگزار شد. بر اساس تقویم انتخابات نتایج ابتدایی به تاریخ ۲۷ میزان و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب اعلان میشد؛ اما از سبب تاخیر در انتقال معلومات از دستگاه های بایومتریک به تعویق افتاد.

کمیسیون انتخابات به تاریخ پنجم عقرب در کابل به یک نشست خبری گفت که نتایج ابتدایی در ۲۳ عقرب اعلام می نماید؛ اما این تاریخ نیز تا زمان نامشخص به تعویق انداخته شد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement