خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

به هزينه ۴۰ میلیون دالر پروژه تولید برق از گاز در شبرغان افتتاح شد

به هزينه ۴۰ میلیون دالر پروژه تولید برق از گاز در شبرغان افتتاح شد

Nov 21, 2019 - 15:52

شبرغان (پژواک،۳۰عقرب۹۸): به هزينه ۴۰ میلیون دالر امریکایی پروژه تولید برق از گاز مربوطه به "بیات پاور" در شهر شبرغان مرکز ولایت جوزجان افتتاح و به بهره برداری سپرده شد.

این پروژه امروز (پنجشنبه) توسط همایون قیومی مشاور ارشد ریاست جمهوری و سرپرست مالیه افغانستان طی سفر اش به ولایت جوزجان افتتاح و مورد بهره برداری سپرده شد.

همایون قیومی که حین افتتاح این پروژه سخنرانی می کرد، گفت که پروژه برق رسانی بیات گروپ برای ما اهمیت فراوان دارد، چون از گاز منابع طبیعی ولایت جوزجان برای تولید برق استفاده صورت می گیرد.

اوی می گوید: "تکنالوژی که برای این پروژه کاربرده شده، آخرین تکنالوژی است که برای تولید برق از منابع گازی از آن استفاده می شود."

وی افزود که قرار است در آینده این پروژه گسترش داده شود و از طریق سکتور خصوصی برای برق رسانی در ولایت شمال کشور سرمایه گزاری صورت گیرد.

قیومی اضافه کرد که در نخست از این پروژه چهل میگاوات تولید برق صورت می گیرد، بعداً این رقم به دوصد میگاوات افزایش خواهد یافت.

موصوف خاطرنشان ساخت که پلان استفاده از منابع انرژی خورشید منابع آبی، بادی و گازی برای تولید برق در پنج زون کشور به ظرفیت دوهزار میگاوات روی دست گرفته شده و قرارا ست برای هر زون چهارصد میگاوات برق تولید شود.

محمد گل خُلمی سرپرست وزارت انرژی و آب در اين مراسم گفت که فعلاً استفاده از منابع انرژی خورشید برای تولید برق عملا در ولایت کندهار آغاز شده است و روی تولید برق از منابع آبی، گازی و بادی ٣٧٠ میلیون دالر سرمایه گزاری صورت گرفته است.

موصوف علاوه نمود: "ما با برخی از کمپنی های خصوصی صحبت های را انجام دادیم و آنها علاقمندی دارند تا روی پروسه برق رسانی سرمایه گزاری نمایند تا از این طریق هم مردم از نیروی برق مستفید شوند و هم برای عده یی زمینه اشتغالزایی فراهم شود."

مولوی لطف الله عزیزی والی جوزجان روی مشکلات مردم هشت ولسوالی این ولایت از عدم دسترسی به انرژی برق صحبت نموده، افزود که مشکلات تنقیص کارگران ریاست سروی تخنیکی نفت و گاز مایع را نیز با هیات معیتی مرکز شریک ساخت.

موصوف در مورد ایجاد فابریکه سمنت در شهر شبرغان به وزیر مالیه پیشنهاد نموده گفت که مواد خام سمنت که در اطراف ولایت جوزجان موجود است، سروی که دراین باره صورت گرفته، می رساند که این مواد با کیفیت تر از مواد سمنت فوجی پاکستان است.

والی جوزجان گفت که از صادرات گاز به فابریکه کود و برق مزارشریف عاید خوبی برای ریاست تصدی افغان گاز می شود، حداقل ده فیصد آن برای تطبیق پروژه های انکشافی جوزجان اختصاص داده شود تا امور بازسازی در شهر شبرغان سرعت داده شود.

وزیر مالیه به نماینده گی از هیات اعزامی مقام ریاست جمهوری افغانستان گفت که در رابطه به این پیشنهادات غور می کنند و در تفاهم با وزرای مربوط روی چالش ها از مجرای قانونی اجراات لازمه را مرعی می دارند.

اما انجنیر سید منصور پویا رئیس شرکت برشنا ولایت جوزجان گفت: "مشکلی که شرکت بیات پاور دارد، این است که تنها یک پایه توربین را در شهر شبرغان فعال نموده است."

وی افزود که نسبت این معضل قرارداد واردات برق را با کشور ترکمنستان  لغو نکرده اند، اگر این توربین با مشکل تخنیکی روبه رو شود، با استفاده از نیروی برق ترکمنستان بتوانند به مردم ولایت جوزجان و دو ولایت همجوار آن برق عرضه کنند.

او علاوه کرد که از برق تولیدی بیات پاور که چهل میگاوات است، ٢٣میگاوات آن به جوزجان، شش میگاوات به سرپل و یازده میگاوات به فاریاب می باشد.

 به گفته وی، با فعالیت توربین برق بیات پاور در اخذ پول صرفیه برق تفاوت رونما خواهد شد.

وی گفت که اکنون پروسه توزیع برق برمبنای لایحه قبلی صورت می گیرد، برای دکاکین ٧,75 پول و برای منازل رهایشی ٣,78 پول، تا به حال در زمینه لایجه جدیدی برای آماده نشده است.

در ولایت جوزجان حداقل یکصد هزار خانواده به انرژی برق دسترسی دارند که شامل مرکز ولایت و دو ولسوالی آقچه و خواجه دوکوه میباشد و باشنده گان هشت ولسوالی از انرژی برق محروم اند.

اما یک منسوب هیات معیتی وزیر مالیه که نخواست نامش گرفته شود، به پژواک گفت که هدف از آمدن هیات اعزامی ریاست جمهوری به ولایت جوزجان، دیدار با جنرال عبدالرشید دوستم و بحث پیرامون انتخابات ریاست جمهوری عنوان نمود که این موضوع از سوی جنرال دوستم رد شده است.

اما همایون قیومی در پاسخ به سوال خبرنگاران در این مورد چیزی واکنش نشان نداده است.

ولی بشیراحمد "ته ینچ" سخنگوی جنرال عبدالرشید دوستم معاون اول رئیس جمهور می گوید که هیات اعزامی مرکز مکرراً از جنرال دوستم خواستند تا روی یک سلسله مسایل صحبت نمایند، اما جنرال دوستم قبلاً در مورد انتخابات در دیدار با نماینده گان مردم در پارلمان در شهر شبرغان موقف خود را اعلام نموده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement