خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

شوراى نامزدان انتخابات: کميشنران متقلب را سلب صلاحيت مى کنيم

شوراى نامزدان انتخابات: کميشنران متقلب را سلب صلاحيت مى کنيم

Nov 21, 2019 - 13:45

کابل(پژواک،۳۰ عقرب ۹۸):شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از ارایۀ طرح "بدیل بحران انتخابات" در آینده نزدیک خبر داده می گوید که آنعده از کمیشنران کمیسیون انتخابات را که در دستبرد آراء مردم دست داشته باشند، سلب اعتماد می کنند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری امروز در یک نشست خبری درکابل طی نشر اعلامیه اى گفتند که این شورا بازشماری و جا بجایی ارقام بزرگ آراء را در مخالفت جدی با طرزالعمل ها و لوایح کمیسیون انتخابات تشخیص داده و مردود می شمارد.

منبع افزودند:«نتایج بر آمده از تقلبات سیستماتیک را بحران زاده و غیر عادلانه تحلیل می نماییم و نمی پذیریم.»

در بخشى ازاعلامیه آمده است، آنعده کمیشنران کمیسیون مستقل انتخابات را که از طرف نامزدان انتخابات ریاست جمهوری برگزیده شده بودند، بنابر سوء مدیریت و دستبرد به آراء مردم ، قابل اعتماد نمیداند و نامزدان انتخابات حق دارند تا ایشان را سلب صلاحیت نمایند.

احمد ولی مسعود یک تن از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری در نشست امروز در اشاره به سلب صلاحیت کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی گفت که این یک هشدار جدی شورا به کمیشنران کمیسیون های انتخاباتی است که بی طرفانه عمل کنند.

او می گوید، در کمیسیون بنام آمادگی، انتخابات مهندسی شده وهیچ گاه نتایج همچو انتخابات برای شورا و مردم افغانستان قابل قبول نخواهد بود وهيچگاه پذیرفتى نيست .

به گفته موصوف، انتخابات از مسیر اصلی اش منحرف شده، مداخله در امور پروسه عمیق تر شده و حتی کسانی در کمیسیون از سوی تیم حاکم استخدام شده اند تا برای تیم مشخص آرای تقلبی را شامل سیستم سازند.

مسعود درادامه افزود:« ما داخل بحران انتخاباتی هستیم و نگران هستیم که این بحران به بحران ملی مبدل نشود زیرا دستبرد و مداخله دست های داخلی و خارجی در این پروسه بیشتر شده است.»

اين نامزد انتخابات هشدار داد که شورای نامزدان اجازه نمیدهد که با آرای تقلب کسی بیاید و بر گرده های مردم حکومت بکند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری از نماینده گی ملل متحد در افغانستان و شخص تدامچی یاماموتونمایده این سازمان در کابل می خواهد تا در پرتو ارزش ها و اصول جهانی ملل متحد نقش غیر جانبدارانه خود رادر جهت سلامت انتخابات به اثبات برساند، شک و تردید ها را برطرف نمایند.

منبع با بيان اينکه اگرنماينده سازمان ملل متحد چنين روشى را اختيارنکرد، اين شورا نا گزيرابه مراجع ذیصلاح شکایت خواهد کرد .

دربخشى ديگراز اعلامیه آمده است که این شورا در رابطه با بدیل بحران انتخابات، طرحی را آماده کرد و در آینده نزدیک با مردم افغانستان شریک می سازند.

شهاب حکیمی نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری طى صحبتى گفت که طرح بدیل شورا برای جلوگیری از بحران انتخابات با شرکای بین المللی و ديپلومات ها نیز شریک شده و در آینده نزدیک و روز مناسب با مردم افغانستان نیز شریک می شود.

وی جزییات بیشتر در مورد طرح بدیل ارایه نکرد؛ اما گفت که به اساس این طرح باید حکومتی به وجود بیاید تا پروسه انتخابات و صلح را مدیریت کند.

شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری ضمن تاکید بر محاکمه متقلبین و کمیشنر های آلوده به فساد می گوید که این شورا از هیچ گونه تلاش در این راستا دریغ نخواهد کرد .

محمد حکیم تورسن نامزد انتخابات ریاست جمهوری می گوید که نتایج تقلبی را نمی پذیرند.

او بار دیگر بر محاکمه متقلبین تاکید کرد و گفت:« زمانی مردم افغانستان نتایج را می پذیرند که متقلبین محاکمه شود و حق به حقدار برسد.»

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان برگزار شده و اعلام نتایج ابتدایی آن درحالی یک بار از ۲۷ میزان به ۲۳ عقرب و پس از آن تا زمان نامعین به تاخیر رفته است که کمیسیون انتخابات در ۱۸ عقرب بازشماری ٨٢٥٥ محل رایدهی را آغاز کرد، اما آن را به دنبال اعتراض شماری از تکت های انتخاباتی در ۲۱ عقرب متوقف نمود.

کمیسیون اکنون یک بار دیگر اعلام کرده است که بازشماری یادشده را ادامه می دهد و در برخی ولایات بازشماری تکمیل نیز شده است اما برخی تکت های انتخاباتی با آن مخالفت نموده و بار دیگر دفاتر کمیسیون را در برخی ولایات مسدود کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement