خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

ترامپ در صحبت تیلفونی با اشرف غنی بالای آتش بس تاکید کرده است

ترامپ در صحبت تیلفونی با اشرف غنی بالای آتش بس تاکید کرده است

Nov 22, 2019 - 10:43

کابل (پژواک، اول قوس ٩٨): رئيس جمهور امريکا افزون بر اينکه رئيس جمهور غنى را به يک سفر رسمى به اين کشور دعوت کرد، ميگويد، برای اینکه پروسۀ صلح به موفقیت برسد، مدیریت و شمولیت حکومت افغانستان در آن حتمی است و از همین حالا باید آغاز گردد.

در اعلاميه اى که از سوى ارگ به آژانس خبرى پژواک مواصلت ورزيده، آمده است که محمد اشرف غنی رئیس جمهوری اسلامی افغانستان که در حال حاضر در یک سفر رسمی در امارات متحدۀ عربی بسر می برد، شام روز گذشته با دونالد ترامپ رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا طی تماس تیلفونی صحبت کرد.

منبع مى نويسد که در این مکالمۀ تفصیلی تیلفونی، سران دو کشور در مورد پروسۀ صلح و پیشرفت های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان، بحث و تبادل نظر نمودند.

منبع افزوده است که رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا از همکاری رئیس جمهور افغانستان بخاطر رهایی دو تن از استادان پوهنتون امریکایی افغانستان، ابراز امتنان کرد.

حکومت افغانستان، سه روز پیش سه عضو طالبان بشمول انس حقانی را از بگرام رها کرده و به قطر روان کرده اند، طالبان نیز یک روز پس از این، استادان پوهنتون امریکایی در افغانستان را که یک امریکایی و دیگرى از استرالیا است، رها کرده اند. در این حال، ۱۰ افسر فوجی افغان هم در این تبادله رها شده اند.

در خبرنامه آمده است که هر دو جانب پیشرفت های نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان را در عرصه های مختلف به ویژه در شکست داعش در ولایت ننگرهار، مورد تمجید قرار دادند.

منبع ميگويد که رئیس جمهور غنی در خصوص پلان هفت مادۀ صلح حکومت افغانستان به رئیس جمهور ایالات متحدۀ امریکا معلومات داد و در مقابل، رئیس جمهور ترامپ در رابطه به پروسۀ صلح، بر حتمی بودن آتش بس منحیث پیش شرط برای صلح تاکید ورزید و گفت: برای اینکه پروسۀ صلح به موفقیت برسد، مدیریت و شمولیت حکومت افغانستان در آن حتمی است و از همین حالا باید آغاز گردد.

بر بنياد معلومات اعلاميه، در اخیر این مکالمۀ تیلفونی، رئیس جمهور ترامپ از رئیس جمهور غنی بخاطر یک سفر رسمی به ایالات متحدۀ امریکا، دعوت کرد که از سوی رئیس جمهور افغانستان پذیرفته شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement