خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

تعمير دو مکتب در بدخشان به بهره بردارى سپرده شد

تعمير دو مکتب در بدخشان به بهره بردارى سپرده شد

Nov 23, 2019 - 15:34

فيض آباد(پژواک،٢ قوس ٩٨): با بهره بردارى ساختمان هاى دو باب مکتب که يکى به کمک مالى مردم محل و ديگری به کمک موسسۀ آغاخان در بدخشان اعمار گرديده است، حدود يکهزار دانش آموز از فضاى بهتر تعليمى برخوردار گرديدند.

معراج الدین رحیمی سخنگوی معارف بدخشان، به آژانس خبرى پژواک گفت که تعمیر جدید مکتب "متوسطه قریۀ رونج" در ولسوالی راغستان ولایت بدخشان، که به هزینه یک عشاريه دو ميليون افغانى از کمک مردم محل اعمار گرديده، امروز به بهره برداری سپرده شد.

به گفتۀ وى؛ این تعمیر که در ساحه یک جریب زمين اعمار گرديده و داراى هشت صنف درسى و ساير ملحقات مى باشد، گنجايش ٣٧٠ متعلم را در يک وقت، دارا مى باشد.

 وی افزود که مکتب متوسطه قریه رونج، داراى ۲۴۲ شاگرد ذکور واناث بوده که توسط ۱۲ معلم تدریس مى شوند.

به گفتۀ موصوف، این مکتب در گذشته تعمیر نداشت و شاگردان در فضای باز تدریس مى گردیدند، که با اعمار این تعمیر، مشکل شاگردان و معلمین مکتب کاملا مرفوع گردیده است.

به اساس يک خبر ديگر، تعمیر جدید "مکتب ابتداییه جامرچ پایان" در ولسوالی نسی درواز ولايت بدخشان که توسط دفتر آغاخان، به هزينۀ ٢٥٠ هزار دالر امريکايى اعمار گردیده است، امروز به بهره برداری سپرده شد.

معراج الدین رحیمی سخنگوی معارف بدخشان به پژواک گفت که تعمیر اين در ساحه، یک جریب زمین به شکل پخته و اساسی در یک طبقه به هزینۀ ۲۵۰ هزار دالر امریکایی اعمار گردیده، که دارای ۹ اتاق درسی و سایر ملحقات ضروری مى باشد.

وى افزود که میز و چوکی این مکتب نيز از کمک يادشده آغا خان، آماده گرديده و در حال حاضر شاگردان، از محيط سالم آموزشى بهره مند استند.

موصوف گفت که از جمله ۷۴۰  مکتب موجود در بدخشان، ٤٦ در صد آن تعمير ندارد.

 قابل یاد آوری است که در بدخشان، ۳۵۰ هزار شاگرد در ٧٤٠ مکتب، توسط بیش از ۱۲ هزار معلم تدریس مى شوند.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement