خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

روند کار ساخت شفاخانه ۳۰ بستر در ولسوالی زیری متوقف شده است

روند کار ساخت شفاخانه ۳۰ بستر در ولسوالی زیری متوقف شده است

Nov 23, 2019 - 17:20

کندهار (پژواک، ۲ قوس ۹۸): باشنده گان ولسوالی زیری ولایت کندها می گویند که از چند وقت به این سو، کار ساخت و ساز شفاخانه ۳۰ بستر در این ولسوالی متوقف شده است؛ آنها خواستار شروع کار دوبارۀ این شفاخانه هستند.

آنها می گویند که نفوس این ولسوالی، روز به روز درحال افزایش است، و خدمات موجود برای مردم بسنده نیست.

حاجی محمد نبی یک بزرگ قومى و عضو شورای این ولسوالی، به پژواک گفت  که در حدود دو سال پیش، سنگ تهداب یک شفاخانه ۳۰ بستر، در این ولسوالی گذاشته شد.

وى افزود که در آن وقت گفته میشد که این شفاخانه در مدت یک سال ساخته خواهد شد؛ اما دو سال تیر می شود که نه تنها روند ساخت و ساز شفاخانه تکمیل نشده، بلکه کار آن متوقف شده است.

موصوف علاوه کرد که تا حال، کار ساختن این شفاخانه تا پنجاه در صد تکمیل شده است، که مردم خواستار شروع دوباره کار آن اند.

حاجِی نبی افزود که ولسوالی زیری در شاهراه کندهار – کابل موقعیت دارد، و از ولسوالی های مهم است و نفوس آن از گذشته زیادتر شده است.

به گفته او، باشندگان این ولسوالی، علاوه بر بخش های زیادی دیگر؛ در بخش صحت با مشکلات مواجه هستند، که با ساختن این شفاخانه، مشکلات زیاد آنها حل خواهد شد.

موصوف گفت نمی فامد که روند ساخت و ساز شفاخانه چرا متوقف شده است، در حالیکه این خبر را چند بار با اداره ولایتی شریک ساخته اند.

اختر محمد باشنده منطقه پاشمول ولسوالی زیری، به آژانس خبری پژواک گفت که خدمات صحی در این ولسوالی کافی نیست، و برای ساختن این شفاخانه ۳۰ بستر، بسیار ضرورت است.

او علاوه کرد که در این حال مردم مجبور اند که مریضان عای خود را هم به ولایت کندهار انتقال دهند.

موصوف نیز گفت که روند کار این شفاخانه باز آغاز شود، تا مردم از خدمات صحی سهیم شوند.

دو سال پیش کار ساخت و ساز یک شفاخانه ۳۰ بستر؛ در ولسوالی زیری ولایت کندهار آغاز شد، که از زمان زیاد مردم این ولسوالی؛ خواستار آن بودند.

به اساس معلومات ریاست صحت عامه، این شفاخانه در ۲۰ جریب زمین؛ به مصرف ۳۰ میلیون افغانی ساخته می شود، که مصرف آن از طرف هندوستان داده می شود.

در آن زمان گفته میشد که کار تعمیر شفاخانه در یک سال تکميل خواهد شد، که علاوه بر داشتن اتاق های نسایی- ولادی، بخش معافیت کتلوی و بخش های دیگر هم خواهد داشت، و به مردم خدمات صحی درجه اول عرضه خواهد کرد.

اما دو سال تیر می شود، هنوز هم شفاخانه ساخته نشده است.

بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار، در این باره به پژواک گفت که حیات الله حیات والی کندها؛ یک هفته پیش به کابل سفرکرده بود و در دیدار با وزیر اقتصاد، علاوه بر آغاز کار شفاخانه ۳۰ بستر در ولسوالی زیری ولایت کندهار، خواست آغاز کارهای یکتعداد پروژه های دیگر را هم کرده بود.  

او علاوه کرد که در این جریان، چند روز پیش احمد ریاض صدیقی رئیس انکشاف منطقوی وارد ولایت کندهار شد؛ تا تمام پروژه های بازسازی را از نزدیک مشاهده کند، که کارهایش متوفق گریده است.

به گفته موصوف، هیئت یاد شده علاوه بر شفاه خانه زیری، از بازسازی تمام بندها و پروژه ها نظارت کرده و به والی وعده سپرد که کار ساختن این شفاخانه بزودوی دوباره آغاز خواهد شد.

او گفت به اساس معلومات، کار ساخت و ساز شفا خانه ۳۰ بستر ولسوالی زیری، ۷۵ درصد به پایان رسیده است، که روند کار متوقف شدۀ آن، بزودی آغاز، و در مدت نزدیک مکمل خواهد شد. 

او خبر داد که اداره ولایتی در شهر و ولسوالی ها؛ به انکشاف متوازن متعهد است، تا خدمات یکسان به مردم ارایه شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement