خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

باشندگان هرات از افزایش قمت مواد سوختی شکایت دارند

باشندگان هرات از افزایش قمت مواد سوختی شکایت دارند

Nov 26, 2019 - 15:03

شهرهرات (پژواک، ٥قوس٩٨) با فرارسیدن فصل سرما، قیمت مواد سوختی در هرات افزایش یافته و باعث نگرانى باشنده گان اين ولايت شده است.

باشنده گان هرات، با ابراز نگرانی از افزایش قيمت مواد سوختی، از اداره محلی می خواهند که در راستای کاهش قیمت مواد سوختی اقدام نمايند.

آنان می گویند که توان خریداری مواد سوختى را ندارند.

غلام ‌نبی یک تن از شهروندان هرات، امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که پس از سرد شدن هوا قیمت چوب و زغال سنگ بسیار افزایش یافته است.

وی افزودد در صورتی که مسئولان بر نرخ بازار نظارت و کنترول نداشته باشند، قیمت‌ها بیش از این نیز افزایش خواهد یافت.

وی بر این باور است که مردم هرات، همه ساله در فصل سرما با این مشکل مواجه هستند و افراد بی بضاعت، توانایی خرید مواد سوختی را در این فصل ندارند .

به گفته این باشندگان، درحال حاضر یک کیلوگازمایع به ٥٥ افغانی رسیده است؛ درحالیکه سه هفته پیش یک کیلوگاز به ٤٥ افغانی به فروش میرسید.

به گفته این باشندگان، هم اکنون چهار کیلو زغال (یک من) به بیش از ١٥٠ افغانی و چهار کیلو چوپ به بیش از ٦٠ افغانی در بازارهاى هرات به فروش می‌رسد.

نصرالله  یکی دیگر از شهروندان هرات، برخی از فروشندگان مواد سوختی در این ولایت را متهم به بی انصافی نموده و اظهار داشت که این فروشندگان، مواد سوختی را ارزان خریداری می‌کنند؛ اما با سرد شدن هوا آن را به قیمت بالا به فروش می‌رسانند.

موصوف گفت: "افراد بی بضاعت که در طی سال به دلیل بیکاری نتوانسته اند پولی پس انداز کنند، نمی‌توانند در این روزهای سرد مواد سوختی را با قیمت گزاف خریداری کنند. دولت باید توجه لازم به وضعیت این افراد داشته باشد."

در همین حال فروشندگان مواد سوختی، دلیل افزایش قیمت مواد را باج دادن در مسیر راه‌ها عنوان می کنند.

این فروشنده گان مواد سوختی در هرات ميگويند که مجبور اند از هر موتر حامل چوپ و زغال در مسیر راه‌ها، به افراد مسلح باج پرداخت کنند.

آنان باج دهی را تنها دلیل افزایش قیمت مواد سوختی عنوان می کنند.

محمد طاهریک تن از فروشندگان چوب در هرات به پژواک گفت: "هرچهار کیلو را خود ما ٥٥ افغانی میخریم، کرایه راه و پول گرفتن زور مندان در مسیر راه همه را که یکجا کنیم، برای خود ما گران تمام میشود."

وکیل احمد یکی دیگر از چوب فروشان درب قندهار هرات به پژواک گفت: "همی چوب که از غزنی می آید، بارگیری که میشود پوسته ها در راه پيسه ميگيرند، خلاصه تا وقتی که هرات می رسد ٢٠ هزار افغانی بالای ما مصرف می آید. از پارسال تا امسال در هر تن چوب، یک هزار افغانی قیمت بالا رفته است."

در همین حال، عبدالودود فیض زاده رییس اتحادیه پیشه وران هرات، دلیل عمده افزایش قیمت ها در فصل سرما را بالا رفتن میزان تقاضای مردم دانست.

با این حال، مقام های محلی هرات می گویند که در راستای نظارت از بازار مبنی بر کاهش قیمت مواد سوختی اقدام خواهند کرد.

جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات گفت: "دستور رهبری هرات، به نهاد ها این است که تدابیر لازم به هدف جلوگیری از افزایش نرخ مواد سوختی و غذایی اتخاذ کنند."

با این همه، باشنده گان هرات تاکید دارند که نباید در راستای کاهش قیمت مواد سوختی در فصل سرما سهل انگاری صورت گیرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement