خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

معلولين در جوزجان از بيکارى و عدم پرداخت امتيازات به موقع شکايت دارند

معلولين در جوزجان از بيکارى و عدم پرداخت امتيازات به موقع شکايت دارند

Nov 27, 2019 - 16:43

شبرغان(پژواک، ٦ قوس ٩٨): ده ها تن از معلولین در ولایت جوزجان مى گويند که در کنار بيکارى و نبود برنامه هاى بازتوانى، معاش سه ماه گذشتۀ شان پرداخت نشده است.

حاجی ذکرالله مظلوم یار مسئول انجمن معلولین ولايت جوزجان، امروز در يک مراسم تجليل از روز جهانى معلولين، به آژانس خبرى پژواک گفت که در ولایت جوزجان، معلولین با مشکلات زيادى چون فقر، بيکارى و نبود برنامه هاى بازتوانى مواجه استند.

او افزود: "مشکل ديگر ما اين است که معاشات ما در وقت و زمان معين آن پرداخت نمى شود، مثلاً از آغاز سال جاری تا کنون، فقط شش ماه امتیازات ما پرداخت گردیده است و متباقى تا حالا معلوم نيست."

وى گفت: "ما از دولت تقاضای کمک نمى کنیم تا با دادن یک بوری آرد دل ما را خوش نماید، بلکه مى خواهیم تا برای ما زمینه اشتغال زایی را فراهم نماید؛ تا بتوانیم مشکلات یومیه خود را برطرف کنیم."

موصوف افزود: "افرادى که از صحت کامل برخورداراند، میتوانند بخاطرکاریابی، راهی کشورهای دیگر شوند، ولی صنف معلولین با دست و پای شکسته کجا روند و دامن کی را قایم گیرند."

همچنان انجنیرامین الله بابری یک معلول دیگر گفت: "اصلاً قانونی که از طرف دولت برای افراد دارای معلولیت وضع شده ناقص است؛ زیرا در برابر افراد معلول متاثر از جنگ و معلول طبیعی یک تفاوت تبیعض آمیز وجود دارد. این تفاوت باید ازبین برده شود؛ زیرا فرد معلول در هردو صورت معلول است و توانایی فزیکی برای انجام کاررا ندارد."

موصوف تصریح کرد که معلول طبیعی نیز برای امرار حیات خود، یک نوع تسهیلات را لازم دارد و معلول متاثر از جنگ نیز؛ باید دولت این مقرره را تصحیح کند.

وى گفت که دولت برای دستیابی سهولت های لازمه زنده گی برای معلولین، برنامه درازمدتی را درپیش گیرد تا آنها نیز مانند سایرافراد، به سهولت های لازمه زنده گی دسترسی داشته باشند.

دراین حال، عبدالفتاح قاطع آمر اداره شهدا و معلولین جوزجان گفت که قبلاً اداره ما تحت قیمومیت وزارت کار و امور اجتماعی فعالیت داشت، ولی سال گذشته از بدنۀ این وزارت جدا شده و اکنون به شکل یک وزارت مستقل کار مى کند.

وی افزود: "سال گذشته نسبت حملۀ انتحاری بالای کارمندان وزارت ما در کابل، تمام سیستم های کاری دفترما آسیب دید و این معضل باعث شد تا روند کار توزیع معاشات صنف معلولین برهم خورد و دلیل تاخیر دراجرای امتیازات معلولین، از همین ناحیه مى باشد."

اما او گفت که براى پرداخت متباقى امتيازات معلولين، با مرکز در تماس اند که اين مشکل حل گردد.

عبدالواحد ثاقب مسئول دفتر کمیتۀ سویدن در ولایت جوزجان گفت: "ما حداقل سه صد معلول را درولایت جوزجان زیرپوشش برنامه های آموزش سواد و حرفه داریم که در هفته گذشته، هشتاد تن آنها ازبخش آموزش حرفه سند فراغت به دست آوردند."

موصوف تصریح کرد که  تلاش مى کنند تا برنامه هاى شان وسعت داده شود و رقم بيشتر معلولين، شامل اين برنامه شوند.

وى اضافه کرد: "ما در بخش صحت معلولین، تامین ارتباط آنها با مارکیت جهت فروش محصولات دستی آنها، توزیع قرضه های کوچک بدون مفاد و کاریابی معلولین نیز فعالیت هايی را داریم ."

در ولایت جوزجان، بیشتر از دو هزار معلول در آمریت شهدا و معلولین راجستراست، که عملا از دولت معاش میگیرند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan