خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مسجد عیدگاه و زیارت امام کلان در سرپل مرمت کاری می شود

مسجد عیدگاه و زیارت امام کلان در سرپل مرمت کاری می شود

Dec 01, 2019 - 14:29

سرپل (پژواک، ۱۰ قوس ۹۸): از میان ۲۴ آبدۀ تاریخی ثبت شده در ولایت سرپل، مسجد عیدگاه و زیارت امام کلان در مرکز این ولایت، به هزینۀ مجموعی ١٥ میلیون افغانی بازسازی می شود.

به اساس یک گزارش آژانس خبري پژواک؛  مسجد عیدگاه شهر سرپل ۵۰۰ سال قدامت، و آرامگاه امام کلان که در همین شهر موقعیت دارد با ۱۲۰۰ سال قدامت، از جمله ٢٤ آبدۀ تاريخى ثبت شده در اين ولايت است.

بشیر احمد حقجو رٍئیس اطلاعات و فرهنگ سرپل می گوید که مرمت کاری مسجد عیدگاه، ده میلیون افغانی و مرمت کاری زیارت امام کلان، پنج میلیون افغانی هزینه می برد که از بودجۀ این ریاست پرداخت می شود.

حقجو گفت؛ در کنار اینکه مسجد عیدگاه به شکل اساسی مرمت کاری می شود، ۸۵۰ متر مربع اطراف این مسجد سنگ مرمر فرش می شود، یک وضوخانه، چهار تشاب و یک اتاق محافظ نیز در محوطۀ این مسجد اعمار می گردد.

او گفت که مرمت کاری مسجد عیدگاه از سوی شرکت «هیواد سمون» و کار بازسازی زیارت امام کلان از سوی شرکت «ناصر صمدی» در یک سال تکمیل می شود.

از سويی هم انجینیر محمد آقا آمر آبدات تاریخی ریاست آبدات تاریخی وزارت اطلاعات و فرهنگ که به ولایت سرپل رفته است، در مورد مرمت زیارت امام کلان و مسجد عیدگاه گفت: «پلسترهای غیرمعماری را تراش می کنیم، خط های کوفی و  نقاشی ها را  دوباره مرمت کاری می کنیم، اطراف زیارت امام کلان را سنگ فرش می کنیم و حوض این آبدۀ تاریخی را دوباره احیا می کنیم.» 

وی تصریح نمود که در سرپل، بیشتر از دوصد آبدۀ تاریخی وجود دارد که از این میان تنها ۲۴ آبده در وزارت اطلاعات و فرهنگ ثبت است و همۀ  این آبده ها، تخریب شده و نیاز به ترمیم دارد.

او گفت که بنا بر ادامۀ جنگ ها و نبود بودجه، تا هنوز وزارت اطلاعات و فرهنگ موفق به ساخت و مرمت کاری این آبده ها نشده است و اما تلاش برای ساخت و ترمیم آبده های تاریخی جریان دارد.

در همین حال، عزیز نعیم مسئول شرکت ناصر صمدی که مسئولیت مرمت کاری زیارت امام کلان را به عهده دارد، گفت که در کنار ساخت این آبده، یک تیم را در بخش های مرمت کاری و ترمیم آبده ها در ولایت سرپل آموزش می دهد، که در نبود شرکت های ساختمانی آبدات تاریخی، بتواند آبدات این ولایت را ترمیم و از خطر نابودی نجات دهد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement