خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

‎‏ثبات و همگرایی: کمیسیون و ارگ در یک بحث آزاد به قناعت ما بپردازند

‎‏ثبات و همگرایی: کمیسیون و ارگ در یک بحث آزاد به قناعت ما بپردازند

Dec 06, 2019 - 15:42

کابل (پژواک، ۱۵ قوس ۹۸): تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی از کمیسیون انتخابات ‌‌و تیم انتخاباتى "دولت ‌ساز" خواست که در یک بحث آزاد، در حضور رسانه ها و مردم، ادعای درست بودن شان را ثابت کنند.

فریدون خوزون سخنگوی تیم ثبات و همگرایی به آژانس خبرى پژواک گفت که از کمیسیون انتخابات خواسته اند که در یک بحث آزاد، در حضور رسانه ها، جامعه مدنی و حقوقدانان از خود دفاع کند.

وی با ذکر این که حامیان بین‌المللی و جامعه مدنی نیز این خواست را دارند، افزود: "کمیسیون دیروز از ما (ثبات و همگرايى) چیزی مثل سوال چهارجوابه کانکور خواسته و گفته است پس از ارسال سوال ها به چند روز آمادگی نیاز دارد و به این ترتیب کمیسیون از بحث آزاد طفره رفته است."

موصوف گفت که کمیسیون مثل گذشته تلاش دارد تا به مردم و نهادهای داخلی و خارجی بگوید که خلاف قانون عمل نکرده است و این دیگران اند که مشکل می‌سازند.

او تصریح کرد: "‎وقتش رسیده است که کمیسیون قبول کند که حالا همه می‌دانند، با نقض احکام صریح قانون، این کمیسیون انتخابات را  به بحران برده است و کمیسیون باید بداند که با این خم و چنگ ها نمی‌شود رسوایی بزرگ انتخابات را پوشاند."

تیم انتخاباتی ثبات و همگرایی از کمیسیون ‌‌و تیم دولت‌ساز خواست که اگر حرفی به گفتن دارند، در مقابل رسانه ها و مردم در یک بحث آزاد حاضر شوند و ثابت کنند که آنها درست اند و دیگران نادرست.

اما رئیس جمهور محمد اشرف غنی روز گذشته در نشستى که با محمد سرور دانش معاون دومش و برخى اعضاى تيم انتخاباتى دولت ساز در ارگ رياست جمهورى داشت، ضمن تاکید بر حاکميت قانون گفت که بالاى حقوق مردم معامله نخواهد شد و گذشته ها تکرار نمى شوند.

وی با تاکید بر این که حاکمیت قانون راه حل اساسی مشکلات می باشد، افزود که قانون اساسی این اجازه را نمی دهد که بالای حقوق مردم معامله شود؛ انتخابات ارادۀ ملت را تمثیل می‌نماید.

موصوف علاوه کرد: "حاکمیت قانون و جمهوریت خط سرخ ما است و قابل معامله نمی باشد، زیرا جمهوریت ما را به شهروند تبدیل می‌کند."

این در حالی است که روز گذشته حوا علم نورستانی رئیس کمیسیون مستقل انتخابات هشدار داد، اگر ممانعت دسته‌های انتخاباتی برای آغاز بازشماری آرا ادامه پیدا کنند، نتایج نخستین انتخابات را اعلام خواهند کرد.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در ششم میزان برگزار شده است.

اعلام نتایج ابتدایی این انتخابات در حالی یک بار از ۲۷ میزان به ۲۳ عقرب و پس از آن تا زمان نامعین به تاخیر رفته است.

کمیسیون مستقل انتخابات در ۱۸ عقرب بازشماری ٨٢٥٥ محل رایدهی را آغاز کرد، اما این بازشماری به دلیل اعتراض های برخی مردم به خصوص حامیان تکت انتخاباتی اصلاحات و همگرایی، تا حال در هفت ولایت انجام نشده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement