خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها گارگر معدن زغال سنگ در بغلان مظاهره کردند

صدها گارگر معدن زغال سنگ در بغلان مظاهره کردند

Dec 07, 2019 - 17:51

پلخمری (پژواک، ۱۶ قوس ۹۸): صدها کارگر معدن زغال سنگ در ولایت بغلان، بخاطر ندادن معاش شان از سه ماه بدینسو، تظاهرات نموده و راه کابل – شمال را بسته کرده اند.

انجنیر محمد کریم یک تن از کارمندان، بتاریخ ۱۶ قوس در جریان مظاهره به آژانس خبری پژواک گفت سه ماه می شود که به ۶۲۷ کارمند معدن زغال سنگ، معاش داده نشده است.

او افزود که مسئولین برای شان گفته اند تا که سرنوشت آنها معلوم نشود، معاش ها را نمی دهند.

کریم گفت وزارت معادن گفته است که دیگر کار نکنید؛ اما آنها نمی خواهند که کار را بند کنند؛ بخاطریکه بااین کار در معدن امکان انفجار به وجود می آید و این سرمايۀ بزرگ ازبین خواهد رفت.

عبدالواسع رشیدی کارمند دیگر گفت که معاش سه ماهۀ خود را نگرفته؛ اما هر روز کار کرده است و برای فابریکه سمنت غوری، مواد سوخت آماده کرده است؛ اما حالی برای شان گفته شده که به کارشان ضرورت نیست و استخراج را بند کنند.

به گفته او، حکومت باید به آنها معاش سه ماهه را بدهد و باز به ملت جواب بدهد.

سخیداد رضايی معاون کارمندان معادن چهارگانه زغال سنگ در بغلان گفت که در ماه اسد سال روان، معادن زغال سنگ، به اساس حکم وزارت معادن؛ به تصدی شمالی سپرده شد، پس از همان روز ۶۲۷ تن از کارگران هر روز سنگ زغال کنده است؛ اما معاش شان داده نشده است.

او به پژواک گفت  در مکتوب ارسال شده به بغلان از طرف وزارت، بتاریخ ۲۴ سنبله امر به تعویدق کندن معدن شده  و گفته شده است که تا امر دوم، باید کندن معدن سنگ زغال بند شود.

رضايی افزود که با مسئولین وزارت یاد شده چند بار دیدار کرده است؛ اما او فقط وعده هايی با آنها کرده است.

فدا محمد تاشی رئیس تصدی سنگ زغال شمال ميگويد  که مظاهره کارمندان معدن سنگ زغال بغلان، به خاطر به تعویق انداختن کار آنها از طرف وزارت است، که آنها به این امر تن نمی دهند و در مقابلش مظاهره کرده اند.

او به پژواک گفت که برای دادن معاشهای ماه های گذشته و معلوم کردن سرنوشت شان براى آینده؛ با مرکز صحبت کرده اند، نزدیک است که در موردش فیصله شود.

تاشی هم پذیرفت که در معان سنگ زغال کار دوام ندارد؛ خطر مواد کيمیاوی در آن زیاد می شود؛ ضرور است تا کارش زود آغاز شود.

چهار معادن زغال سنگ در بغلان وجود دارد که از هفتاد سال بدینسو، برای تولید فابریکه سمنت غوری پلخمری کندن آن جریان دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement