خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"روابط تیرۀ هند و پاکستان، اثر سوء بر تجارت میان کشورهای عضو سارک داشته است"

"روابط تیرۀ هند و پاکستان، اثر سوء بر تجارت میان کشورهای عضو سارک داشته است"

Dec 08, 2019 - 16:41

کابل(پژواک، ۱۷قوس ۹۸): اشتراک کننده گان یک نشست در کابل می گویند که نبود ستراتیژی درست میان برخی کشورهای عضو سازمان سارک، از دلایل عدم رشد تجارت میان کشورهای این سازمان بوده است. 

این نشست، به هدف تجلیل از سی و پنجمین سالگرد تاسیس سازمان همکاری های منطقوی جنوب آسیا (SAARCinfo-icon‎‏) از سوی  اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان در هماهنگی و همکاری با اتاق ‏سارک در کابل برگزارشد.

سازمان سارک که هند، پاکستان، بنگلديش، سریلانکا، نیپال، مالدیو، بوتان و افغانستان عضویت آن را دارند، در سال ۱۹۸۵ میلادی به هدف همکاری‌ های هرچه بیشتر اقتصادی و سیاسی ایجاد شده است.

خیرالدین مایل احمدی معاون اتاق تجارت و صنایع سارک و معاون تجارت و سر مایه گذاری افغانستان، در نشست امروز گفت که هدف ازتشکیل این سازمان، سرعت بخشیدن به رشد اقتصادی، تبدیل منطقه جنوب آسیا به یک قطب اقتصادی و استفاده از تمامی امکانات بالقوه منطقه، جهت تسریع در برنامه‌های اجتماعی و توسعه زراعتی می باشد.

اما او افزود که حجم تجارت میان کشورهای عضو این سازمان، پائين می باشد. 

به گفته مایل، یکی از دلایلی که باعث پائين بودن حجم تجارت میان کشورهای عضو سارک شده، نبود ستراتیژی درست میان برخی کشورهای عضو این سازمان و پروسیجرها و تعرفه های غیرمتعارف می باشد.

 وحیدلله شهرانی وزیر پیشین تجارت و اقتصاد افغانستان، در نشست امروز گفت که در سال ۲۰۱۸ حجم تجارت بین کشورهای عضو سازمان سارک، ۲۳ میلیارد دالر بود و اگر تعرفه های نادرست، مقررات و لوایح نادرست و رقابت ناسالم میان این کشورها وجود نمی داشت، حجم تجارتی بین المنطقوی به ۶۵ میلیارد دالر می رسید.

یونس مهمند معاون اول اتاق تجارت و سرمایه گذاری افغانستان گفت که چالش های سیاسی میان کشورهای عضو سازمان سارک، سبب مشکلات تجارتی میان این کشورها شده است.

او خاطر نشان کرد که دید نادرست کشورهای عضو سارک، باعث شده است که این کشورها توانمندی لازم تجارتی شان را از دست بدهند.

جلال الدین سعید عضو هیات مدیره اتاق تجارت و صنایع سارک در افغانستان،  نقش هندوستان و پاکستان را در راستای تجارت میان کشورهای عضو این سازمان مهم خواند و گفت که اگر این دو کشور که از نگاه سیاسی با هم مشکل دارند، بگذارند اعضای دیگر سازمان سارک به گونه اى که لازم است روابط تجارتی داشته باشند، می تواند تجارت میان کشورهای عضو سارک پررنگ شود. 

وی باشنده گان این حوزه (سارک) را ازجمله فقیرترین مردمان جهان عنوان کرد؛ اما گفت که هر گاه مردم این کشورها از منابع بزرگ اقتصادی، تجارتی، سرمایه گذاری، رفت و آمد، انتقالات و ترانزیت بین المنطقوی استفاده درست کنند، در زندگی آنها تغییرات مثبت رونما خواهد شد.    

خان ولی خان بشرمل معاون تخنیکی ریاست عمومی اداره امور ریاست جمهوری گفت که باید زمینه رقابت سالم میان این کشورها ایجاد شود.

وى با ذکر اينکه افغانستان، مطابق پلانی که آماده کرده است، می تواند یک ساحه کلیدی برای تجارت بین المنطقوی باشد، افزود: "افغانستان باید از جنگ های نیابتی بیرون شود و به یک مرکز تجارتی  بین المنطقوی بزرگ تبدیل گردد."

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement