خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صدها تن به حمایت از تيم ثبات و همگرايى در سمنگان و هرات مظاهره کردند

صدها تن به حمایت از تيم ثبات و همگرايى در سمنگان و هرات مظاهره کردند

Dec 08, 2019 - 15:41

ایبک/هرات (پژواک، ۱۷ قوس ۹۸): هواداران دستۀ انتخاباتی ثبات و همگرایی با راه اندازی تظاهرات در مرکز ولایت سمنگان و شهر هرات از کمیسیون انتخابات خواستند که نتایج انتخابات را پیش از جدا کردن آرای پاک از ناپاک اعلام نکند.

انتخابات ریاست جمهوری در ششم میزان سال روان برگزار شد. مردم در این انتخابات برای سیزده نامزد به شمول محمد اشرف غنی رییس جمهور کنونی رای داده اند.

اعلام نتایج انتخابات، یک بار از ۲۷ میزان به ۲۳ عقرب به تاخیر رفت؛ اما در ۲۳ عقرب نیز اعلام نشد و مشخص نیست که چه وقت اعلام خواهد شد.

کمیسیون مستقل انتخابات، بازشماری آرای برخی محلات رای دهی در ۲۷ ولایت را انجام داده؛ اما شماری از دسته های انتخاباتی به خصوص ثبات و همگرایی به رهبری عبدالله مانع تفتیش و بازشماری آراء در هفت ولایت شده، می گویند شماری از آراء بیرون از سیستم بایومتریک و برخی آراء پیش و پس از زمان مشخص شده برای انتخابات، به صندوق ها ریخته شده که باید باطل شود.

مظاهره کننده گان امروز در سمنگان که طرفدار عبدالله عبدالله بوده و شامل اعضای احزابی چون جنبش ملی، جمعیت اسلامی و پیوند ملی می باشند، اظهارات مشابه داشتند و شعار می دادند که «ما تقلب را نمی پذیریم»، «رای پاک از رای ناپاک جدا شود».

آنها که شمار شان به صدها تن می رسید، به گونه اعتراض شاهراه مزار- کابل را از ساعت ۹ پیش از چاشت تا حوالی ساعت یک بعد از ظهر در بندر شهر ایبک مرکز ولایت سمنگان به روی ترافیک بستند.  

مخدوم عبدالحی رحمانی مسئول ولایتی جنبش اسلامی و یک تن از مظاهره کننده گان گفت: «رای هایی که قبل از ساعت رسمی در روز انتخابات و بعد از ساعت پایانی انتخابات به صندوق ها ریخته شده باطل است و رای بدون بایومتریک نیز قابل اعتبار نمی باشد.»

محمد سالم یک تن از اعضای جمعیت اسلامی گفت که این اعتراض ها به منظور جدا ساختن آرای پاک از آرای ناپاک راه اندازی شده است.

او مدعی شد که کمیسیون مستقل انتخابات جانبدارانه عمل می کند. او  از این این کمیسیون خواست که مطابق قانون و طرزالعمل ها و بیطرفانه عمل کند و نتایج انتخابات را به گونه شفاف اعلام کند.

درعين حال، صدها تن از هواداران تيم های انتخاباتی ثبات و همگرایی و صلح وعدالت اسلامی، در ولايت هرات تظاهرات کردند.

این شمار از معترضان، به  دلیل آنچه که تقلب گسترده و مهندسی شده در انتخابات ریاست جمهوری گفته می‌شود، دست به راه‌پیمایی زدند.

معترضان، هدف از راهپیمایی شان را "نه گفتن به تقلب" میدانند و می‌گویند تا زمانی که سرنوشت ٣٠٠ هزار رأی بدون بایومتریک مشخص نشده و از شمار رأی‌های پاک مردم جدا نشود، به اعتراض‌های‌شان ادامه خواهند داد.

در این راهپیمایی اعتراضی،  نزدیک به یک هزار تن از هواداران دسته های انتخاباتی ثبات وهمگرایی به رهبری عبدالله عبدالله و صلح و عدالت اسلامی به رهبری گلبدین حکمتیار اشتراک داشتند.

علی احمد عثمانی رئیس ستاد انتخاباتی داکتر عبدالله عبدالله در این راهپمایی کمیسیون انتخابات و تیم دولت ساز را به تقلب سازماندهی شده متهم می کند و می گوید که به حکومت ایجاد شده از تقلب اجازه کار را نخواهند داد.

موصوف گفت: "وقتی رضایت ما حاصل میشود که آرای پاک از آرای ناپاک جدا شود و کمیسیون مطابق قرار داد که شرکت درملوک دارد، باید جی پی اس یا محل استفادۀ دستگاه را مشخص کند، باز معلوم میشود که دستگاه های بایومتریک، در خانه کدام زورمند است؛ این دوخواست ما است. "

غلام فاروق مجروح عضو مجلس نمایندگان در این راهپیمایی اعتراضی گفت که مردم میخواهند که از آرای پاک شان پاسداری شود.

او افزود: "گردهمایی مدنی مردم هرات بخاطر نه گفتن به تقلب است؛ این نظام را نمی گذاریم که تقلب کاران به چالش بکشانند. "

احمد ضیا مهمند یک تن از معترضین دیگر، به آژانس خبری پژواک گفت: "ما چند خواسته داریم که متوجه تیم حاکم و کمیسیون انتخابات میشود، یک اعلان نتایج انتخابات از آرای پاک و ابطال آرای بدون بایومتریک و دوم بازشماری دقیق آرا در محضر نماینده گان نامزدان و ناظرین و برگزاری مجدد انتخابات در مناطق که بیش از ٢٤٠٠ محل که دستگاه بایومتریک نبوده است.  "

گلثوم صدیقی معترض دیگر گفت: "هدف راهپیمایی امروز بخاطر پیروی از هموطنان ما در ولایات دیگر که خواهان ابطال، سه صد هزار رای تقلبی هستند و نتیجه انتخابات هرچه زودتر اعلام شود. "

معترضان با صدور قطع‌نامه اى به کمیسیون مستقل انتخابات هشدار می‌دهند که در صورت بی توجهی این کمیسیون به خواست‌های برحق مردم، آنان از هر گزینۀ ممکن برای پاسداری آرای پاک مردم استفاده می‌کنند.

اين درحاليست که پیش از این، تظاهرات مشابه در مرکز و برخی ولایات کشور راه اندازی شده است. همچنان شماری از نامزدان انتخابات ریاست جمهوری و سیاسیون کشور، برای بیرون رفت از این وضعیت انتخاباتی خواستار ایجاد حکومت موقت شده و برخی نامزدان، خواستار ایجاد حکومت مشارکتی شده اند؛ اما این خواسته ها از سوی برخی ها مورد انتقاد قرار گرفته است.

قابل يادآوريست که امروز نشست معلوماتى با اشتراک حدود ٧٠ تن به شمول اعضای کمیسیون های انتخاباتی، نمايندگان تکت هاى انتخاباتى، نهادهاى ناظر بر انتخابات، فعالان مدنى و رسانه ها در مقر کميسيون انتخابات برگزار گرديد.

 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement