خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"در سال روان بيش از ٣٨٠ هزار تن برنج در کشور به دست آمده است"

"در سال روان بيش از ٣٨٠ هزار تن برنج در کشور به دست آمده است"

Dec 09, 2019 - 14:02

 

کابل(پژواک، ١٨ قوس ٩٨): وزارت زراعت مى گويد که کشت و تولید برنج در سال روان، نسبت به سال گذشته نُه درصد افزایش یافته، که در نتيجه ٦٦ درصد نيازمندى برنج کشور در داخل مرفوع مى گردد.

 اکبر رستمی سخنگوی وزارت زراعت گفت: «در این سروی که مشترکاً توسط ریاست عمومی احصائیه و معلومات و وزارت زراعت، آبیاری و مالداری انجام شده، از روش «تطبیق سروی قطع نبات شالی» یا Paddy Crop Cut Survey»» برای دریافت مقدار تولید برنج و از تکنولوژی GIS»» و «Remote sensing»، برای دریافت میزان شالی‌زارها استفاده شده است.»

موصوف افزود که بر اساس این سروی، طی سال روان در ۹۸ ولسوالی ۱۸ ولایت کشور، شالی کشت شده که مجموع ساحات شالی ‌زار، از حدود ۱۱۶ هزار هکتار در سال گذشته، امسال به ۱۲۸ هزار هکتار افزایش یافته است.

به گفتۀ او شالی در ولایت هاى کندز، تخار، بغلان، ننگرهار، بلخ، کنر، سرپل، بدخشان، بامیان، غور، دایکندی، ارزگان، هرات، بادغیس، لغمان، کابل، خوست و پکتیا کشت می‌شود و از این میان کندز، صدرنشین ولایت‌های تولید کنندۀ برنج است.

وى افزود: «بنا بر این آمار، کشت ‌زارهای شالی نیز در حدود نُه درصد نسبت به سال گذشته بیش‌تر شده است، امسال در ولایت‌هایی که شالی کشت شده، آب زراعتی به قدر کافی وجود داشته است و شالی‌کاران به خاطر افزایش درآمدشان، ساحات کشت‌ شان را بیش‌تر کرده‌اند.»

به نقل از منبع، در این سروی گفته شده که ساخت شبکه‌های آبیاری، توزیع تخم‌های اصلاح‌شده، معرفی نژادها (ورایتی)های پرحاصل شالی و ساخت مزرعه‌های نمایشی – آموزشی برای دهقانان، در افزایش حاصلات شالی تأثیر داشته است.

بر اساس آمار تخمینی این سروی، تولید برنج در سال جاری به حدود ۳۸۳ هزار متریک تن رسیده است و نسبت به سال گذشته که ۳۵۲ هزار متریک تن بود، نُه درصد افزایش را نشان می‌دهد. این افزایش ناشی از بیش‌تر شدن کشت‌زارهای شالی بوده است.

وى گفت: «افغانستان در یک ‌سال به ۵۸۸ هزار تن برنج نیاز دارد، که با تولید ۳۸۳ هزار تن برنج در سال روان، حدود ۶۶ درصد به خودکفایی رسیده است.»

او افزود که با افزایش نُه درصدی تولید برنج نسبت به سال گذشته، واردات برنج به کشور طی سه ربع اول سال جاری، به مقایسه سه ربع سال گذشته، حدوداً ۱۸۰ هزار متریک تن و به ‫ارزش حدود ۲۸ میلیون دالر کاهش یافته است. بر بنیاد آمارها، واردات برنج در سه سال اخیر، سیر نزولی داشته است. چنان‌که میزان واردات در سه ربع اول سال ۱۳۹۶ خورشیدی، ۲۳۴ هزار تن به ارزش ۱۵۳ میلیون دالر امریکایی، در همین زمان در سال ۱۳۹۷ خورشیدی ۱۸۰ هزار تن به ارزش ۹۴ میلیون دالر و در سه ربع اول امسال ۱۳۲ هزار تن به ارزش ۶۵ میلیون دالر بوده است.

‫ارزش واردات برنج در سه ربع اول سال گذشته (۱۳۹۷)، به بیش از ۹۴ میلیون دالر می‌ رسید و با افزایش میزان تولید در سال روان؛ در سه ربع اول امسال، ارزش واردات آن (۱۳۲ هزار متریک تن) به ۶۵ میلیون دالر امریکایی کاهش یافته است.

باید گفت که سال ۱۳۹۷، تولید شالی نسبت به سال ۱۳۹۶ چهار درصد افزایش یافته بود.

برنج در کنار گندم، غذای اساسی افغان‌ها را تشکیل می‌دهد‪ .رشد سالانه جمعیت در کشور نیز نیازمندی مردم را به تولیدات این تولید بیش‌تر ساخته است‪ .

ریاست عمومی احصائیه و معلومات و وزارت زراعت، همیشه تلاش‌شان بر این بوده است تا ارقام و معلومات دقیق در بخش تولیدات زراعتی جمع‌‫آوری کنند و به دست‌رس استفاده‌کننده‌گان قرار بدهند‪.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking