خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

هیات اداری: ولسی جرگه طرح جنجالی قانون حمایت از حقوق اطفال را تصویب کرد

هیات اداری: ولسی جرگه طرح جنجالی قانون حمایت از حقوق اطفال را تصویب کرد

Dec 09, 2019 - 16:38

کابل (پژواک، ۱۸قوس ۹۸): هیات اداری ولسی جرگه، از تصویب فرمان تقنینی در مورد طرح قانون حمایت از حقوق اطفال خبر می دهد؛ اما برخی وکلای مخالف ماده سوم این طرح، می گویند که حین رای گیری نصاب تکميل نبود.

به اساس گزارش ها طرح قانون حمایت از حقوق اطفال، در چند سال گذشته چهار بار شامل آجندای ولسی جرگه شده بود؛ اما بنا بر اختلافات برخی اعضای این جرگه روی ماده سوم از تصویب بازمانده بود.

در ماده سوم این طرح آمده است که طفل به کسی گفته می شود که سن هجده سال را تکمیل نکرده باشد.

عزیزه جلیس رییس کمیسیون امور زنان و حقوق بشر ولسی جرگه، حین ارایه معلومات در مورد فرمان تقنینی رییس جمهور گفت: «در گذشته طرح قانون حمایت از حقوق اطفال به این جرگه آمده بود، چند بار شامل اجندا شد؛ اما ما موفق نشدیم که آنرا تصویب بکنیم، این بار طی فرمان تقنینی رییس جمهور نافذ شده و فرمان برای تصویب به جرگه آمده است.»

به گفته موصوف، فرمان تقنینی ۳۶۲ رییس جمهور در مورد طرح قانون حمایت از حقوق اطفال، در چهاردهم حوت سال گذشته نافذ شده است.

او افزود که تمام کمیسیون های دایمی این جرگه به جز از کمیسیون امور تقنین، با طرح قانون حمایت از حقوق اطفال موافق هستند؛ اما کمیسیون امور تقنین خواهان تعدیل در ماده سوم این قانون می باشد.

وی از هیات اداری جرگه خواست تا فرمان یادشده، با مورد اختلافی آن به رای گذاشته شود.

اما نذیر احمد حنفی رییس کمیسیون امور تقنین ولسی جرگه گفت: «ماده سوم این قانون خلاف احکام دین مقدس اسلام و قانون اساسی افغانستان می باشد.»

به گفته او، ماده سوم باید طوری تعدیل شود که طفل به کسی گفته می شود که زیر ۱۸ سال باشد، مگر اینکه آثار بلوغ از قبل در وی ظاهر گردیده باشد.

او افزود به دلیلی این پیشنهاد را می کند که در دین اسلام، دوران طفولیت تا زمانی خوانده شده که آثار بلوغ در آن دیده نشده باشد.

حنفی افزود: «اگر این یک جمله در ماده سوم قانون گنجانیده نشود، ما تالار را ترک می کنیم و نصاب را می شکنانیم.»

انجنیر محمد عالم قرار نماینده مردم لغمان دراین جرگه نیز نظر مشابه داشت و گفت که به اساس مادۀ سوم قانون اساسی، در افغانستان هیچ قانونی نمی تواند مخالف معتقدات و احکام دین مقدس اسلام باشد.

او نیز در صورت عدم پذیرش این پشنهاد، هشدار به ترک جلسه داد و گفت، باید طفل به کسی گفته شود که آثار بلوغ در آن دیده نشود.

اما ناهید فرید عضو کمیسیون امور زنان و حقوق بشر این جرگه گفت: «قانون باید به نفع انسان باشد نه به ضرر آنها، وقتی که ما در اینجا این ماده را تعدیل بکنیم باید قوانین دیگر نیز تعدیل شود و در آن ذکر شود که هر کسی که به بلوغ رسیده، می تواند حق شرکت در انتخابات، کار و غیره را داشته باشد.»

او افزود که به اساس تحقیقی که کمیسیون امور زنان و حقوق بشر در چند سال گذشته انجام داده، در تمام کشورهای اسلامی، طفل به کسی گفته می شود که سن هجده را تکمیل نکرده باشد.

وی خواهان برخورد مسلکی برخی اعضای این جرگه با این طرح قانون شد و گفت که این قانون در تضاد با شریعت و قانون اساسی افغانستان قرار ندارد.

غلام حسین ناصری نماینده مردم کابل در ولسی جرگه گفت در تمام قوانینی که در افغانستان تصویب شده، طفل به کسی گفته شده که زیر هجده سال باشد و بنا بر این، قانون در تضاد با شریعت و قوانین نافذه کشور قرار ندارد.

شینکی کروخیل نماینده مردم کابل در این جرگه نیز نظر مشابه داشت و گفت: «اگر این ماده تعدیل شود و کدام طفلی که در آن آثار بلوغ دیده شده باشد و مرتکبی جرمی شود، به اندازه یک فرد ۳۰ ساله با او برخورد می شود، که این برخورد عادلانه نخواهد بود.»

سرانجام میر رحمان رحمانی رییس ولسی جرگه، خواستار مشخص شدن نصاب شد و منشی مجلس اعلام کرد که در نشست امروز ۱۴۶ عضو حضور دارد؛ در حالیکه برای تکمیل نصاب به دست کم ۱۲۶ تن نیاز می باشد.

 اما با مشخص کردن نصاب، شماری از اعضای این جرگه نشست را ترک کردند و رییس جرگه قانون حمایت از حقوق اطفال را که شامل شانزده فصل و ۱۰۸ ماده می شود به رای گذاشت.

کریم اتل منشی جرگه و رحمانی رییس ولسی جرگه، پس از رای گیری اعلام کردند که فرمان تقنینی رییس جمهور در مورد طرح قانون حمایت از حقوق اطفال، با سه کارت مخالف تصویب شد.

قابل ذکر است که به دنبال اعلام تصویب طرح یادشده، طرفداران این طرح با کف زدن و اظهار خوشی از آن استقبال کردند؛ اما اعضای جرگه که نشست را ترک کرده بودند، با شتاب داخل تالار شدند و زمانی که این افراد در نزدیکی کرسی رییس تجمع و سر و صدا کردند، رییس نشست را پایان یافته اعلام کرد.

کریم اتل و رییس جرگه، آرای تایید این طرح را مشخص نکرد؛ اما قاضی نذیراحمد حنفی در صحبت با پژواک گفت که ۵۶ عضو این جرگه پیش از رای گیری به گونه اعتراض نشست را ترک کردند.

او افزود که به همین دلیل تصمیم در مورد تصویب طرح یادشده از اعتبار ساقط است؛ زیرا بر علاوه اینکه نصاب برای تصویب وجود نداشت، این تصمیم خلاف ماده سوم قانون اساسی افغانستان نیز می باشد.

او گفت که این ۵۶ تن به شکل کتبی اعتراض شان را به معاون اول ولسی جرگه داده اند و آن را تعقیب می کنند.

اما کریم اتل، گفت زمانی که نصاب اعلام میشد، ۱۴۶ تن در تالار حضور داشتند و کسانی که پس از آن نشست را ترک کرده اند، شامل نصاب می باشند و رای آنها منفی حساب می شود.

این درحالی است که صدیق صدیقی سخنگوی رئیس جمهور، در پیامی در صحفه تویترش نگاشته است که حکومت افغانستان، از تصمیم امروز ولسی جرگه‌ مبنی بر تصویب قانون حمایت از اطفال، استقبال می ‌کند.

او افزود که حکومت افغانستان، اقدام نماینده گان مجلس را در راستای کاهش خشونت‌ها در برابر کودکان، موثر دانسته و به تطبیق آن از سوی نهادهای اجرایی حکومت، متعهد است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement