خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

فردا، کمپاين فرعى واکسين فلج در ٢١ ولايت کشور آغاز مى گردد

فردا، کمپاين فرعى واکسين فلج در ٢١ ولايت کشور آغاز مى گردد

Dec 15, 2019 - 15:07

کابل(پژواک، ۲۴ قوس ۹۸): در کمپاین فرعی محو پولیو، نزديک به شش میلیون کودک زير پنج سال در ۱۹۸ ولسوالی ۲۱ ولایت کشور، در برابر بيمارى فلج واکسين مى شوند.

 در خبرنامۀ مطبوعاتى وزارت صحت عامه که يک نسخۀ آن، دردسترس آژانس خبرى پژواک قرارگرفته، آمده است که اين کمپاين، از تاريخ ٢٥ تا ٢٩ قوس در مناطق معروض به خطر مکروب فلج در ٢١ ولايت به استثناى حوزه جنوب کشور، تطبیق می گردد.

به نقل از منبع، همچو کمپاين درحوزه جنوب کشور، به تاريخ  ٢ تا ٦ جدى سال روان راه اندازى خواهد شد. 

منبع نوشته است که داکتر فیروزالدین فیروز وزیر صحت عامه، گفته است: "با وصفى که وزارت صحت عامه به همکاری شرکای صحی خود، مبارزه جدی را برای امحای کامل این مرض به پیش می برد؛ اما چالشهای امنیتی و عدم دسترسی به تمام اطفال در هر دور کمپاین،  سبب شده است که تا اکنون به این هدف نائیل نگردیم."

موصوف از تمام مردم تقاضا کرده که کودکان زير سن پنج سال خود را در برابربيمارى فلج واکسين کنند؛ زيرا فلج يک بيمارى لاعلاج و کشنده مى باشد.

 به نقل از منبع، پولیو یک مرض فوق العاده ساری و خطرناک است که سبب فلج دایمی اطفال و حتی مرگ آنان می گردد.

واکسین پولیو، اطفال را از این مرض وقایه و حفاظت می‌کند، که کاملا مصئون و رایگان است. 

مقام ها در وزارت صحت عامه مى گويند که افغانستان و پاکستان، تنها دو کشور در سطح جهان اند که هنوز هم واقعات مثبت پولیو از آن گزارش می‌شود.

در افغانستان طی سال روان میلادی تا اکنون، ۲۴ واقعه مثبت پولیو از ولايات ارزگان، هلمند، کندهار، پکتیکا، ننگرهار، کنر، بادغیس و بغلان ثبت شده است.

به اساس معلومات منبع. در پاکستان طی سال روان میلادی، تا اکنون ۱۰۱ واقعه مثبت ثبت گردیده که بیشترین این واقعات، در مناطق مرزی با افغانستان اتفاق افتاده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement