خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

"کوه ها اساس زندگى انسان ها را تشکيل مى دهد"

"کوه ها اساس زندگى انسان ها را تشکيل مى دهد"

Dec 15, 2019 - 15:31

کابل ، نيلى(پژواک، ٢٤ قوس ٩٨): وزارت زراعت مى گويد که کوه‌ها اساس زنده‌گی انسان‌ها را تشکیل می‌دهد و نبايد برحفظ آن و منابع سرشاری که در دل آن وجود دارد، توجه کمتر صورت گیرد.

 مقامات وزارت زراعت، در مراسم تجليل از روز جهانى کوه ها که برابر با يازدهم دسامبر مى باشد، گفتند که حفظ و غرس نهال هاى جلغوزه، پسته و چهارمغز، از اولويت هاى کارى اين وزارت مى باشد.

حشمت‌الله غفوری معین آبیاری و منابع طبیعی وزارت زراعت؛ آبیاری و مالداری، در اين مراسم، نقش کوه­ها را در حیات انسان‌ها مهم خوانده، گفت: «کوه‌ها اساس زنده‌گی انسان‌ها را تشکیل می‌دهد، جنگل‌ها، چراگاه‌ها، نباتات طبی، آب، معادن، حیوانات وحش و یخچال‌ها در کوه‌ها بوده و سرچشمۀ آن کوه‌ها است.»

وی افزود که وزارت زراعت، آبیاری و مالداری؛ برای حفظ و غرس نهال‌هایی جلغوزه، پسته، چهارمغز و ساخت چراگاه‌ها به هدف احیای جنگل‌ها و تنظیم مناطق حیات وحش، برنامه‌های دارای اولویت دارد.

به اساس معلومات وزارت زراعت، افغانستان از جمله کشورهایی است که ۷۵ درصد مساحتش را کوه‌ها تشکیل می‌دهد و ۹۰ درصد جنگل‌های کشور در ساحات کوهستانی قرار دارد.  

عزت‌الله صدیقی معین مسلکی اداره ملی حفاظت از محیط زیست گفت که کوه‌ها، روابط پیچیده‌ای با ایکوسیستم و اقلیم دارد و نباید در حفظ آن و منابع سرشارشان توجه کم‌تر صورت گیرد.

 وی افزود: «کوه‌ها خدمات حمایتی، عرضۀ محصولات، سرچشمۀ آب یخچال‌ها و غذا را تشکیل می‌دهند.»

به اساس يک خبر ديگر، روند توزيع ٥٦ هزار نهال مثمر در دايکندى براى دهاقين آغاز يافت.

عبدالواحد فیروزی رئیس زراعت دایکندی، به آژانس خبرى پژواک گفت که با توزیع این ٥٦ هزار نهال مثمر،  ۸۵۰ جریب زمین تحت غرس باغات نمایشی قرار خواهد گرفت.

موصوف افزود که اين نهال که به هزينۀ ٤٤٨ هزار افغانى تهيه گرديده، براى ٨٥٠ دهقان توزيع مى گردد.

خادم یک تن از دهاقین در اين ولايت، از آغاز روند توزيع نهال هاى يادشده گفت که با غرس اين نهال، حاصلات دهاقين دايکندى افزايش خواهد يافت.

وى اظهار اميدوارى کرد که همچو برنامه ها، از سوى وزارت زراعت افزايش داده شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement