خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طی یک سال گذشته ۵۲۳ تن در اثر جرایم جنایی در شهر کابل به قتل رسیده اند

طی یک سال گذشته ۵۲۳ تن در اثر جرایم جنایی در شهر کابل به قتل رسیده اند

Dec 23, 2019 - 19:04

کابل (پژواک، ۲ جدی ۹۸): در جریان یک سال گذشته در شهر کابل، ۲۶۳۲ واقعۀ جنایی ثبت شده است که ۵۲۳ مورد قتل، ۶۳۸ رویداد مجروحیت، ۲۶ واقعۀ اختطاف، ۹۳۷ مورد سرقت و متباقی آن جرایم ديگر می باشد.

آژانس خبری پژواک به تاریخ ۲۹ماه حمل ۱۳۹۸ از طریق یک فورم اختصاصی اطلاعات خواهی از وزارت امور داخله کشور تقاضا نموده بود که در خصوص جرایم جنایی ثبت شده به سطح کشور طی سال ۱۳۹۷ به تفکیک هر ولسوالی معلومات ارایه نماید.

همچنان آژانس خبری پژواک در این روز از پولیس زون ۱۰۱ آسمایی کابل نیز از طریق فورم فوق تقاضا کرده بود که در خصوص جرایم ثبت شده به تفکیک هر ولسوالی و حوزه های شهر کابل معلومات نیز دهد.

پولیس زون ۱۰۱ آسمایی کابل گفت که باید معلومات را در این خصوص وزارت امور داخله ارایه کند؛ اما این وزارت از دادن معلومات خود داری می کرد و آژانس خبری پژواک به تاریخ ۱۹ جوزا سالجاری به کمیسیون نظارت دسترسی به اطلاعات شکایت کرد؛ اما باوجود تلاش های این کمیسیون وزارت امور داخله تا ۲۴ ماه قوس سال وران معلومات نمی داد و می گفت که این معلومات محرم است.

اما در نتیجۀ تلاش های دوبارۀ این کمیسیون وزارت امور داخله تنها در خصوص جرایم که در شهر کابل ثبت شده است به آژانس خبری پژواک معلومات داد و آن طوری است که به تفکیک حوزه ها نیست.

بر اساس معلومات وزارت امور داخله طی سال ۱۳۹۷ در شهر کابل در جریان هر ماه به طور اوسط ۲۲۰ واقعۀ جنایی ثبت شده است و این ارقام نشان می دهد که سال پار در جریان هر ماه از اثر جرایم جنایی به طور اوسط ۴۴ تن کشته شده اند.

وزارت امور داخله در این مورد که چرا در مرکز کشور جرایم جنایی بخصوص قتل های هدفی در مربوطات حوزۀ امنیتی پنجم افزایش یافته و پولیس با قاتلین صدها تن کشته شده در سال پار چی کردند؟ معلومات ارایه نکرد.

"برای مقامات شرم است؛ از خداوند برای شان مرگ خواهانم"

اجمل ستانکزی باشندۀ حوزه پنجم امنیتی شهر کابل می گوید که با تاسف جرایم جنایی در تمام شهر کابل به خصوص در مربوطات حوزۀ پنجم امنیتی شهر کابل به اوج خود رسیده است.

وی افزود: "روز نیست که در حوزۀ پنجم واقعۀ صورت نگیرد، حوزۀ پنجم نیست بل باره است باره... در جریان یک سال حدود ۵۰۰ تن به قتل رسیده اند، برای مقامات شرم است، و از خدواند برای شان مرگ می خواهم."

نرکس باشندۀ منطقۀ "پنجصد فامیلی" حوزۀ پانزدهم شهر کابل می گوید: " منطقه پنجصد فامیلی به "چقر" شهر یافته است؛ زیرا در این منطقه جرایم جنایی افزایش یافته است."

"چقر" یک سریال ترکی است، در این سریال یک خانواده در یک منطقۀ استانبول بنام چقر برای جلوگیری از مواد مخدر قوانین مشخص وضع می نماید؛ اما یک گروه تلاش دارد با نقض این قوانین کار و بار مواد مخدر نمایند، این کار نظم منطقه را خراب کرده و بین حلقات مافیایی نیز درگیری ها رخ می دهد و در آن افراد بیشتر کشته می شودند.

نرگس میگوید: "در منطقۀ ما مردم از سبب موجودیت دزدها در شب رفت و آمد کرده نمی توانند، دزدها از مردم پول و اموال قیمتی شان را می گیرند، اگر کسی این اموال قیمتی نداشته باشد آنها را با چاقو می زنند، در جریان شب مردم از عروسی ها به خانه های شان می آیند، موترهای شان را متوقف کرده و پول و طلا آنها را می گیرند، وضعیت در این منطقه بسیار خراب است، در منطقه ما در جریان سال جاری دو صراف و دو دکاندار از سوی دزدان مسلح نیز کشته شده اند."

وی پولیس را در جلوگیری از جرایم جنایی ناکام خوانده و می گوید که از این سبب مردم بالای پولیس بی باور شده اند.

"ادارات امنیتی بی کفایت است"

جنرال عبدالواحد طاقت آگاه امور نظامی در مورد افزایش جرایم جنایی در شهر کابل می گوید: "بی کفایتی ادارات امنیتی، عدم موجودیت هماهنگی میان ارگان های امنیتی، تداخل وظیفوی، عدم مجازات و مکافات، مکافات دادن به مجرم و موجودیت فرهنگ معافیت در کشور از عوامل افزایش گراف جرایم جنایی در شهر کابل شده است."

وی می گوید، عدم مجازات مجرم به معنی مکافات کردن وی است.

طاقت با اظهار تاسف می گوید که در مجموع فعالیت های حکومت در بخش جلوگیری جرایم جنایی اندک است.

وی می افزاید: "با تاسف کنترول جرایم جنایی برای حکومت به خصوص ارگان های امنیتی موارد خیلی کوچک معلوم می شود و فکر می کنند که این کار بسیار کوچک است."

طاقت می گوید که برای جلوگیری از جرایم باید افراد دخیل در فساد خارج شوند، ادارات استخباراتی کشور تقویه گردد و فرهنگ معافیت در کشور باید از بین برده شود.

این در حالی است که رئیس جمهور محمد اشرف غنی نیز به تاریخ ۲ ماه قوس سالجاری در یک نشست امنیتی در ارگ از فعالیت های پولیس کابل ابراز نارضایتی کرده بود و برای پولیس کابل مدت سه ماه ضرب الاجل داد تا در عرصه های تامین امنیت، مبارزه با فساد اداری و اصلاحات خود را ثابت نمایند.

وی افزوده است:"من و مردم از فعالیت پولیس کابل ناراضی استیم، و شما تاکنون نتوانستید مشکلات امنیتی مردم و سطح جرایم را کاهش دهد."

بر اساس گزارش آژانس خبری پژواک در جریان پنج سال گذشته بیش از ۹۲ هزار رویداد جنایی را ثبت شده است.

این گزارش که در ۲۲ماه ثور سال جاری بر اساس معلومات وزارت امور داخله به نشر رسیده است و نشان می دهد که در جریان پنج سال گذشته به سطح کشور در اثر رویداد های جنایی ۱۱۵۱۸ تن کشته و ۱۷۸۰۰ تن دیگر زخمی شده اند.

بر اساس معلومات منبع، در پنج سال گذشته ۵۸۹۳ مورد قاچاق مواد مخدر، ۱۳۷۴ واقعۀ فریب کاری ، ۱۰۲۱ مورد کسیه بری ، ۹۷۸ رویداد قاچاق انسان، ۹۱۶ واقعۀ اختطاف، ۹۱۵ واقعۀ قاچاق مواشی، ۸۷۵ واقعۀ فرار از منزل، ۸۴۵ واقعۀ غصب زمین و ۲۱۰۳۰ واقعۀ جرایم مختلف دیگر ثبت شده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking