خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سناتوران: آتش بس موقت و تنها با امریکایی ها مشکل کشور را حل نمی کند

سناتوران: آتش بس موقت و تنها با امریکایی ها مشکل کشور را حل نمی کند

Dec 24, 2019 - 14:57

کابل (پژواک،۳ جدی ۹۸): برخی اعضای مشرانو جرگه، خواستار آتش بس دایمی و سراسری در کشور می باشند و می گویند که آتش بس موقتی و آن هم تنها با امریکایی ها، مشکل افغانستان را حل نمی کند.

به اساس یک گزارش، منابع نزدیک به طالبان به تلویزیون "یک" گفته اند که در میان رهبران این گروه، در بارۀ کاهش خشونت ‌ها و آتش ‌بس کوتاه مدت در افغانستان توافق‌ هایی به دست آمده است.

منابع افزوده اند که این توافق، ظاهراً پس از سفر هیات طالبان به رهبری مولوی شهاب الدین دلاور به پاکستان و رایزنی این هیات با رهبران طالبان در پشاور و کویته، به دست آمده است.

طالبان تا حال در این مورد چیزی نگفته اند.

اعضای مشرانو جرگه، در نشست امروز در این مورد صحبت هایی داشتند.

محی الدین منصف نماینده مردم کاپیسا در مشرانو جرگه، در نشست امروز این جرگه گفت: «اگر آتش بس برای یک ساعت هم باشد خوب است؛ اما آتش بس موقتی و تنها با امریکا به نفع افغان ها نیست.»

او تامین آتش بس را میان طرف های درگیر یکی از شرایط مذاکره و گفتگو برای تامین صلح دانسته افزود که صلح بدون آتش بس، هیچ مفهومی ندارد.

اما به گفته او درصورتی که طالبان حاضر به آتش بس سرتاسری و دایمی نشوند، آتش بس موقتی نیرنگ است و افغان ها هیچ گاه، با آتش بس موقتی و تنها با امریکا را قبول ندارند.

منصف گفت: «فامیل های اعضای رهبری گروه طالبان در پاکستان زنده گی می کنند، مراکز و رهبران شان در آن کشور به سر می برند و طالبان با پاکستان ارتباطات مستقیم دارند و اگر پاکستان بخواهد آتش بس تامین شده می تواند.»

شمار دیگر از اعضای این جرگه نیز خواهان آتش بس سرتاسری و دایمی در کشور شدند.

فضل هادی مسلم یار رییس مشرانو جرگه گفت: «مذاکراتی که در آن کشتن مردم جریان داشته و به خاطر خوشحالی امریکا آتش بس شود، برای افغان ها قابل قبول نخواهد بود، باید مذاکرات و آتش بس میان دولت افغانستان و طالبان صورت گیرد.»

به گفته او در پنج سال گذشته، بیشترین قربانی را نیروهای امنیتی افغان داده اند، نه نیروهای خارجی در افغانستان، باید آتش بس سرتاسری باشد.

وی افزود: «اگر امریکا دوست ستراتیژیک افغانستان است، چیزی که برای خود می خواهد، به افغانستان نیز بخواهد؛ چون بیشترین قربانی را در جنگ با گروه طالبان، افغان ها متقبل شده اند.»

مسلم یار گفت که دولت و مردم افغانستان، آماده گی برای مذاکرات صلح دارند و باید طالبان از خشونت دست بکشند و حاضر به مذاکره بین الافغانی شوند.

وی افزود: «سفر هیات آنها به پاکستان ثابت کرد که این گروه مستقل نیست و به پاکستان و استخبارات آن کشور وابستگی دارد، تا اینکه آی اس آی اجازه ندهند آنها نمی توانند آتش بس بکنند.»

رییس مشرانوجرگه گفت که آتش بس موقتی و تنها با امریکایی ها، به درد افغانستان نمی خورد و باید دایمی و سرتاسری باشد.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement