خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نزدیک به نصف از شاگردان می گویند که ترس بزرگ آنها ناامنی است

نزدیک به نصف از شاگردان می گویند که ترس بزرگ آنها ناامنی است

Dec 24, 2019 - 18:39

کابل (پژواک، ۳ جدی ۹۸): یک بررسی نشان می دهد که در شش ولایات کشور بطور اوسط، چهارده درصد به ترک کردن مکاتب مجبور شدند و نزدیک  نصف شاگران مکاتب می گویند که ترس بزرگ آنها ناامنی است.

نهاد تحقیقی حقوق خانم ها و کودکان، امروز در رابطه به مشکلات در مقابل شاگران دختران گزاش تحقیقی خو را در کابل به نشر رساند.

این نهار می گویند که در جریان تحقیق در ولایات ننگرهار، کابل، بدخشان، بلخ و پروان با ۱۳۷۳ تن مصاحبه ها کرده است که ۷۲۶ آنها شاگردان مکتب اند، ۳۲۲ خترهای اند که مکاتب را ترک کرده است و باقی دیگر والدین شاگردان، معلمان، مدیران مکاتب و آگاهان بخش معارف اند. این گزارش از ماه جولای ۲۰۱۸  تا دسمبر سال ۲۰۲۰ آماده شده است.

يافته هاى گزارش نشان میدهد که ۳۲۲ دختران که مکاتب را ترک کرده اند، ۴۹ درصد عامل آنها ناامنی، ۲۲ درصد آنها خشونت خانوادگی، ۱۸ درصد آنها مشکل پس رفتن به مکتب، ۷ درصد آنها آزار دادن و چهار درصد آنها ازدواج اجباری می دانند.

همچنان، مهاجرت، نبود معلمان زن، بلوغ، فاصله بیشتر از مکتب، خشونت در مکتب، بسته کردن مکاتب، رواج های نادرست، فقر و کومک در کارهای خانه، دیگر آن عامل های است که از اثرش دخترها به ترک کرن مکاتب مجبور شدند.

به اساس يافته هاى منبع، ۵۹ درصد دختران که مکاتب را ترک کرده اند، عمرهای آنها بین ۱۳ و ۱۵ سال است.

منبع نوشته می کند، در بدخشان نزدیک به ۲۵ درصد، در ننگرهار بیست درصد، در پروان ۱۷ درصد، در کندهار ۱۶ درصد، در کابل ‍۱۳ درصد و در بلخ ۱۲ درصد مصاحبه کننده گان دختران گفته اند که مکاتب را ترک کرده است.

به اساس گزار، والدین دخترها گفته اند که از اثر کمبود معلمان زن در مکاتب؛ دخترها به ترک کردن مکاتب مجبور شدند، اما معلمان گفته اند، عامل بزگ این است که مکاتب در فاصله دور موقعیت دارد.

همچنان در گزارش آمده است که مدیران مکتب ها و آگاهان رواج های نادرست؛ عامل ترک کردن مکاتب از طرف دختران می دانند.

به اساس يافته هاى منبع، ۷۲۶ دختر که هنوز هم آموز میگیرند، ۴۹ درصد ناامنی، ۲۴ درصد ترک کردن مکتب، ۱۶ درصد ناکامی، چهار درصد خشونت خانوادگی، چهار درصد آزار و اذیت، دو درصد خشونت در مکتب و یک درصد از نبود امکانات صحت در مکاتب، ترس بزرگ خود می دانند.

به هدف دوام آموزش دختران؛ تشویق کردن پدر و مادر، در این بخش بلند بردن سطح آگاهی عامه، بلند بردن شایستگی علمی معلمان، تامین وضعیت امنیتی، ازدیاد کردن معلمان زن، کم کردن فقر، ساخت مکاتب بیشتر، جدا کردن مکاتب برای دخترها و قوی کردن نهادهای منطقوی، پيشنهادهای نهاد یاد شده است که به اساس آن دخترها می توانند به آموز خود ادامه دهند.

میرویس بلخی وزیر معارف در نشست امروز گفت که در حال حاضر در کشور ۳،۷میلیون کودکان از آموزش محروم اند که نزدیک ۷۰ درصد آنها دختران اند.

وی می افزاد: "ما از آماده گنندگان گزارش سپاس گزاری می کنیم، به ما یک بار ديگر موارد نشان داد که چالش ها در برابر آموز دختران است؛ ما تا اندازه بیشتر تلاش کردیم که این مشکل را از بین ببریم."

به گفته موصوف، به هدف جلوگیری فاصله بیشتر از مکاتب؛ در حال حاضر روند ساخت نزدیک به ۲۷۰۰ مکتب از ۶۰ درصد بیشتر کار شده است که ۱۱۰۰ آن فقط برای دخترها است.

وی گفت که روند ساخت ۳۰۰۰ مکتب دیگر نیز آغاز خواهد شد.

وی افزود: "چاره دیگر امنیت نظامی نیست، فقط این که صلح بیاید و ما از این مصیبت خلاص شویم."

عبدالله عبدالله رئیس اجرائیه در این نشست گفت: "اگر ما میخواهیم که کشور پیشرفته داشته باشیم و تمام مشکلات ما حل باشد؛ باید دختران آموزش بگيرند و فساد از بين ببریم."

او می افزاید، حکومت بطور خاص وزارت معارف در بخش انکشاف آموزش تلاش های زیاد کرده است، اما هنوز هم کافی نیست.

به گفته وی، حکومت به تمام قوت خود حاضر است که براى دختران فرصت های را آماده کند که بتوانند آموز بیگیرند.

موصوف می گوید که حکومت در جریان گفتگوی صلح هم به آموزش دختران تاکید خواهد کرد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan