خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

صنعت پرورش ماهی در هرات رو به افزايش است

صنعت پرورش ماهی در هرات رو به افزايش است

Dec 25, 2019 - 15:29

شهرهرات (پژواک، ٤ جدی ٩٨): مسئولان اداره زراعت ولايت هرات، از رشد صنعت پرورش ماهی ابراز خرسندی می‌کنند و می‌گویند که قرار است ٢٠ فارم پرورش‌ ماهی، در این ولایت گشایش یابد.

عبدالصبور رحمانی رییس ادارۀ زراعت ومالداری هرات، امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که سکتور پرورش و تولید ماهی، مانند سکتور عسل دراين ولايت در حال گسترش است.

وی افزود که در حال حاضر، پانزده فارم تولید و پرورش ماهی در ولایت هرات فعالیت دارد و قرار است بیست فارم دیگر ماهی نيز در این ولایت تاسیس گردد.

موصوف گفت: "در ولایت هرات شاهد این هستیم که ماهی مورد ضرورت مقداری از بند سلما تولید میشود و مقداری هم از فارم های شخصی و مقداری هم از ولایت هلمند وارد هرات می گردد."

به گفته رحمانی، نظر به سروی مقدماتی براى پرورش ماهی، از لحاظ آب کافی و اقلیمی برخی از ولسوالی‌های کرخ، انجیل، گذره هرات و قسمتی هم از ولسوالی زنده جان مناسب دانسته شده است.

از سويى هم غلام نبی یک تن از فارم داران هرات است که بیش از ۸۵ هزار افغانى را جهت ایجاد فارم ماهی سرمایه گزاری کرده است.

وی گفت: "یک موسسه است که هم برای پرورش برای ما ماهی می دهد وهم حوض های آب را درست میکند، من فارم مرغداری هم دارم و نظر به علاقه اى که دارم، میخواهم ماهی هم پرورش و تولید کنم که انشالله به زودی فارم ما به فعالیت آغاز خواهد کرد."

در همین حال، شماری از فروشندگان ماهی، از نبود بازار فروش مناسب در ولایت هرات ابراز نگرانی می‌‎کنند.

این فروشنده گان به پژواک  گفتند که فروش ماهی، نسبت به سال گذشته در هرات کاهش یافته است.

عصمت الله یک تن از ماهی فروشان هرات، به پژواک گفت که روزانه بیش از ١٧٠ کیلو ماهی می فروشند؛ در حالیکه سال پار در همین موقع سال ٢٠٠ تا ٢٥٠ کیلو ماهی را به فروش می رساندند .

وی گفت: "ماهی فرق دارد؛ ماهی کلان را فی کیلو از ١٤٠ افغانی الی ١٥٠ افغانی؛ و ماهی های خورد  را ١٢٠ و ١٣٠ افغانی می فروشیم؛ اما مردم کمتر ماهی میخرند بیشتر گوشت گوسفند  استفاده ميکنند، کسانی هم که ماهی می خرند، بخاطر بیمارانی که داکتر انها را گفته باشد."

نجیب الله یکی دیگر از ماهی فروشان  درشهرهرات، به پژواک گفت: "بیشتر ماهی را کسانی میخرند که مریض دارند، ماهی زیاد بازار ندارد، خال ماهی و شیر ماهی است هر کدام را فی کیلو ١٢٥ تا ١٣٠ افغانی می فروشیم."

وی افزود که سال پار فی کیلو ماهی را که امسال به کيلوى ١٢٥ افغانى می فروخت، به قیمت ١٥٠ افغانى به فروش می رساندند.

وی از مردم خواست تا از گوشت ماهی بیشتر استفاده کنند.

در این حال، شماری از خریداران ماهی می گویند که به دليل بى ضرربودن، ازگوشت ماهى استفاده ميکنند .

احمد شکیب یک تن از خریداران گوشت ماهی، به پژواک گفت که در هر ماه بیش از سه بار از گوشت ماهی استفاده می کند.

موصوف افزود: "گوشت ماهی یکی از گوشت های بی ضرر است؛ بناءً به خانواده ها توصیه می کنم که بخاطر صحتمندی و جوان ماندن مغز، از گوشت ماهی استفاده کنند."

قابل يادآوريست که گوشت ماهی با وجود سود فراوان بهداشتی، در هرات مصرف فصلی دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement