خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

توليدات عسل در هرات حدود ٢٠ درصد افزايش يافته است

توليدات عسل در هرات حدود ٢٠ درصد افزايش يافته است

Dec 29, 2019 - 14:04

شهرهرات (پژواک، ٨ جدی ٩٨): مسئولان ریاست زراعت هرات، از افزایش حدود ٢٠ درصدی تولیدات عسل در سال جاری نسبت به سال  گذشته در اين ولايت خبر میدهند.

عبدالصبور رحمانی رئیس زراعت هرات، امروز به آژانس خبرى پژواک گفت که پرورش دهنده گان زنبور عسل، امسال بیش از ١٥٠ تن عسل تولید کرده اند.

به گفتۀ رحمانی، سال پار ١٣٠ تُن عسل از ولایت هرات به دست آمده بود، که این مقدار عسل تولید شده نسبت به سال گذشته، حدود ٢٠ در صد بیشتر است.

موصوف از واردات عسل بی کیفیت از کشورهای همسایه به این ولایت ابراز نگرانی کرد و گفت که واردات عسل بی کیفیت خارجی، سبب رکود بازار عسل تولید شدۀ داخلی شده است.

او افزود: "خوشبختانه تولید عسل ما امسال نزدیک به ١٥٠ تُن رسید و بهبود وضعیت میوه که داشتیم، تاثیری بالای بهبود زنبورداری گذاشته، متاسفانه واردات محصولات بی کیفیت ویا تقلبی، چالش بوده؛ نه تنها در عسل، بلکه در تمام محصولات زراعتی ما."

وی از حکومت خواست تا از واردات عسل بی کیفیت از کشورهای همسایه، جلوگیری کرده و مردم را به خرید عسل تولید داخلی تشویق کند.

در همین حال، محمد عارف واصل رئیس انجمن زنبورداران ولسوالی انجیل هرات، از افزایش تولید عسل ابراز خرسندی کرد؛ اما گفت که واردات عسل بی کیفیت دربازار، سبب رکود بازار فروش عسل تولید شدۀ این ولایت شده است.

او افزود: "متاسفانه از کشورهای همسایه (ایران، ترکمنستان، چین و پاکستان) و بعضی کشورهای دیگر هم عسل وارد می شود و هم موادی تولید میشود که به نام عسل به بازار عرضه می کنند و در داخل هرات عسل هايی فروخته میشود که ١٠٠ یا ١٥٠ افغانی؛ درحالیکه یک کیلو بوره ٥٠ افغانی است؛ چطور میشود که یک کیلو عسل را به ١٠٠ افغانی بدهند، فقط نام آن عسل است و مواد آن صد درصد به ضرر استفاده کننده است."

شماری از تولید کننده گان عسل نیز از واردات عسل بی کیفیت و تقلبی از کشورهای همسایه به هرات، ابراز نگرانی می کنند و از حکومت میخواهند که جلو واردات چنین محصولاتی را بگیرد.

درهمین حال، جیلانی فرهاد سخنگوی والی هرات، به پژواک گفت که ادارۀ محلی براساس قوانین گمرکات تلاش می کند؛ تا از واردات اموال مشابه به تولیدات داخلی جلوگیری کند.

او گفت: "هدایت مقام ولایت این بوده که در روشنایی مقررات و قوانین نافذۀ کشور، در گمرکات تدابیرجدی گرفته شود و دراین راستا ما تلاش میکنیم که از تولید کننده گان نه تنها عسل، بلکه از دیگر تولیدات نيز حمایت جدی کنیم. "

عسل و زعفران در هرات، از محصولات پُر درآمد به شمار می رود و در حال حاضر، ٥٠٠ تن در ولسوالی های انجیل، گذره، کرخ، پشتون زرغون، اوبه، چشت، کشک کهنه، کشک رباط سنگی، زنده جان و غوریان، مشغول پرورش زنبور و تولید عسل هستند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement