خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

وزارت زراعت: توليد عسل در بدخشان ٦٠ درصد افزايش يافته است

وزارت زراعت: توليد عسل در بدخشان ٦٠ درصد افزايش يافته است

Dec 30, 2019 - 14:31

کابل (پژواک، ٩ جدى ٩٨): وزارت زراعت مى گويد که امسال، تولیدات عسل در ولایت بدخشان، به ۲۸۳ متریک تن رسیده، که افزایش ۶۰ درصدی این محصول را نشان می‌دهد.

در خبرنامۀ وزارت زراعت، مالدارى و آبيارى آمده است که در حال حاضر، بیش از ۵۹۰ فارم خرد و بزرگ زنبور عسل در این ولایت فعالیت دارند.

معین‌الدین عینی رییس زراعت، آبیاری و مالداری ولایت بدخشان، در این باره گفت: «امسال با مساعد بودن شرایط اقلیمی؛ موجودیت گل های زياد و آگاهی بیشتر زنبورداران، نسبت به سال‌های گذشته توليد آن بیشترشده است.»

وی افزود که سطح تولید امسال به ۲۸۳ متریک تن رسیده است و منبع خوب عایداتی برای زنبورداران است؛ در حالیکه سال قبل میزان تولید عسل به ۷۷ هزار و ۱۵۴ کیلو گرام یا ۷۷.۱۵۴ تن رسیده بود.

منبع نوشته است که عسل خالص ولایت بدخشان، در زنبورداری‌های ولسوالی‌های بهارک، کشم، جرم، شهدا، وردوج، یاوان و تگاب بشتر تولید می‌شود، که عمدتاً در بازارهای محلی و ولایات همجوار آن صادر می‌شود.

در خبرنامه آمده است که زنبورداران، عسل را از ۴۵۰ افغانی تا یک هزار و ۲۰۰ افغانی می‌فروشند، که بنیۀ اقتصادی آنان را شکل می‌دهد و برای‌ شان ارزنده است. عسل نظر به فصل و تولیدش، بهایش متفاوت است.

فضل‌الدین از زنبورداران در ولسوالی بهارک بدخشان گفت: «من مدت ۲۷ سال می‌شود که ترویج و پرورش عسل را کار می‌کنم، با انتقال در زمان مناسب آن در ساحات گل‌دار، حفظ و مراقبت از آن و پیش‌گیری از خطرات محیطی، حاصلات ما زیاد شده و ما از وزرات زراعت و دولت می‌خواهیم که بازارهای فروش و مارکیت آن را برای زنبورداران مهیا بسازد.»

اسدالله از ولسوالی جرم هم، از زنبورداران است که در سال جاری عسل خوبی برداشته است. او گفت: «در سال جاری ما توانستیم که عسل زیادی برداشت کنیم؛ چون هم آب و هوا مناسب بود و هم شیوه‌هاى مختلف پرورش را یاد گرفتیم.»

به نقل از منبع، همزمان با همکاری وزارت زراعت در بخش آگاهی‌دهی شیوه زنبورداری و توزیع لوازم زنبورداری برای زنبورداران، میزان حاصلات در این ولایت افزایش چشم ‌گیر داشته است.

بدخشان از ولایاتی است که میزان پرورش زنبور در آن، به پیمانۀ زیاد صورت می‌گیرد و سالانه حاصلات قابل ملاحظۀ عسل از آن‌جا به دست می‌آید.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement