خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طی سال روان کشت کوکنار در هلمند افزایش یافته است

زراعت

آرشيف

طی سال روان کشت کوکنار در هلمند افزایش یافته است

Dec 31, 2019 - 17:23

لشگرکاه (پژواک، ١٠ جدی ٩٨): مقامات محلی و دهاقین ولایت هلمند می گویند که کشت کوکنار، امسال نسبت به سال های گذشته در بیشترین مناطق این ولایت صورت گرفته است.

در همین حال، عبدالباری یک  تن از دهاقین ولسوالی نادعلی ولایت هلمند، به تاریخ ۱۰ جدی سال روان به آژانس خبری پژواک گفت که سال گذشته، در زمین های خود دیگر محصولات را کشت نمود؛ اما به جای فایده نقص کرده است.

وی افزود: "سال گذشته گندم، جواری و پلی کشت کرده بودم، هیچ گونه فایده نکردم؛ امسال کوکنار کشت کرده ام تا یک مقدار پول برایم فایده بماند."

نامبرده افزود که به شمول خودش شماری دیگر از افراد نیز در منطقه تحت کنترول دولت، کوکنار کشت کرده و به حاصلات شان منتظر هستند."

از سویی هم حکمت الله یک تن از باشنده گان ولسوالی یاد شده، گفت که کار کشت کوکنار را به طور پنهانى همراه با پدرش می کند.

در همین حال، محمد طاهر باشنده منطقه تحت کنترول طالبان در ولسوالی مارجه گفت که تقریباً تمام مردم در زمین های شان، در این منطقه کوکنار کشت می کنند.

وی اضافه نمود: "قیمت تریاک در منطقه تحت کنترول طالبان خوبتر است؛ زیرا مردم در زمین های خود کشت می کنند."

به اساس معلومات وی، در فصل حاصلات کوکنار، یک کیلو گرام تریاک بیش از پنج هزار افغانی به فروش می رسد.

شماری از باشنده گان ولایت هلمند، ضمن نگرانی از افزایش کشت کوکنار در این ولایت می گویند که کشت کوکنار، در بیشترین مناطق آن ولایت صورت می گیرد.

یک منبع ریاست مبارزه با مواد مخدر ولایت هلمند، به پژواک گفت که طی سال روان بیشتر مناطق در این ولایت، کوکنار کشت شده است.

موصوف افزود که طی سال ٢٠١٨ میلادی، در ١٣٦٧٩٨ هکتار؛ و در ٢٠١٧ میلادی ١٤٤٠١٨ هکتار زمین در لایت هلمند، کشت کوکنار صورت گرفته است.

وی اضافه نمود: "طی سال ر وان تاکنون حساب نکردیم؛ اما رقم آن بیشتر است."

محمد یاسین خان والی هلمند، به پژواک گفت که طالبان مسلح به خاطر تجهیز و تمویل جنگ در مناطق تحت کنترول شان، دهاقین را امر می کنند تا کوکنار کشت کنند.

والی اضافه کرد که طی سال جاری، در مناطق تحت کنترول دولت، ساحات اندکی کوکنار کشت شده است که به خاطر از بین بردن آن، تدابیر اتخاذ گردیده است.

ذبیح الله مجاهد یکی از سخنگویان گروه طالبان مسلح، تاکنون در این مورد ابراز نظر نکرده؛ اما قبل از این به پژواک گفته بود که در افغانستان جنگ جریان دارد، وضعیت اقتصادی مردم ضعیف است و در مورد کشت  و عدم کشت کوکنار، به کسی چیزی نمی گویند.

قابل یادآوری است که هلمند، از جمله ولایت های ناامن افغانستان به شمار می رود، که بیشتر ساحات آن تحت کنترول طالبان مسلح قرار دارد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement