خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

یک تن ادعای وجود «ملا امامان خیالی» درسمنگان را دارد

یک تن ادعای وجود «ملا امامان خیالی» درسمنگان را دارد

Jan 05, 2020 - 16:11

کابل (پژواک، ۱۵ جدى ۹۸): آمر پیشین ارشاد و حج اوقاف سمنگان مدعی است که پس از درج شکایت در مورد وجود «ملا امامان خیالی» با تنزیل بست به ارزگان تبدیل شده، اما برخی مقام های محلی این ادعا را بی اساس می دانند.

سید محمد عارف وزین آمر پیشین ارشاد و حج اوقاف سمنگان در گفتگو با آژانس خبری پژواک ادعا کرد که او یازده «ملاامام خیالی» را درمناطق مختلف این ولایت شناسایی کرده است.

موصوف می گوید که از این ده تن، عبدالرقیب باشنده قریه اقتمشق لرغان مرکز سمنگان از معاش امامت همین قریه و بازمحمد باشنده قریه مقصود ولسوالی دره صوف پایین این ولایت از معاش امامت همین قریه در حالی استفاده می کنند که در عمل امامت این قریه را بر عهده ندارند. 

همچنان او مدعی است که محمداصف، سمیع الله، سیف الرحمن، بشیرالحق، خیرالله، عبدالوکیل، نورمحمد و بازمحمد هشت تن دیگری می باشند که امامت ندارند، اما از ریاست حج و اوقاف این ولایت معاش امامت را می گیرند.  

او می گوید که هريک این ده تن ماهانه ۹۵۰۰ افغانی معاش بست چهارم امامت را دریافت می کنند.  

موصوف گفت که این موضوع را کتباً با ریاست حج و اوقاف شریک کرد، اما به جای این که تشویق و تقدیر شود، مقام های ذیربط او را با تنزیل بست به عنوان مدیر عمومی احتساب ریاست ارشاد و حج اوقاف ارزگان تعیین بست کرده است. 

او در حالی که می گفت تا حال به ارزگان نرفته است، افزود که موضوع امامت خیالی دو تن (بازمحمد و عبدالرقیب) به څارنوالی راجع شده اما قضایای هشت تن دیگر هنوز رسمی نشده است.   

موصوف یک کلیپ ویدیویی را نیز به پژواک داده است.

در این نوارتصويرى دیده می شود که یک تن خود را عبدالرقیب معرفی می کند و می گوید که از یک و نیم سال بدینسو ماهانه ۹۵۰۰ افغانی معاش امامت مسجد را از ریاست حج و اوقاف این ولایت اخذ کرده است.   

حکمت الله رسولی څارنوال تحقیق ریاست څارنوالی استیناف سمنگان تایید می کند که قضیه دو تن از ملاامامان خیالی (بازمحمد و عبدالرقیب) از سوی قوماندانی امنیه این ولایت به این څارنوالی محول شده و زیر بررسی قرار دارد.

اما برخی منابع این ادعا را رد می کنند.

محمد هاشم سروری معاون شورای ولایتی سمنگان به آژانس خبری پژواک گفت که چندی قبل کارمندان حج و اوقاف سمنگان به شمول چند اداره دیگر این ولایت بایومتریک شدند و کارمندان خیالی در ادارات این ولایت کاهش یافته است.

وی در مورد ادعا محمد عارف وزین گفت: « فکر نکنم ادعای آمر حج و اوقاف تا حدی زیادی حقیقت داشته باشد زیرا او حالا تبدیل شده و در این ولایت نمی باشد.»

فضل محمد حسینی سرپرست دفتر سخنگوی وزارت ارشاد، حج و اوقاف نیز ادعاهای محمدعارف وزین را رد می کند.

حسینی می گوید که یک ماه قبل هیئتی برای ارزیابی سالانه به این ولایت سفر نموده بود که بعد از شکایت مردم، و شورای علمای این ولایت، محمد عارف وزین به طور تادیبی به ولایت ارزگان تبدیل گردیده است.

به گفته او محمد عارف وزین سال قبل هم به دلیل مداخله خلاف طرزالعمل های وزارت در کارهای ادارات دیگر حکومتی   و شکایت مردم از ولایت بلخ به سمنگان تبدیل شده بود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement