خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

«ناامنی¬ها، کابل را به شهر وحشت و دهشت مبدل ساخته است»

«ناامنی¬ها، کابل را به شهر وحشت و دهشت مبدل ساخته است»

Jan 07, 2020 - 15:44

کابل (پژواک، ۱۷جدی ۹۸): اعضای مشرانوجرگه، ضمن تاکید بر آتش بس میان طرف های درگیر، وضعیت امنیتی کابل را نگران کننده و مقام­های امنیتی را در این راستا ناکام خوانده و گفتند که قضیۀ قتل آمر ستار، باید با جدیت بررسی شود.

عبدالستار غوربندی قوماندان پیشین جهادی جمعیت اسلامی، شب گذشته در یک منزل مسکونی در مربوطات ناحیه یازدهم شهر کابل، در عملیات امنیت ملی با دست کم دو تن دیگر کشته شد.

فیصل سمیع نایب منشی مشرانوجرگه گفت: «این حادثه سبب نگرانی شدید شهروندان کابل شده است، عملیات هایی که از سوی این قطعه صورت گرفته است، خطرناک و نابخشودنی بوده است، آمر ستار کدام مشکلی با حکومت نداشت و همواره به شهر کابل رفت و آمد داشت و با رهبری ملاقات می کرد.»

وی افزود: «بار اول نیست که این قطعه مردمانی را به قتل می رسانند که مخالف حکومت نیستند، چندین بار است که از سوی این قطعه تخطی صورت گرفته است، ترورمرموز آمرستار بررسی شود و در آینده، جلو راه اندازی همچو عملیات ها از سوی امنیت ملی گرفته شود.»

حکومت، هیاتی را برای بررسی این قضیه توظیف کرده است.

عبدالله قرلق منشی جرگه گفت شناختی که او از آمر ستار داشت، او با یک تیلیفون مقام های امنیتی حاضر می شد؛ اما او بدون کدام جرمی کشته شده است.

وی افزود: «اگر آمر ستار مجرم بود، صاحب خانه و پسر جوانی که در این حمله کشته شده اند، چه جرم و گناه داشتند.»

«کابل؛ شهر وحشت و دهشت است»

محمد رحیم حسنیار نماینده مردم غزنی در این جرگه گفت: «واقعاً ناامنی در شهر کابل، کابل را به یک شهر وحشت و دهشت مبدل ساخته است، ساکنان این شهر در هیچ جای شهر خود را مصئون نمی دانند، وزیر داخله اقدام موثر نداشته و حرکات او مطبوعاتی و نمایشی بوده است.»

وی اظهار امیدواری کرد تا سرپرست وزارت امور داخله و رهبری پولیس، طوری که وظیفه شان ایجاب می کند، شهریان کابل را از این حالتی که دارند بیرون سازند.

او مدعی شد که موجودیت افراد آلوده به فساد، سبب ناکامی مسئولان و ارگانهای امنیتی شده است و آنها در حوزه های امنیتی شهر کابل، به باندها مبدل شده و سبب ایجاد مشکل برای مردم شده اند.

زلمی زابلی نماینده مردم زابل در مشرانوجرگه، ضمن نگرانی از وضعیت امنیتى در شهر کابل، در اشاره به یک گزارش آژانس خبری پژواک در مورد وضعیت امنیتی شهر کابل در سال ۱۳۹۷، گفت باید کسانی که آلوده به فساد هستند، شناسایی و تحت پیگرد قرار گیرند؛ تا دیگر جوانان به خاطر یک مبایل و یا کمپیوتر در پایتخت کشور کشته نشوند.

به اساس گزارش دوم جدی آژانس خبری پژواک که بر بنیاد معلومات وزارت داخله تهیه شده است، در جریان سال ۱۳۹۷ در شهر کابل، ۲۶۳۲ واقعۀ جنایی ثبت شده است که ۵۲۳ مورد آن قتل، ۶۳۸ رویداد مجروحیت، ۲۶ واقعۀ اختطاف، ۹۳۷ مورد سرقت و متباقی جرایم ديگر می باشد.

درسال روان، آمار مجموعى جرايم جنايى درشهرکابل ارايه نگرديده؛ اما اين شهرگواه شمارى زياد ازرويداد هاى جنايى بوده است .

زابلی از رهبری حکومت خواست تا کسانی که توانایی کار را ندارند، در پست های امنیتی تعیین نکنند.

محمد آصف صدیقی نایب دوم مشرانوجرگه که ریاست نشست امروز این جرگه را برعهده داشت، جرایم جنایی در کابل را نگران کننده خواند و از شورای امنیت ملی و رییس جمهور کشور خواست که به امنیت کابل توجه خاص نمایند.

او همچنان بر شناسایی افراد آلوده به فساد درتشکیل پولیس کابل تاکید کرد و خواستار استجواب سرپرست وزارت امورداخله و قوماندان امنیه کابل، به کمیسیون امور دفاعی این جرگه شد.

وی در خصوص کشته شدن آمر ستار غوربندی گفت که تاکنون او در مورد رویداد، شب گذشته معلومات در اختیار ندارد و نمی تواند قضاوت کند؛ اما از ارگانهای امنیتی می خواهد که در راه اندازی عملیات شان از دقت کار گیرند.

صلح

به اساس گزارش ها زلمی خلیلزاد نماینده ویژۀ وزارت امور خارجه ایالات متحده امریکا برای صلح افغانستان، روز گذشته غرض گرفتن جزییات در مورد آتش بس و کاهش خشونت ها از سوی گروه طالبان به قطر رفته است.

عبدالله قرلق منشی این جرگه، در اشاره به سفر خلیلزاد به قطر گفت: «پروسه مذاکره میان امریکا و طالبان آغاز گردیده است، امیدوار هستیم که آجندای اولی شان آتش بس بوده باشد، کاهش خشونت ها برای مردم قابل قبول نیست.»

او در اشاره به اینکه درگفتگو میان طالبان و امریکایی ها سخنی از کاهش خشونت ها زده می شود، گفت که کاهش خشونت باید تعریف شود.

به گفته او، هیچ ضمانتی وجود ندارد که بعد از امضای توافقنامه صلح میان امریکا و طالبان، گروه طالبان آتش بس را بپذیرد.

امان الله عظیمی نماینده مردم ارزگان در این جرگه نیز اظهار امیدواری کرد که آغاز این دور گفتگوهای صلح در قطر میان نماینده گان طالبان و ایالات متحده امریکا، سبب تامین آتش بس شود.

وی گفت که تا کنون گفتگوهای نماینده گان امریکا و طالبان در مورد صلح دستاوردی نداشته است و باید برای اینکه صلح تامین شود، زمینه گفتگوهای بین الافغانی فراهم گردد.

محمد آصف صدیقی نایب دوم مشرانو جرگه نیز اظهار امیدواری کرد تا این دور گفتگوهای صلح دستاوردی داشته باشد.

موصوف نیز بر تامین آتش بس و زمینه سازی برای راه اندازی گفتگوهای بین الافغانی تاکید کرد واز گروه طالبان خواست که با دولت افغانستان نیز گفتگو کند.

او خواهان همکاری صادقانه امریکا در راستای تامین صلح در افغانستان شد و گفت که تا کنون اقداماتی که در راستای صلح از سوی خلیلزاد صورت گرفته است، به جز از سفرها به کشورهای مختلف و نشست های مطبوعاتی، کدام دستاورد دیگری نداشته است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement