خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

کودکان قربانی مهاجرت‌های نامنظم می‌شوند

کودکان قربانی مهاجرت‌های نامنظم می‌شوند

Jan 09, 2020 - 14:51

هرات (پژواک ، ١٩ جدی ٩٨) شماری از کودکانی که به تازه‌گی از سوی دولت ایران به مرز اسلام قلعۀ هرات رد مرز شده‌اند، از آزار و اذیت در مسیر مهاجرت‌های نامنظم روایت کرده و می‌گویند که سرگذشت غم‌انگیزی را تجربه کرده‌اند.

به گفتۀ آنان، مهاجرت نامنظم به ویژه برای کودکان و نوجوانان، با خطر اذیت جنسی و گاهی هم با مرگ همراه است.

نورآغا چهارده ساله، باشنده ولایت سرپُل است که با سن کم‌اش، تجربۀ تلخ چهار بار مهاجرت نامنظم به کشور ایران را دارد.

نورآغا که هم‌اکنون در اردوگاه مهاجرین انصار در شهر هرات به سر می‌برد، گفت همین چند روز پیش از سوی پولیس ایران با رفتار نامناسب، از طریق مرز اسلام‌قلعه به افغانستان ردمرز شده است.

وى چشمان کوچک و روی گشاده دارد که به درستی زخم‌های کبود گونه‌هایش، حکایت از ضرب‌وشتم پولیس ایران می‌کند.

نورآغا با لب‌های لرزان، از سرگذشت غم‌انگیز مهاجرت نامنظم به ایران قصه می‌کند و می‌گوید که فقر و تنگدستی سبب شد که سه سال پیش با کاکایش در هماهنگی با قاچاقبر مهاجرت نامنظم را در پیش بگیرند؛ اما در مسیر افغانستان-ایران اذیت جنسی و حتا تهدید به مرگ شده است.

او به پژواک گفت: "با کاکایم به پاکستان رفتیم و همراه ما ١٤ نفر دیگر هم بودند که نمیشناختیم، بزرگ سال بودند که مرا بسیار اذیت کردن، زمانیکه موتروان حرکت کرد، من را از جلو موتر گرفتن و به عقب موتر انداختند و بسیار اذیت کردند، روی شانه هایم می نشستند و به من می گفتن ترا هم می کشیم و کاکایت را هم."

روایت‌ از مشکلات مهاجرت‌ نامنظم با اذیت ‌و آزار نورآغا تمام نمی‌شود، بلکه این مشکلات با سرنوشت همه افراد به ویژه کودکان و نوجوانانی گره خورده است که می‌خواهند از طریق مهاجرت‌ نامنظم به کشورهای اروپایی یا هم به ایران سفر کنند.

سلیمان کودک ١٥سالۀ دیگری است که از مهاجرت نامنظم تجربۀ مشابه با نورآغا دارد. سلیمان قصه می‌کند که وی را قاچاقبری از مرز مشترک پاکستان به ایران منتقل کرد و پس از آن، حدود سه‌ماه را بدون در نظرداشت سن کمش، به کار شاقه‌ ای  ‌گماشت.

سلیمان در حالیکه با دستان کوچکش، کمرلاغر و استخوانی‌اش را استوار و محکم گرفته بود، با چشمان پر اشک روی چوکی ‌نشست و گفت هشت سال پیش پدرش را از دست داده است و به خاطر مشکلات اقتصادی‌ که دامنگیرش بود، مکتب‌ را ناتمام رها  کرد و روانۀ ایران شد.

به گفتۀ سلیمان، با اینکه هنوز عمری ندارد، بابت کارهای شاقه‌یی که در ایران انجام داده است از درد کمر رنج می‌برد.

سلیمان افزود همین که یاد خانواده‌اش می‌افتاد، اشک از چشمانش جاری می‌شد.

او گفت: "چه کنم دگه ... وقتی که خانواده یادم می آمد گریه می کردم، از خدا هیچ چیز جز صحت مندی خود نمیخواهم چرا که بعد از این، بخاطر کارگری می خواهم به کشور عربستان بروم و برای خانواده خود کار کنم و پول بفرستم. "

جنگ، فقر و تنگدستی و بیکاری در افغانستان سبب شده است که بیشتر خانواده‌ها، جوانان و حتا کودکان برای معیشت خانواده، راه‌های پر خطر مهاجرت نامنظم را در پیش گیرند.

با این حال نورآغا و سلیمان در کنار آزار و اذیت در مسیر راه مهاجرت‌ نامنظم می‌گویند که اکثر کودکان و نوجوانان در جریان مهاجرت نامنظم به کشورهای اروپایی، در اردوگاهای ایران نیز لت‌وکوب می‌شوند.

نورآغا گفت: "در اردوگاه ما را میزدند، نان و آب نمی دادند و بسیار اذیت می کردند، به اردوگاه ما سه روز بودیم، با مشت و لگد ما را می زدند، صورت من که زخم شده به هیمن خاطر است. "

سلیمان نیز گفت: "در ایران اصلا مسلمانی وجود ندارد، بیرق شان بیرق مسلمانى است، ولی در داخل اردوگاه مسلمانی وجود ندارد. "

در این حال ملکه رسولی مسئول بخش کودکان کمیسیون ساحوی حقوق بشر در هرات، با نگرانی از آزار و اذیت جنسی کودکان در مسیر مهاجرت‌های نامنظم، به آژآنس خبری پژواک گفت که برخی از این کودکان پس از تجربۀ تلخ مهاجرت، با مشکلات روانی نیز مبتلا می‌شوند.

موصوف گفت: "چند وقت پیش یک تعداد اطفال می گفتند که از مسیر مرز اسلام قلعه در اردوگاهى به نام سفید سنگ مورد آزار و اذیت جنسی قرار گرفته بودند و یک تعداد اینها زمانیکه به گیر پولیس ایران بند می مانند، مورد آزار و اذیت جنسی قرار می گیرند؛ اگر چه تعداد اینها اندک است که شاکی از این مسئله هستند، باز هم برای ما جای نگرانی است. "

از سويی هم عین الدین اسلمی مسئول کمپ مهاجران انصار در هرات، با تأیید چالش‌ها و مشکلات فرا راه کودکان و نوجوانان در مهاجرت نامنظم، به پژواک گفت که آنان شاهد پرونده‌های درد ناکتری  نیز بوده‌اند.

او افزود: "طبعا ما هم شنیدیم و برای ما هم گفتند که لت وکوب هايی بوده ومورد آزارو اذیت که به همراه قاچاقبران که میروند و دست به دست می شوند، این موضوع صحت دارد. "

در این حال احمد جاوید نادم رئيس مهاجرین و عودت کنندگان هرات، به پژواک گفت که از آغاز سال روان خورشیدی تاکنون، ٢٣٤٩ کودک از ایران رد مرز شده‌ اند.

اما نادم  ادعای آزارو اذیت جنسی کودکان را رد کرده و افزود: "امسال خوشبختانه ما شکایت رسمی دریافت نکردیم، این ادعای خود اطفال است و این نیاز به تحقیق دارد. "

با این حال ادارۀ محلی هرات می گوید که به  نیروهای سرحدى در این ولایت، هدایت داده شده است که به گونۀ جدی با قاچاقبران انسان برخورد نمایند.

براساس معلومات دفتر سازمان جهانی مهاجرت «I,O,M» در شش سال اخیر، از هر سه افغان، یک افغان دست به مهاجرت می‌زند که ٤٨ در صد به ایران، ٣١ در صد به پاکستان، ٩ درصد به عربستان و به همین ترتیب به آلمان، ایالات متحده آمریکا و انگلستان بیشترین مهاجرت نامنظم را دارند.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement