خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سال گذشتۀ میلادی حدود ۵۴۹ هزار مهاجر افغان به کشور عودت نموده اند

مهاجرين

آرشيف

سال گذشتۀ میلادی حدود ۵۴۹ هزار مهاجر افغان به کشور عودت نموده اند

Jan 11, 2020 - 15:53

کابل (پژواک، ۲۱ جدی ۹۸): سال گذشته با کاهش ۳۷ درصدی نسبت به سال ۲۰۱۸، نزدیک به ۵۴۹ هزار مهاجر افغان، به کشورعودت نموده و در حال حاضر، ۳۳۷ هزار بیجا شدۀ داخلی، در کشور وجود دارند.    

بیجاشده گان داخلی

تعداد بیجاشده گان داخلی، سال گذشته نسبت به سال ۲۰۱۸ هفت درصد کاهش یافته است.

به اساس معلومات محمد رضا یوسفی مسئول کمیتۀ عودت کنندگان و بیجا شده های وزارت مهاجرین و عودت کننده گان، تعداد بیجا شده گان داخلی در سال ۲۰۱۸ حدود ۷۹۴ هزار تن؛ اما در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۷۳۷ هزار تن می رسید.

منبع افزود که این بیجا شده ها در ولایت مختلف چون جوزجان، بادغیس، کاپیسا، فاریاب، غور، لوگر، نورستان، ننگرهار و سمنگان و غیره بوده اند.

او گفت که ازجمع بیجا شده ها، حدود ۴۰۰ هزار تن آنها به محلات اصلی شان برگشت نموده اند.

مهاجرین عودت کننده

سال گذشته نسبت به سال ۲۰۱۸ میلادی، در شمار مهاجرین عودت کننده به کشور، ۳۷ درصد کاهش آمده است.

محمد رضا یوسفی گفت که  درسال ۲۰۱۸ در مجموع نزدیک به ۸۶۸ هزار مهاجر افغان؛ اما در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۵۴۹ هزار تن آنها از کشورهای مختلف به افغانستان عودت کرده اند.

به اساس معلومات وی، مهاجرین عودت کننده، دارای مدرک از پاکستان درسال ۲۰۱۸ نزدیک به ۱۳۶۰۰ تن؛ اما درسال ۲۰۱۹ بیش از ۱۲۵۰۰ تن بوده اند.

منبع افزود که عودت کننده گان فاقد مدرک از پاکستان، در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۳۳۰۰۰ تن؛ اما در سال ۲۰۱۹ بیش از ۱۹۰۰۰ تن می باشند.

او گفت که عودت کنندگان دارای مدرک از ایران، در سال ۲۰۱۸ نزدیک به دو هزار تن و در سال ۲۰۱۹ بیش از چهار هزار تن بوده اند.  

بنا بر معلومات منبع، عودت کنندگان فاقد مدرک از ایران، در سال ۲۰۱۸ بیش از ۷۷۳ هزار تن؛ اما در سال ۲۰۹۱ بیش از ۴۷۲ هزار تن می باشند.

یوسفی افزود که عودت کننده گان اجباری از کشورهای اروپایی، در سال ۲۰۱۸ میلادی ۸۱۹ تن؛ اما در سال ۲۰۱۹ نزدیک به ۱۱۰۰ تن می باشند.

او گفت که عودت کنندگان داوطلب از کشورهای اروپایی، در سال ۲۰۱۸ نزدیک به دو هزار تن؛ اما در سال ۲۰۱۹ میلادی ۳۶۵ تن می باشند.

مسئول کمیتۀ عودت کننده گان و بیجا شده های وزارت مهاجرین و عودت کننده گان، افزود که عودت کننده گان اجباری از سایر کشورها، در سال ۲۰۱۸ نزدیک به ۳۸ هزار تن؛ اما در سال ۲۰۱۹ به ۷۶۹ تن می رسد.

او خاطر نشان کرد که عودت کنندگان داوطلب از سایر کشورها در سال ۲۰۱۸ بیش از ۵۶۰۰ تن؛ اما در سال ۲۰۱۹ به بیش از ۳۸ هزار تن می رسد.

 به اساس گزارش ها، در حال حاضر، حدود شش میلیون مهاجر افغان در کشورهای مختلف به خصوص پاکستان و ایران به سر می برند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking