خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

زنان در فاریاب بخشی از سبزیجات مورد نیاز بازار را تامین می کنند

زنان در فاریاب بخشی از سبزیجات مورد نیاز بازار را تامین می کنند

Jan 13, 2020 - 18:09

ميمنه (پژواک، ٢٣جدى٩٨): هزاران تن از زنان در فاریاب، با ایجاد باغچه های خانگی و کشت سبزیجات، مشغول کار شده، اقتصاد خانواده های شانرا تقویت و بخشی از سبزیجات مورد نیاز بازار را نیز مرفوع ساخته اند.

اکثر این زنان، از سوی ادارۀ زراعت و مالداری و موسسات همکار این اداره، حمایت مالی و تخنيکی می شوند.

ماه گل یکی از این زنان است که از پنج سال بدینسو با کشت و فروش سبزیجات، مصارف خانواده ٨ نفری خود را تامین میکند.

ماه گل به پژواک گفت: "شوهرم پیر و مریض است، نمی تواند کار کنه، روزگار مام خوب نبود، ده پهلوی حویلی مان کمی زمین داشتیم، از زراعت یک دانه گرین هوس و چند رقم تخم سبزیجات گرفتیم، برای ما طریقه کشت کدن را یاد دادن، یکسال در گرین هوس کشت کردیم، ازآب چاه  استفاده  مى کنيم، وقتی حاصل داد به بازار می فروشیم"

وی افزود که درفصل تابستان، روزانه از ٧٠٠ تا ١٠٠٠ افغانی سبزیجاتى چون، کاهو، تراتیزک، گندنه، پیاز، بادنجان می فروشد.

این خانم گفت که ادامه جنگ ٤٠ ساله مردم را تباه ساخته، بیوه ویتم زیاد شده، اگر جنگ نمی بود افغانستان هم مثل سایر کشور ها ترقی می کرد و در آنصورت او نیز یک زندگی خوب می داشت و معنی زنده گی را می دانست.

سهیلا در گذر تاتار خانه مربوط ناحیه سوم شهر میمنه سکونت می کند، در کارزراعت بیشتر او را شوهرش همکاری میکند، زمین را شخم و آماده کشت می سازد؛ بقیه کار چون کشت، آبیاری، خشاوه، دسته بندی را خودش می کند و محصولات زمينش را پسرانش در بازار می فروشند.

وی گفت که در زمستان در بین گرین هوس و همچنان در زیر پلاستیک ها تخم و قلمه گل را کشت و پروش می دهند، در بهار می فروشند و در بهار سبزیجات میکارند تا ختم فصل خزان، به بازار عرضه می کند، از پول حاصلۀ سبزیجات، خرج خانه و مصارف مکتب، لباس و قرطاسیه فرزندانش را تامین می کنند.

 او نیز مانند سایر زنان آرزو دارد که هرچه زود تر صلح  درکشور تامين شود جنگ، انفجار، انتحار و برادر کشی خاتمه یابد و فرزندانش در سایه امنیت به تعلیم وتحصیل بپردازند و مصدر خدمت پدر و مادر و جامعه شوند.

معاذالله شوهراين خانم گفت که  قبلاً به حیث کارمند اطلاعات و فرهنگ کار می کرد، روزگارش خوب نبود؛ اما از روزی که با خانمش یکجا گل، سبزیجات و ترکای میکارد و محصولات به دست آمده را به بازار عرضه می کند، خیلی خوش است.

معاذالله افزودکه صحن حویلی اش حدود ٤٠٠ متر مساحت دارد، از آن در بهار هر سال ١٥٠ تا ٢٠٠ هزار افغانی نهالی و قلمه انواع گل و همچنان در تابستان به ارزش ٦٠ هزار افغانی سبزیجاتى چون بادنجان، بامیه، مرچ و پیاز می فروشد.

ثریا باشنده ناحیه پنجم شهر میمنه گفت که از سه سال بدینسو به کشت سبزیجات مبادرت کرده، نفقه خانواده ١٢ نفری او از طریق فروش سبزیجات تامین می گردد.

وی که در حال خيشاوه کشت کاهو بود به پژواک گفت که دولت باید زمینه فروش محصولات شانرا فراهم کند، قمیت ها در بازار پائین است.

مریم " نام مستعار" باشنده ولسوالی پشتونکوت هرچند نمی خواهد در برابر کمره صحبت کند؛ ام گفت که دو سال قبل از پوهنتون فارغ شده، بنابرمحدودیت ها در جامعه و نیز نبود فرصت مناسب کار در خانه بیکار بود، بخشی از حویلی را سبزیجات کشت کرد؛ اما نتوانست درست حاصل بگیرد.

وی افزود که از طریق پروژه ملی باغداری زراعت، یک گرین هاوس با وسایل کشت و تخم سبزیجات به دست آورد، چند بار از طرف کارمندان پروژه درقسمت  کشت رهنمایی گردید، حالا به عنوان یک دهقان در قریه شناخته شده از کارش حاصل خوب به دست می آورد، قبلاً از بازار سبزیجات مورد نیازش را می خریدند؛ اما محصولات زراعتى خود را در قریه و بازار می فروشد.

بادام گل ابراهیمی مدیر بخش توانمند سازی اقتصاد خانواده در اداره زراعت فاریاب گفت که ایجاد باغچه های خانگی، گرین هاوس ها، توزیع وسایل و تخم های اصلاح شدۀ سبزیجات بر رشد و تقویت اقتصاد خانواده ها بخصوص زنان، خیلی موثر واقع شده است.

بانو ابراهيمی  درصحبتى با خبرنگار پژواک گفت زنان حالا درک کردند که چگونه میتوانند مشکلات اقتصادی خود را مرفوع و به خانواده ها کمک کنند.

وى افزود: ( زنی را سراغ دارد که مصارف و مخارج خانواده ١٢ نفری خود را از طریق کشت و فروش سبزیجات تامین می سازد.)

وی علاوه نمود که اکثریت زنانی که مشغول باغچه های خانگی و گرین هاوس هاهستند؛ شوهران، فرزندان و برادران شانرا در جنگ ها از دست داده اند، نان آور ندارند و با مشقت زندگی می نمودند.

او افزود که تصمیم دارند در سال ١٣٩٩ فعالیت های شانرا در بخش توانمند سازی زنان گسترش داده  وضمنا قطعات زمین را برای کشت زعفران و سویابین، برای خانم ها اختصاص دهند.

ازسويى هم محمد اسلم حامد هماهنگ کننده پروژه ملی باغداری در ولایت فاریاب گفت که این پروژه در سال ٢٠١٣ به فعالیت آغاز کرد، که تا کنون با ایجاد باغچه های خانگی، گرین هوس ها، مرکز پروسس مازاد محصولات، فرصت کار را برای بیش از ١٤ هزار تن از زنان مساعد ساخته اند.

حامد  درادامه گفت که این شمار زنان، علاوه بر تامین نیازمندی های شان از سبزیجات و تقویت اقتصاد خانواده، ضرورت مارکیت را نیز بابت سبزیجات مرفوع ساخته اند، فعلا تورید از سایر ولایات کاهش یافته است.

وی افزود که، هدف برنامه ملی باغداری، توانمند سازی، حمایت و بلند بردن اقتصاد زنان می باشد که در سال اول ١٥٥٠ زن را در شهر میمنه و ولسوالی خواجه سبزپوش تحت پوشش قرار داد و بعداً با گسترش ساحه فعالیت در ولسوالی های پشتونکوت، شیرین تگاب، اندخوی همه ساله تقریبا ٢٠٠٠ تن در جمع افزوده شده و حالا ١٤٢٤٨ تن آموزش ديده مشغول کار اند.

او ابراز داشت که برنامه ملی باغداری در بخش توانمند سازی زنان، سه نفر کارمند از قشر زن دارد و در هر ولسوالی، نظر به ضرورت، زنان با سواد را به عنوان دهقان پیشقدم استخدام و آموزش می دهند که هر دهقان پیشقدم مسئولیت چهار گروپ ٢٥ نفری را به عهده داشته و آموزش می دهد، تخم های اصلاح شده را توزیع مى نمایند، در زمستان کشت سبزیجات و در بهار نهال تولید کرده، کمبود مارکیت را فراهم ميسازند.

مسئول برنامه ملی باغداری درادامه صحبت هايش گفت آنها براى اينکه محصولاتی را که به فروش نمی رسد، فاسد و از بین نرود؛ وسایل پروسس ترشی، چکنی و مربا را در مرکز ایجاد شده توزیع کردند، که٢١٠٠ تن در ٢١ مرکز مصروف آموزش پروسس اند و در عین حال از عرضه و عاید شان راپور میدهند.

موصوف همچنان علاوه کرد که انجمن تولید کننده گان سبزیجات را نیز در شهر میمنه تازه ایجاد کرده اند و قرار است این چنین انجمن ها، بیشتر شود و در جلسات تدارکات شرکت نمایند.

به اساس گفته هاى موصوف، طبق فرمان رییس جمهور؛ قراردادی ها مکلف اند ٥ درصد از تولیدات زنان را خریداری کنند با تفاوت بالای نرخ.

او مشکلات عمده زنان شامل پروژه ملی باغداری را، کمبود آب عنوان نموده گفت که در ولسوالی اندخوی، حتا از آب آشامیدنی که به پول می خرند آبیاری می کنند؛ اما برنامه ملی باغداری تلاش دارد تا سیستم قطره را معرفی کند که هم آب و هم برق برای کشیدن از چاه کمتر مصرف شود.

ازسويى هم عبدالکبیر فرزام رییس اداره زراعت و آبیاری فاریاب گفت که وزارت زراعت، در این ولایت پول هنگفتی را صرف پروژه های توانمند سازی زنان نموده،١٥ هزار باغچه خانگی، ٨٤ باب مایکروهاوس و ٨ باب گرین هاوس بزرگ، ٢١ مرکز پروسس میوه و سبزیجات، ١٠٠٠ فارم مرغداری کوچک و یک انجمن تولید کننده گان سبزیجات را ساخته است.

به گفته فرزام، ایجاد و فراهم سازی وسایل هر باغچه خانگی، علاوه بر آموزش و رهنمایی فنی و مسلکی، ١٠ هزار افغانی هزینه دارد؛ قیمت مایکرو گرین هاوس و هاوس های بزرگ، چند برابر می باشد.

وی گفت که در برنامه ها و پروژه های یاد شده، ٢٥ تن از زنان عضویت دارند، ٦٠ تن از فارغین پوهنځی های زراعت را به عنوان دهقان پیشقدم استخدام و آموزش دادند؛ تا آنان از یکسو تجارب و مهارت کسب بکنند و از جانب دیگر، زنانی را در قرا و قصبات تشویق و رهنمایی نمایند.

موصوف همچنان علاوه نمود که  اداره زراعت با راه اندازی برنامه، ١٥٠٠ تن از زنان را در تمام فعالیت های تولید زعفران آموزش داده است، که  به جز از کشت بقیه امور مزارع زعفران از پروسه برداشت محصولات تا پروسس، توسط بانوان صورت میگیرد.

وی افزود که تا کنون بیش از ١٨ هزار تن  به شکل مستقیم زیر پوشش پروژه ها و برنامه های زراعتی قرار گرفته، مهارت شان بالا رفته زنانی اند که در جنگ ها متضرر گردیده، بیوه، یتیم و بی بضاعت شده، نان آور شانرا از دست داده و متکفل خانواده های خود هستند و غیر مستقیم ٩١ هزار فامیل تحت پوشش خدمات زنان هستند.

عبدالکبیر فرزام رئیس اداره زراعت، مالداری و آبیاری گفت که باغچه های خانگی و گرین هاوس ها بیش از ٤٠ فیصد از نیازمندی بازار ولایت فاریاب را از بابت سبزیجاتى چون بادنجان رومی، بادنجان سیاه، پالک، گندنه، گشنیز، مرچ و برخی گیاه دیگر، تامین نموده است.

فرزام، نا امنی و نبود مارکیت برای فروش محصولات زنان را از عمده ترین مشکلات و چالش ها عنوان نموده گفت که ادامه جنگ در ساحات باعث آن گردیده، زنان در خانه مقید باشند، راحت رفت و آمد نتوانند و همچنان محصولات شانرا در فصل تابستان که یکباره به پختگی می رسد، قیمت ها کاهش می یابد، به پول کم عرضه می کنند مایوس می شوند.

درعين حال، مولوی گل احمد لطفی رییس اداره ارشاد حج و اوقاف فاریاب، از اقدامات و برنامه های وزارت زراعت مبنی بر کاریابی آبرومندانه برای زنان ستایش نموده گفت که زنان مانند مردان حق دارند در عرصه هاى مختلف تعلیمی، تحصیلی، اجتماعی، اقتصادی، صحی، زراعتی و تجارتی حضور فعال داشته باشند، نیازمندی های خود، خانواده و جامعه را مرفوع سازند.

لطفی گفت زنانی که مشغول کشت و تولید سبزیجات و یا زراعت هستند، آنان با همت ترین افراد جامعه اند، از یکسو کار می کنند، نیازمندی های خود و خانواده را فراهم ساخته، مازاد محصولات شانرا در بازار می فروشند، عزت و وقار شان در جامعه بلند می باشد؛ و از جانب دیگر در رشد اقتصاد و رفاه کشور سهم شانرا بجا می آورند.

موصوف افزود که ادامه جنگ، مهاجرت ها، فقر و تنگدستی، شمار زیادی از زنان را به جاده ها کشانده گدایی می کنند؛ دولت، موسسات، تاجران، عالمان دین، جوانان همه و همه مسئولیت دارند فرصت های کار به زنان را مساعد سازند، که آنان به فساد و تن فروشی متوسل نشوند.

این عالم و کارشناس امور دینی علاوه کرد که در تمام کشورهای اسلامی، زنان برای داد و ستد، بازار و مارکیت مشخص دارند، به راحتی به یکدیگر خرید و فروش مینمایند. حکومت محلی و شاروالی میمنه، باید مارکیتی را برای زنان بسازند؛ تا سایر زنان تشویق و ترغیب شده به پیشه وری، تجارت و زراعت بپردازند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement

Maiwand Bank - Just Banking
Etisalat Get more data, Etisalat Afghanistan