خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مُحب: آتش‌بس برای ایجاد یک فضای مساعد به خاطر مذاکرات ضروری است

مُحب: آتش‌بس برای ایجاد یک فضای مساعد به خاطر مذاکرات ضروری است

Jan 15, 2020 - 15:31

کابل (پژواک، ٢٥ جدى ٩٨): حمدالله مُحب مشاور امنیت ملی می گوید که صلح برای افغانها، به معنی پایان خشونت است؛ به همین دلیل حکومت افغانستان تاکید دارد که آتش‌بس برای ایجاد یک فضای مساعد به خاطر مذاکرات، ضروری است.

موصوف اين اظهارات را امروز در گفتگوی بين المللى (رایزینا) که در دهلى جديد پايتخت هندوستان برگزار شده بود، ابراز داشت.

در اين گفتمان، نريندرا مودى صدراعظم هندوستان، حامد کرزى رييس جمهور پيشين افغانستان و مقامات بلند پايه سابقه و فعلى يکتعداد کشورها اشتراک کرده اند.

حمدالله مُحب، سخنرانى خود را با يادى از قربانيان حادثه سقوط طياره اوکراينى که در تهران پايتخت ايران با موشک سقوط داده شده بود، آغاز نمود و به خانواده هاى قربانيان ابراز تسليت کرد.
وى گفت که حوادث هفته‌های اخیر، از جامعه جهانی می طلبد که اصول تنش‌زدايی، حل مسالمت آمیز منازعه، همسايگى و دولت‌داری مسئول را به رسمیت شناخته و به آن متعهد باشند.

وى افزود: "ما می‌توانیم از طریق رعایت اصول تعیین شده، از بی‌نظمی کنونی با قوت بیشتر رهايى یابیم،  رئیس جمهور غنی از همسایه‌گان و شرکای ما مصرانه خواسته است که در صدد راه حل‌های مسالمت آمیز برای وضعیت خشونت بار باشند – نه تنها برای  این‌که منافع ملی خودمان نیازمند آن است، بلکه این اصول در منشور سازمان ملل متحد درج گردیده و برای نسل‎ها، اساس حسن رفتار و احترام متقابل بین المللی را تشکیل داده اند.  "

وی گفت: "ما به عنوان یک ملت، در چهار دهه گذشته زیاد آموخته‌ایم که چه برای از دست دادن در بی نظمی ها و اغتشاش داریم. ولی ما آنچنانی موفق نبوده ایم که چطور از بی نظمی منفعت ببریم. "

مشاور امنیت ملی افغانستان افزود که نخست و مهم‌تر از همه، زمان صلح در سرزمین افغانستان مدت طولانی می‌شود که فرا رسیده است. مردم از دیر زمان بدین‌سو در آرزوی دیدن روزی اند که بتوانند دوام‌دار بدون هراس و هدف قرار گرفتن توسط تروریستان، اطفال خود را به مکتب بفرستند و دوستان ‎شان را ملاقات کنند.

وی افزود: "صلح برای مردم ما به معنی پایان خشونت است - به همین دلیل ما تاکید داریم که آتش‌بس برای ایجاد یک فضای مساعد به خاطر مذاکرات ضروری است. "

محب گفت که خشونت و تروریزم در افغانستان طرفدارانی ندارد؛ ولی صلح و آرامش دارد. آتش‌بس تسریع‌کننده صلح پایدار است؛ زیرا مردم افغانستان با جدیت خواهان آن هستند و این امر به مردم و دولت افغانستان ثابت خواهد کرد که دشمنان افغانستان، نه تنها در مورد صلح جدی نیستند، بلکه این موضوع نیز در کنترل آن‌ها [نیست] که مسئولیت خویش در یک معاملۀ آینده را تأمین نمایند.

وی گفت از آنجایی که تلاش‌های شان برای رسیدن به صلح ادامه دارد، افغانستان باید همکاری و پشتیبانی همسایه‌گان و شرکای خود را برای دستیابی به یک صلح پایدار داشته باشد .

محب دربخشى ازصحبت هايش افزود: "در این زمان دشوار برای جامعه جهانی در افغانستان، فرصت کمیاب برای اقدام مشترک پیش آمده است. تلاش ملی ما برای صلح برای منطقه و جهان سودمند است. ما به عنوان دولت در خط مقدم جنگ با تروریزم، موفقیت ما یک خیر و فلاح مشترک جهانی را به وجود می‌آورد. این یک نقطه شروع همکاری و هم یک بستر مشترک برای اتحاد است. "

موصوف درادامه گفت: "اجازه دهید یک چیز را واضح سازم؛ به همان میزان که ما دارای یک قلب کلان برای صلح می باشیم، عزم جدی را در برابر خشونت نیز داریم. هیچ پیروزی برای خشونت و تروریزم وجود ندارد. ملت افغانستان با قاطعیت در برابر آن ایستادگی می‌کند."

مشاور امنیت ملی افزود که نیروهای امنیتی افغانستان، این قاطعیت را نشان دادند که فعلاً بهتر از همیشه آماده شده تا در برابر دشمن بجنگند. جهان شاهد این بود كه نیروهای افغان، چگونه امنیت انتخابات ریاست جمهوری را تامین کرده بودند و شرایطی را فراهم نمودند که مردم افغانستان بتوانند بار دیگر باور خود را به جمهوری و دموکراسی مستحکم تر بسازند.

موصوف گفت که مساعدت‌های هند برای آموزش افسران افغان، در جهت فراهم نمودن تجهیزات نظامی مورد نیاز و آموزش جوانان ما در پوهنتون‌های با کیفیت، حیاتی بوده است.

محب افزود: "هند به ما در ساخت زیربناهای مهم آب، زراعت، صحت و حکومت‌داری کمک نموده است. این نوع کمک‌ها همان چیزی است که پیشرفت افغانستان به آن نیاز دارد، و این امر نه تنها به نفع خود ما است، بلکه به نفع هند و تمام منطقه می‌باشد. "

مشاورامنیت ملی گفت: "ما افغان‌ها با وجود ابهام، خطر را مقابل می‌شویم - خطر به منظور دنبال کردن صلح، تقویت دموکراسی، ایجاد فرصت‌های اقتصادی میان مرزی و تقویت امنیت. ما این خطر را پذیرا می‌شویم؛ زیرا گزینه  دیگری نداریم، لاکن ما با این خطر بخاطری با آغوش باز روبرو می‌شویم که ما به اراده قوی مردم افغانستان برای رسیدن به صلح، حفاظت از دموکراسی و پیشرفت خود متحدانه باورمند هستیم. "

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement