خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

بخش صوتى

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم ورس بامیان از انکشاف نامتوازن در ولسوالی ها شکایت دارند

مردم ورس بامیان از انکشاف نامتوازن در ولسوالی ها شکایت دارند

Jan 16, 2020 - 16:55

باميان (پژواک، ٢٦ جدى ٩٨): مردم ورس ولايت باميان میگویند که انکشاف در ولسوالی های اين ولايت، نامتوازن بوده و اکثر انکشاف در ولسوالی هايی صورت میگیرد که نزدیک به مرکز ولایت میباشد.

محمد حسن جویا یکی از فعالین فرهنگی ولسوالی ورس، به آژانس خبرى پژواک گفت که ولسوالی ورس، دورترین ولسوالی به مرکز میباشد و از انکشاف کمتری نسبت به ولسوالی های دیگر برخوردار شده است.

وی افزود که بطور نمونه از مجموع ٦٧ ساختمان مکتب بدون تعمیر تنها ٣٠ مکتب آن در ولسوالی ورس قرار دارد و ٣٧ مکتب بدون تعمیر در شش  واحد اداری دیگر میباشد.

او علاوه کرد، این نشان میدهد که ولسوالی ورس، از انکشاف کمتری نسبت به دیگر ولسوالی ها برخوردار است.

عزیزالله امینیار ولسوال ورس به پژواک گفت که در ولسوالی ورس، ١٠٠ باب مکتب وجود دارد که از این میان ٣٠ مکتب بدون تعمیر، ٢٢ مکتب تعمیر خامه و ٤٨ مکتب تعمیر اساسی دارد.

وی افزود که در مقایسه با ولسوالی های نزدیک ورس، مانند پنجاب و یکاولنگ، بیشترین مکاتب بدون تعمیر در ورس میباشد.

به گفتۀ امينيار، در ولسوالی پنجاب؛ پنج الی شش باب مکتب و در ولسوالی یکاولنگ از ٥١ باب مکتب با داشتن ١٤٥٠٠ شاگرد فقط ٤ مکتب  بدون تعمیر میباشد.

ولسوال ورس گفت که باید پلان های انکشافی بصورت عادلانه صورت گیرد و مردم بصورت یکسان از انکشاف برخوردار شوند.

محمد امین دانشیار یکی از فعالین مدنی ولسوالی ورس گفت که مردم علاقه دارند تا بچه های شان تعلیم و تحصیل کنند و این، مکلفیت دولت است که زمینۀ تعلیم را مساعد سازد.

وی افزود که در این ٣٠ باب مکتب که در ولسوالی ورس تعمیر ندارد، شاگردان در زیر آفتاب و بعضا در خیمه ها درس میخوانند و این وضعیت، برای شاگردان دشوار است.

این در حالیست که تعدادی از فعالین مدنی بامیان، در مجموع انکشاف را در سطح کشور غیر عادلانه و نامتوازن می دانند.

محمد حسن جویا یکی از این فعالین به پژواک گفت که در ولایت بامیان، با اینکه امنیت است؛ اما از ابتدا بودجه انکشافی آن نسبت به هر ولایت دیگر پایين است.

وی افزود که فعلا نه تنها در بخش معارف، بلکه اين ولايت در همه بخش های زیربنا مانند سرک و برق با مشکل مواجه است.

جویا گفت که اکثریت بودجه های انکشافی که به مصرف میرسد، از طرف مؤسسات است تا بودجه انکشاف ملی.

محمد طاهر زهیر والی بامیان تاييدکرد که ولسوالی ورس، بیشتر از همه ولسوالی ها در قسمت ساختمان مکاتب با مشکل مواجه است؛ اما آنرا ناشی از عملکرد مؤسسات میداند.

موصوف به پژواک گفت که مؤسسات بیشتر تلاش دارند که در مرکز بامیان و یا در ولسوالی های نزدیک، پلان بازسازی مکاتب داشته باشند؛ اين مؤسسات به اختیار و میل خود پروژه های انکشافی را مد نظر میگیرند و در اختیار اداره محلی نیست.

او افزود: "ما تلاش میکنیم که سال آینده مکاتب بدون ساختمان در ولسوالی ورس را، در اولویت انکشافی خود قرار داده و از مؤسسات نیز میخواهیم که اگر پلان ساخت مکتب را داشته باشند، در ولسوالی ورس اقدام نمایند."

والی بامیان گفت که آنان در بخش بودجه سازی اختیاری، همه ولسوالی ها را بصورت یکسان و نظر به مشکلات آنان پلان سازی مى کنند؛ اما بودجه های انکشافی که در اختیار دولت نیست، طبق خواست آنان به مصرف میرساند و شاید تاثیر بر انکشاف نابرابر داشته باشد.

فوزیه محبی سرپرست ریاست معارف بامیان گفت که در ولایت بامیان، به تعداد ٣٥٦ باب مکاتب و ٦٧ باب تعلیمات عمومی تعمیر ندارد.

وی افزود که علاوه بر نبود تعمیر، کمبودی حدود دو هزار صنف درسی  نیز موجود میباشد، که امیدواراست در سالهای آینده، این مشکلات در نظر گرفته شود.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement