خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

در سال ۲۰۱۹ چهل رسانه به دلیل مشکلات مالی از فعالیت بازمانده است

در سال ۲۰۱۹ چهل رسانه به دلیل مشکلات مالی از فعالیت بازمانده است

Jan 19, 2020 - 16:50

کابل (پژواک،۲۹جدی ۹۸): کمیته مصئونیت خبرنگاران می گوید که در سال گذشتۀ میلادی، نسبت به سال ۲۰۱۸ خشونت علیه خبرنگاران ۱۳ درصد کاهش یافته؛ اما در ۲۰۱۹ چهل رسانه به دلیل مشکلات مالی از فعالیت بازمانده است. 

نجیب شریفی رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران، امروز حین ارایه گزارش سالانه این کمیته در کابل گفت که در سال ۲۰۱۹ میلادی، ۱۰۵ قضیه خشونت علیه خبرنگاران و کارمندان رسانه یی در این نهاد ثبت شده بود.

به گفته او پنج قتل، ۲۵ تهدید، هفت مورد اختطاف، ۱۸ مجروحیت، ۱۲ مورد لت و کوب، ۳۳ مورد توهین و بدرفتاری، یک مورد برکنار کردن غیرقانونی، سه مورد بازداشت و یک مورد برخورد غیرقانونی می باشد.  

مسئولان اين نهاد افزوده اند: «آمار قتل در سال ۲۰۱۹ (پنج مورد) کاهش ۷۱ فیصدی را نسبت به سال قبلی نشان می دهد. چنانچه در سال ۲۰۱۸ کمیته ۱۷ مورد قتل خبرنگاران و کارمندان رسانه یی را ثبت نموده بود. از میان پنج مورد قتل سال ۲۰۱۹، مسئولیت دو مورد آن به طالبان، یک مورد به گروه داعش و دو مورد دیگر به افراد زورمند بر می گردد»

همچنان منبع گفته است: «برعکس  درسال گذشته، حکومت افغانستان با مسئولیت ۴۲ قضیه خشونت وتهدید از نظر کمی، در رده اول قرار دارد و طالبان در رده دوم قرار گرفته که مسئولیت ۳۳ قضیه را به عهده دارند. زورمندان مسئول هفت قضیه، گروه داعش مسئول چهار قضیه، دزدان مسئول یک قضیه بوده و مسئولان رسانه ها مسـئولیت پنج مورد بد رفتاری را به عهده دارند.»

شریفی گفت: « ۱۸مورد خشونت از میان ۱۰۵مورد بالای خانم ها اعمال گردیده است.»

رییس کمیته مصئونیت خبرنگاران، دلیل کاهش خشونت در سال ۲۰۱۹ نسبت به سال ۲۰۱۸ را ضعیف شدن گروه داعش، مذاکرات صلح با طالبان، ثمربخشی تلاش ها برای بهبود مصئونیت خبرنگاران و کاهش حضور خبرنگاران خارجی در کشور خواند.

مشکلات مالی

شریفی افزود که در سال ۲۰۱۹ چهل رسانه نسبت محدودیت های مالی از فعالیت بازمانده است؛ اما ۲۵ رسانه تازه آغاز به کار کرده اند.

وی افزود که چالش های مالی رسانه ها در سال ۲۰۱۹، شدیدتر شده و یک تعداد رسانه ها به همین دلیل شمار کارکنان خود را کاهش داده اند. 

به گفته او، در روشنایی این معضل، جامعه جهانی و حکومت افغانستان، باید حمایت از رسانه ها وآزادی بیان را که در دو دهۀ گذشته با حمایت آنها بنا نهاده شده، وارد اولویت های ستراتیژیک خود ساخته و در حمایت این ارزش ها نقش فعال اختیار نمایند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement