خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

سرور دانش: توافق بر نظام امارتی صلح نیست؛ تشدید جنگ است

سرور دانش: توافق بر نظام امارتی صلح نیست؛ تشدید جنگ است

Jan 19, 2020 - 14:33

کابل (پژواک، ٢٩جدى٩٨): معاون دوم رياست جمهورى مى گويد که طرح کاهش خشونت و مانند آن، یک طرح مبهم و یک نوع فرار از صلح و فریب دادن مردم و جامعۀ جهانی است.

سروردانش که امروز در محفل «رونمایی استراتیژی محافظت از مدافعان حقوق بشر» که از سوی سازمان عفو بین‌الملل برگزار شد، صحبت مى کرد، گفت که توافق بر نظام امارتی صلح نیست؛ تشدید جنگ است.

معاون رئیس جمهور تاکید کرد که توافق بر نظام امارتی یا هر نوع نظامی که از آن صدای پای دیکتاتوری و استبداد شنیده شود و اصل جمهوریت و حقوق بشری افراد را نقض کند، نه تنها صلح را به ارمغان نمی‌آورد، بلکه جنگ را با نام و عنوان دیگری در افغانستان تشدید خواهد کرد.

اين مقام بلند پايۀ حکومت افغانستان افزود: «ممکن است با چنین توجیهاتی از طرف گروه طالبان و حامیان آنها، جانب ایالات متحده امریکا حاضر شود سند توافقنامه صلح را امضا کند؛ اما این برای مردم افغانستان که طرف اصلی قضیه اند، هیچ مشکلی را حل نخواهد کرد.»

دانش با اشاره به پیشرفت‌های مذاکرات صلح بین گروه طالبان و نماینده خاص آمریکا تاکید کرد وگفت: "ما به عنوان دولت و ملت افغانستان، بدون شک از برقراری صلح استقبال می‌کنیم و تأمین امنیت پایدار و خاتمه جنگ خانمانسوز، از آرزوهای دیرینه مردم ما است."

اما وی در رابطه به میکانیزم مذاکرات صلح و فضای مناسب برای این مذاکرات تصریح کرد که تا شروع "مذاکره مستقیم بین‌الافغانی با محوریت حکومت افغانستان" وآغاز "آتش‌بس سرتاسری"، هیچ اعتمادی بین دو طرف و هیچ امیدی برای آینده پدید نخواهد آمد.

سروردانش،  دربخشى ازصحبت هايش افزود که تا کنون در مذاکرات صلح هم حکومت و هم مردم به شمول نهادهای مدنی، احزاب سیاسی و گروه های قومی، در حاشیه قرار گرفته اند و در چنین وضعیتی تحقق صلح امکان پذیر نیست.

معاون رئیس جمهور کشور، همچنین تاکيد کرد: "صلحی مورد قبول مردم افغانستان است که همه جوانب، از جنگ دست کشیده و با مشارکت در قدرت از طریق میکانیزم‌های دموکراتیک و قانونی، فضای زندگی سیاسی مسالمت‌آمیز را برای مردم افغانستان فراهم نمایند."

موصوف، با اشاره به اصل جمهوریت، حقوق شهروندی و صیانت از حقوق بشر که در رأس همه اصول اساسی و ارزش‌های مردم افغانستان است، گفت: «انتخابات، آزادی بیان، آزادی رسانه‌ها و احترام به حقوق زنان و اقلیت‌ها، جزء اصول اولیه حقوق بشری افراد است که نباید نادیده گرفته شوند.»

اين درحاليست که حکومت افغانستان، قبل ازاين نيز هشدارداده بود در صورتی‌ که نمایندگان امریکا و طالبان در مذاکرات شان به برقراری آتش‌بس توافق نکنند، تلاش‌های صلح طالبان و امریکا بی‌نتیجه خواهد بود.

با اينحال در دور دهم مذاکرات امریکا و طالبان که ۱۶ قوس آغاز شد و تا تاریخ ۲۲ ادامه یافت، موضوع اصلی کاهش خشونت و آتش بس اعلام شده بود.

اما اکنون حکومت افغانستان تاکید دارد که به غیر از آتش‌بس؛ طرحی دیگری زیر نام "کاهش خشونت‌ها"، برای کابل قابل قبول نیست.

تاکنون ۱۰ نشست میان ديپلمات‌های امریکا و نمایندگان طالبان صورت گرفته است؛ ٩ نشست در دوحه پایتخت قطر و یک نشست در شهر ابوظبی امارات متحدۀ عربى بوده است .

از سويى هم سرور دانش  در بخشى ازصحبت هايش، حرکت‌های اخیر تحت عنوان تطبیق شریعت و احکام اسلامی در ولایت هرات را مورد نقد قرار داد.

وی گفت: «تفرقه و دامن زدن به آتش تعصب مذهبی و نژادی، کشور را یکبار دیگر به پرتگاه سقوط می‌کشاند و از طرف دیگر توهین به زنان و نادیده گرفتن حقوق انسانی آنان، در مغایرت صریح با معارف مترقی و انسانی دین قرار دارد و جامعه و خانواده را به تباهی سوق می دهد.»

این واکنش معاون رئیس جمهور، پس از آن مطرح شد که اخیراً یک عالم دین به نام مجیب الرحمان انصاری در ولایت هرات، با اظهارات تندروانه‌ی دینی، مذهبی و قومی خود سبب تحریک افکار عمومی در آن ولایت و سایر مناطق کشور شده است.

معاون رئیس جمهور، با اظهار نگرانى گفت که هجده سال پس از نظام مبتنی بر دموکراسی و حقوق بشر در افغانستان؛ اما هنوز هم در پناه قرائت‌های افراطی و مغایر با عدالت، برابری، تساهل و رواداری؛ تبعیض جنسیتی، نژادی و مذهبی در این سرزمین به طور علنی مطرح می شوند.

به گفته استاد دانش، هنوز وضعیتی وجود دارد که یکی به خاطر نژاد خود تحقیر می‌شود، دیگری به خاطر مذهب خود نه تنها از حقوق بشری خود محروم دانسته می‌شود، بلکه عامل ناامنی و بی‌ثباتی در کشور هم تلقی می‌گردد و سومی هم به خاطر جنسیت خود، موجود تبعی و طفیلی شناخته می‌شود.

معاون رئیس جمهور با انتقاد از برداشت‌های افراط‌گرایانه در مورد چگونگی تطبیق شریعت و احکام فقه اسلامی، در واکنش به برخورد با خبرنگاران زن در ولایت هرات گفت که در این کنفرانس به بانوان خبرنگار، صرف به خاطر اینکه زن هستند، اجازه داده نمی‌شود که در یک جلسه مطبوعاتی اشتراک نمایند .

استاد دانش گفت: «در چنین حالتی هم قانون اساسی نقض شده و هم قانون رسانه‌ها و هم قانون دسترسی به اطلاعات و هم به صورت صریح حقوق بشری زنان نادیده گرفته شده و به زن بودن و انسان بودن آنان توهین صورت گرفته است.»

وی اما از عمل کرد خبرنگاران مرد دراین زمینه انتقاد کرده گفت: «جالب هم این است که خبرنگاران مرد که باید خود منادی آزادی بیان و حقوق زن باشند، در چنین حالتی فقط تماشاچی هستند و سکوت می‌کنند.»

استاد دانش تأکید کرد که دراین زمینه سایر نهادهای دولتی و غیر دولتی نیز با "مصلحت‌سنجی‌های بی مورد"، سکوت پیشه کرده اند.

معاون رئیس جمهور، از مردم افغانستان به خصوص نهادهای فرهنگی، علمی، به طور خاص از علما و استادان و نویسندگان خواست که در مقابل چنین حرکت‌های جاهلانه، به روشنگری بپردازند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement