خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

دو سال قبل در پکتیکا یک کودک اختطاف شده؛ اما هنوز سرنوشت آن معلوم نیست

دو سال قبل در پکتیکا یک کودک اختطاف شده؛ اما هنوز سرنوشت آن معلوم نیست

Jan 20, 2020 - 17:45

کابل (پژوک، ٣٠ جدی ۹۸): اعضای یک خانواده در پکتیکا می گویند که حدود دو سال قبل، یک طفل آنها از سوی دوستان ربوده شده؛ اما مسئولان مربوطه برای رهایی وی تلاش های ضروری را انجام نداده اند.

این طفل هفت ساله، سمیع الله نام دارد و پسر داوود باشندۀ شهر شرنه است، که در سال ۱۳۹۶ از سوی برخی افراد ربوده شده است.

نیازمحمد امیر کاکای سمیع الله، امروز به آژانس خبری پژواک گفت که سمیع الله حدود دو سال قبل از سوی دوستان شان ربوده شده است.

وی افزود که به گفتۀ دوستان سمیع الله، وی خودش در موتر اختطافگران سوار شده است.

امیری گفت که اختطافگران فردا در بدل رهایی سمیع الله، پنج میلیون کلدار پاکستانی تقاضا کردند.

وی افزود که ما پس از مشوره با بزرگان قریه و خانواده، تصمیم گرفتیم که باید به اختطافگران پول داده نشود؛ بخاطریکه رویدادهای مشابه افزایش می یابد.

به گفتۀ موصوف، بزرگان قریه فیصله کردند که اگر اختطافگران بازداشت شوند، برای ۱۰۰ سال از این ولایت رانده شده و خانۀ شان به آتش کشیده میشود یا به مکتب داده می شود.

وی گفت: "اختطافگران از ۱۵ تا ۲۰ روز بعد با ما تماس گرفته و متقاضی پول می شدند، هرچند خلاف فیصلۀ بزرگان، ما پول را برای اختطافگران تهیه کرده بودیم و میخواستیم سمیع الله را در بدل پول نجات دهیم؛ اما هر بار مکان نادرست انتخاب میکردند و برای گرفتن پول نمی آمدند."

امیر افزود که شش ماه پس از ربودن سمیع الله، زمانیکه وی از هند به کشور برگشت، با امنیت ملی پکتیکا در تماس شد که برای رهایی سمیع الله چه کار کرده است.

وی گفت: "به اداره امنیت ملی گفتم که اگر شما قادر به این کار نیستید، من با ریاست امنیت ملی کابل تماس میگیرم و شماره های اختطافگران را که با ما در تماس شدند پیدا میکنم؛ اما پس از آن روز با ما زنگ نزدند."

بر اساس معلومات نامبرده، اندازه پول طلب شده با گذشت زمان پایین می آمد و بالاخره به دو میلیون کلدار رسید.

وی گفت که در نتیجۀ بررسی ها واضح شد که سمیع الله از سوی راز محمد شوهر خاله، امان الله یک تن از قریه داران، پیرمحمد پولیس محلی و ابراهیم کارمند امنیت ملی، ربوده شده است.

وی افزود که راز محمد و پیرمحمد، از سوی امنیت ملی بازداشت شده؛ اما فردا دوباره آزاد شدند.

وی گفت که چند وقت بعد، امان الله و پولیس محلی فوق، دوباره دستگیر و به محکمه تسلیم شدند؛ اما از سوی محکمۀ ابتدایی بیگناه شناخته شدند.

به اساس معلومات وی؛ با گذشت زمان این قضیه به طالبان رسید و طالبان رازمحمد را جلب کرد.

نامبرده کاپی ویدیويی را که در آن راز محمد در مقابل طالبان با جرم خود اعتراف میکند نیز به آژانس خبری پژواک تسلیم کرد.

در این ویدیو، راز محمد میگوید که در ربودن سمیع الله؛ ابراهیم، امان الله، پیرمحمد و باز با وی همکاری کرده بودند.

رازمحمد در این ویدیو می افزاید که یک تن به نام انور، به آنها گفته بود که داوود از هند، هشت میلیون پول آورده است؛ به این خاطر آنها سمیع الله پسر داوود را اختطاف کردند.

نیازمحمد امیر همچنان گفت که از موضوع سمیع الله؛ رئیس جمهور، اعضای شورای ملی، ارگان های امنیتی و دیگران خبر دارند؛ اما تاهنوز برای رهایی وی اقدامات لازم را انجام نداده اند.

همچنان داوود پدر سمیع الله، به آژانس خبری پژواک گفت که در ربودن پسر وی، دوستانش دخیل اند.

داؤد افزود: "طالبان حوالی ساعت ۹:00 صبح همرایم تماس گرفت و گفتند که مهاجم را دستگیر کردیم و ثبوت خود را بگیرید؛ زمانیکه با بزرگان قریه به طالبان مراجعه کردیم، راز محمد اعتراف کرده بود که کیها در ربودن سمیع الله با وی همکاری کرده بودند."

داؤد گفت که هر شب در مور پسرش فکر میکند و از این سبب، حالت صحی وی خراب شده است.

نامبرده افزود: "برایم تنها پیدا شدن سمیع الله مهم است، من هیچ چیزی دیگر نمی خواهم، برای خداوند(ج) صبر میکنم، اگر سمیع الله جان را کشته باشد نیز هیچ کار نخواهم کرد."

وی نیز از مسئولان تقاضا کرد که برای رهایی سمیع الله، گام هاى جدی و عملی بردارند.

با این حال یک منبع امنیت ملی در پکتیکا که نخواست نامش در گزارش ذکر شود، به آژانس خبری پژواک گفت که از اختطاف سمیع الله وقت بیشتر گذشته؛ اما باز هم بررسی ها جریان دارد تا وی را از دست اختطافگران آزاد نمایند.

منبع افزود که در خصوص این قضیه، یک تن بازداشت شده و از نزد وی تحقیقات جریان دارد.

منبع گفت که تاهنوز در خصوص ابراهیم و افراد دیگر، اسناد قوی را به دست نیاورده است، که بر اساس آن، ثابت شود آنها در اختطاف سمیع الله دست دارند.

همچنان شاه محمد آرین سخنگوی قوماندانی امنیۀ پکتیکا، به آژانس خبری پژواک گفت که قضیۀ اختطاف سمیع الله، تحت بررسی های جدی آنها قرار دارد.

وی افزود: "ما تحقیقات بیشتر انجام دادیم؛ اما اختطافگران را پیدا نکردیم، ممکن است از سرحد، آن طرف رفته باشند."

از سوی دیگر، ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان، در این خصوص به آژانس خبری پژواک گفت: "من این موضوع را دنبال میکنم، ممکن است قضیۀ آنها در محاکم موجود باشد، زمانیکه معلومات به دست آوردم با شما تماس میگیرم."

قابل یادآوری است که طی چند سال گذشته، در ولایت پکتیکا به شمول سمیع الله، سه کودک اختطاف شده اند، که دو تن آنها در بدل پول دوباره آزاد شده اند.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement