خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

جوانشیر حیدری رئیس اتحادیه سینما افغانستان درگذشت

جوانشیر حیدری رئیس اتحادیه سینما افغانستان درگذشت

Jan 21, 2020 - 10:06

کابل (پژواک، اول دلو ۹۸): جوانشیر حیدری رئیس اتحادیه سینما گران افغانستان، شب گذشته از اثر بیماری در شفاخانۀ ابن سینای کابل به عمر ۶۸ سالگی چشم از جهان بست.

نبی تنها یک تن از هنر پیشه های افغان ضمن بیان این مطلب به آژانس خبری پژواک گفت که جوانشیر حیدری از بیماری قلبی و فشار بلند خون رنج می برد و برای تداوی به تاجکستان رفته بود.

نبی تنها می گوید که وضعیت صحی حیدری دیروز حین برگشت از تاجکستان رو به خرابی رفته بود و به مجرد رسیدن به کابل او را به شفاخانۀ ابن سینا انتقال داده بودند.

موصوف گفت که جوان شیر حیدری حوالی ساعت یک ونیم شب گذشته در این شفاخانه جان را به جهان آفرین سپرد.

به اساس معلومات او، حیدری دو پسر دارد که در تاجکستان و مسکو زندگی می کنند و یک دختر و خانم او در کانادا به سر می برند.

او می گوید که کار جوان‌ شیر حیدری را در عرصۀ سینما و هنر می ‌توان با تاریخ این رشته در افغانستان پیوند زد، زیرا او از سابقه‌ دارترین ‌های عرصۀ فیلم، تیاتر و هنر در افغانستان محسوب می‌شود.

نبی تنها می گوید که جوان‌ شیر حیدری در سال ۱۹۵۲ در کابل متولد شده و آموزش‌های ابتدایی را در لیسۀ حبیبیه کابل و لیسانس خویش را در رشتۀ جیولوژی از پوهنتون  کابل به دست آورده است.

به اساس گزارش ها، حیدری از صنف هفتم مکتب علاقمند هنر تمثیل بود و روی ستیژ به ایجاد نمایشنامه ها می پرداخت، در دوره پوهنتون یکی از اعضای فعال کمیته فرهنگی پوهنتون کابل بود و در بسیاری از نمایشنامه ها نقش اول را اجرا می کرد که از نمایشنامه های مشهور آن دوره می توان از نمایشنامه "بلی گفتن" نوشته جلال نورانی و نمایشنامه "خسیس" اثر مولیررا نام برد.

حیدری تعداد زیادی از فلم های تلویزیونی را دایرکت و در تعداد زیادی از فلم های سینمایی نقش های بازی کرده است که می توان از جمله فلم های سینمایی "دهکده ها بیدار می شوند، گناه، صبور سرباز، حادثه، الماس سیاه، رویا و سربند" را یاد کرد.

این سینماگر موفق، فلم های "بابا، کجراه و الماس شرق" را نیز دایرکت نموده است.

او  فلم "جادوگر سبز" نوشته جلال نورانی، فلم" آخرین شب" و" آخرین شعر" را نیز تهیه و کارگردانی کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement