خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

طالبان: مذاکرات در خصوص اقدامات آینده باهیات امریکایی ادامه دارد

طالبان: مذاکرات در خصوص اقدامات آینده باهیات امریکایی ادامه دارد

Jan 21, 2020 - 13:43

 

کابل (پژواک، اول دلو ٩٨): دفتر سیاسی طالبان در قطر میگوید که روز گذشته، با هیات امریکایی بحث تفصیلی داشته و امروز نیز ادامه دارد.

سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر، در صفحۀ تویترش نگاشته است که شام دیروز بین آنها و هیات امریکایی، پیرامون اقدامات آینده بحث تفصیلی صورت گرفت.

وی افزوده است که این گفتگو بین هر دو جانب، امروز نیز ادامه خواهد داشت؛ اما جزئیات گفتگوها را واضح نکرده است.

شاهین گفته است که در این نشست، ملا عبدالغنی برادر رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر، شیرمحمد عباس ستانکزی و امیرخان متقی؛ و از سوی امریکا زلمی خلیلزاد و جنرال سکات میلر قوماندان ناتو حضور داشتند.

قابل یادآوری است که در این اواخر، بالای موضوع کاهش خشونت بین امریکا و طالبان، بن بست ایجاد شده بود؛ امریکا از طالبان خواسته بود که با رهبران شان در خصوص این موضوع مشوره نمایند، هیات طالبان به پاکستان سفر کرد و با رهبران خود ملاقات نمود.

امریکا گفته است که تاهنوز از سوی طالبان، در این خصوص جواب رسمی را به دست نیاورده است.

اما حکومت افغانستان با کاهش خشونت مخالفت میکند و میگوید که شکل حقوقی و عملی ندارد، به عوض این بالای آتش بس تاکید می کند.

از سوی دیگر، بی بی سی از نقل قول یک عضو مهم طالبان که در این نشست حضور داشت، نگاشته است که امریکا برای کاهش خشونت، پيشنهاد آنها را قبول کرده که در زمان امضاى قرارداد، فضای امن ایجاد شود.

منبع گفته است که این طرح، محدود است و در روزهای امضاى قرارداد عملی میشود.

وی افزوده است: "امروز بین هم نشست داشتیم، همه تلاش ها با مراسم امضاى قرار داد متمرکز است. بخاطریکه دیگر چیز نمانده است، در کل همه چیز مربوط امضاى قرار داد است. اگر کاهش خشونت نیز است مربوط مراسم امضاى قرار داد است."

قابل یادآوری است که امریکا و طالبان، از یک سال بدینسو در قطر مصروف مذاکرات بودند؛ اما حدود سه ماه قبل بعد از وقوع حملۀ انتحاری در کابل که در اثر آن، به شمول یک امریکایی دو سرباز ناتو کشته شدند، این مذاکرات از سوی ترمپ به تعویق افتاد.

اما ماه گذشته، بار دیگر مذاکرات فوق آغاز شد و اجندای مهم آن، اعلام آتش بس و کاهش خشونت بود، پس از حمله گروهی طالبان بر مرکز نظامی بگرام، این مذاکرات دوباره به تعویق انداخته شد.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement