خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

مردم: رئیس جمهور وعده های معیاری کردن میدان هوایی کندهار را عملی نماید

مردم: رئیس جمهور وعده های معیاری کردن میدان هوایی کندهار را عملی نماید

Jan 21, 2020 - 17:41

کندهار (پژواک، اول دلو ۹۸): باشنده گان ولایت کندهار میگویند که میدان هوایی کندهار به نام احمدشاه بابا مسمی شد؛ اما باوجود تعهدات مقام های دولتی، خدمات آن میدان معیاری نیست.

مردم میگویند که میدان هوایی احمدشاه بابا، به اندازه یک میدان هوایی عادی نیز خدمات ندارد.

محمد اشرف غنی رئیس جمهور کشور در ۱۲ سرطان وارد کندهار شد و میدان هوایی بین المللی کندهار را به نام احمدشاه بابا مسمی کرد.

رئیس جمهور گفته بود که میدان هوایی بین المللی کندهار به پيشنهاد شورای وزیران، به نام امپراطور بزرگ احمد شاه بابا مسمی گردیده، که بالایش دو و سه برابر سرمایه گذاری صورت خواهد گرفت.

وی این میدان هوایی را نقطۀ وصل منطقه خوانده و گفته بود که تولیدات و محصولات زراعتی کندهار و ولایات دیگر، از طریق این میدان هوایی به کشور های خلیج و اروپا صادر میگردد.

اما باشنده گان ولایت کندهار میگویند که با گذشت چند ماه، تاهنوز خدمات این میدان هوایی معیاری نشده است.

حاجی سیدمحمد باشندۀ شهر کندهار که همیشه از طریق این میدان هوایی، به کشور های خارجی سفر میکند، به آژانس خبری پژواک گفت که مقامات تنها به نام این میدان هوایی مردم را خوش نگهداشته اند؛ اما برای معیاری کردن خدمات هیچ کار نکرده اند.

وی افزوده است که نبود برق، نبود سیستم هوای سرد و گرم در ترمینل ها، نبود کامره های امنیتی، کمبود سهولت و تجهيزات، نبود انتظارخانه ها و تشناب در انتظار خانه های میدان هوایی و قاچاق مواد مخدر در این میدان، مشکلاتى است که باور این میدان هوایی را متضرر ساخته است.

سیدمحمد افزود که علاوه بر این، مردم در بخش رفت و آمد تا میدان هوایی فوق، با مشکلات مواجه اند.

به گفتۀ وی، تنها تکسی های محدود اجازه دارد که به میدان هوایی داخل شود.

نامبرده در کنار این، از سیستم غیرمنظم تلاشی نیز شکایت دارد و یادآور میشود که سیستم برق نیز معیاری نیست؛ بخاطریکه در لحظات بایومتریک، ناگهان کمپیوتر خاموش میشود و مسافر مجبور است که برای دقیقه ها منتظر بماند.

وی افزود که کانتين موجود در داخل ترمینل غیرمعیاری و کثیف است؛ همچنان برای نشست، امکانات چوکی و سهولت های دیگر در فصل های سرد و گرم وجود ندارد.

عبدالحکیم باشندۀ دیگر شهر کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که ضمن مشکلات و نبود خدمات معیاری دیگر، بیشتر اوقات پرواز ها به تعویق انداخته میشود، که از اثر آن مردم با مشکلات مواجه میشوند و حتی متضرر میشوند.

نامبرده نیز خواستار حل مشکلات از سوی مقامات شده است.

وی گفت که میدان هوایی احمدشاه بابا، حتی با میدان هوایی ولایات دیگر از جمله هرات و مزار قابل مقایسه نیست.

وی افزود که چندین بار در بخش ساختن سیستم برق، ایرکندیشن، کامره های امنیتی، چوکی، لود سپیکر، تشناب و دیگر تعهدات شده؛ اما با تاسف هیچ وعده عملی نشده است.

بهیر احمدی سخنگوی والی کندهار، به آژانس خبری پژواک گفت که والی کندهار، برای حل مشکلات و ارایه خدمات معیاری در میدان هوایی احمد شاه بابا، با مقامات ذیربط و مسئولان نیروهای خارجی نشست مشترک داشت.

وی افزود که در این نشست، قوماندان قول اردوی ۲۰۵ اتل، قوماندان زون جنوبی، معاون امنیت ملی، مسئولان میدان هوایی حضور داشتند.

وی گفت که در نشست ذکرشده؛ پیرامون تمام راه حل های مشکلات بحث شد، که مردم و مسافر با آنها مواجه هستند.

به گفتۀ وی، حیات الله حیات والی کندهار، به ادارات مربوطه هدایت داد که برای میدان هوایی احمد شاه بابا، دو ایستگاه وسایط نقلیه (عمومی و اختصاصی) اعمار شود و در ایستگاه ها، ضمن تشناب ها طعام خانه ها نیز اعمار گردد.

والی اظهار داشت که تا یک هفتۀ آینده، تمام ارگان های شامل در امور میدان هوایی برای بهبود امور، انکشاف خدمات و تهیۀ سهولت ها مشکلات را مشخص و برای آن راه حل ارایه نمایند، تا که بخاطر انجام آن، گام هاى عملی برداشته شود.

وی تعهد کرد که تلاش دارد همه مشکلات موجود حل و خدمات معیاری شود؛ تا مسافرین با مشکلات مواجه نگردند.

میدان هوایی احمدشاه بابا حدود ۶۰ سال قبل در سال ۱۳۳۹ ساخته شده، که در آن زمان در منطقه یگانه میدان هوایی بین المللی خوانده میشد.

میدان هوایی کندهار، در نقشۀ خود ۱۳ جریب زمین دارد که یک اندازۀ آن، بر اساس یک قرارداد قانونی، به نیروهای خارجی داده شده و در یک بخش آن، تاسیسات قول اردوی ۲۰۵ اتل و برخی شرکت ها ساخته شده است.

علامت: 

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement