خدمات پژواک

بخش عکاسى پژواک

پوشش خبری انتخابات

صفحه ویژۀ معادن

Afghan Peace Process Special Page

خدمات پيام هاى تجارتى پژواک

Daily Newsletter

Language
Sending Time (GMT / Kabul time)

نهاد ناظر بر شفافیت: نیازهای ضروری مردم در بودجه در نظر گرفته نشده است

نهاد ناظر بر شفافیت: نیازهای ضروری مردم در بودجه در نظر گرفته نشده است

Jan 21, 2020 - 18:45

کابل(پژواک، اول دلو٩٨): نهاد ناظر بر شفافیت میگوید که نیازهای اساسى مهم مردم در بودجه در نظر گرفته نشده است، سهم مردم در آن کمرنگ است و حکومت کنونی در مقایسه با حکومت قبلی، ۱۵۰ میلیارد افغانی بودجۀ انکشافی بیشتر مصرف کرده است.

همچنان تحقیقات نشان میدهد که حکومت وحدت ملی ۵۴ میلیارد افغانی و حکومت سابقه در این مدت ٣٧ میلیارد افغانی از طریق کود های اختصاصی مصرف کرده است؛ اما هر دو حکومت در بخش پیروی قانون مصارف عامه ناکام مانده است و مطابق احکام قانون فوق، بخش کود های اختیاری را از سه فیصد پایین نگهداشته است.

نهاد ناظر بر شفافیت در این اواخر در خصوص بودیجه تحقیق کرده است و امروز نتایج این تحقیق را اعلام کرد.

محمد ناصر تیموری مسوول ارتباطات و عدالت خواهی این نهاد، امروز در کابل به خبرنگاران گفت که نتایج فوق نشان میدهد که در سال ۱۳۹۴ در بخش ساختن بودیجه سهم مردم ۲۷ در صد بود؛ اما در سال ۱۳۹۶ به ۱۵ در صد تقلیل یافت.

وی بدون ارایه جزيیات گفت که در نتایج ابتدایی سروی سال ۱۳۹۹ مالی نیز نمرات مطوب بدست نیاورده است.

ابرهیم خان جبارخیل یک تن از تحقیق کنندگان این نهاد گفت: "باوجود اینکه وزارت مالیه در برخی ولایات نشست مشورتی دایر کرده است؛ اما هیچ شواهد موجود نیست که نشان دهد که نظریات مردم در بودیجه در نظر گرفته شده است."

همچنان تیموری افزود که در بودیجۀ سال ۱۳۹۹ مالی، بیشتر به نیازهای ضروری و اساسی توجه صورت نگرفته است.

وی گفت: "نیازهای اساسی مردم در کنار بودیجۀ ملی واقع شده است، باوجود اینکه بخش های معارف و صحی در حالت بسیار بد قرار دارد؛ اما باز هم برای حفاظت و مصئونیت این بخش ها بودیجه مناسب اختصاص داده نشده است."

شمروز خان مسجدی سخنگوی وزارت مالیه در این خصوص، به آژانس خبری پژواک گفت که نصف بودیجۀ افغانستان از سوی اتحادیۀ بین المللی تمویل میگردد و نصف آن بر اساس اولویت های شورای ملی و حکومت در نظر گرفته میشود، که در اصل تمام این پروژه ها برای مردم عملی میشود.

تیموری افزود که حکومت وحدت ملی در فصل بهار سال ۱۳۹۷ تعهد کرده بود که در مدت دو سال آینده برای شش هزار مکتب تعمیر میسازد؛ اما این نهاد یافته است که از جمع این مکاتب تنها برای ۱۳.3 درصد مکتب تعمیر ساخته شده است.

اما فریدون آژند سخنگوی وزارت انکشاف دهات گفت که قرار بود این وزارت در مدت تعیین شده ساختمان های مکاتب فوق را بسازد؛ اما بانک جهانی برای شان پول مور نیاز نداد.

وی افزود که برای سال اول ۲۶۴۷ مکتب را دیزاین کرده بود و باقی مانده را طی سال دوم میساختند؛ اما تاهنوز ۲۰۰ مکتب را اعمار کرده، ۱۷۰۰ مکتب دیگر تحت کار است و کار ۲۰۰ مکتب دیگر ۹۰ در صد به پیش رفته است.

همچنان بر اساس یافته های تازۀ نهاد ناظر بر شفافیت، حکومت وحدت ملی در مقایسه با حکومت قبلی (دورۀ دوم قدرت حامد کرزی) ۱۵۰ میلیارد افغانی بودیجۀ انکشافی بیشتر مصرف کرده است.

بر اساس معلومات منبع، حکومت قبلی در مدت پنج سال از جمع ۷۵۶ میلیارد افغانی بودیجۀ انکشافی ۴۵۰ میلیارد افغانی مصرف کرده؛ اما حکومت وحدت ملی باز در این مدت از جمع ۸۲۱ میلیارد افغانی بودیجۀ انکشافی، ۶۰۰ میلیارد افغانی مصرف کرده است.

گزارش های مربوطه:

تبصره کنيد

اعلانات

Advertisement